Pro zahrádkáře a všechny milovníky zeleně představují roztoči na rostlinách jedny z neustále se opakujících nepřátel. Jedním z nich je hálčivec. Tento drobný tvor dokáže způsobit nepříjemnosti v zahradě, pokud mu nebudete věnovat patřičnou pozornost. V následujícím článku se podrobně zaměříme na hálčivce – jak poznat jeho přítomnost a jak ho účinně eliminovat.
Roztoči na rostlinách škodí, hálčivce nevyjímaje
Vyskytnou-li se roztoči na rostlinách, je třeba s nimi bojovat. Jedním z nich je hálčivec, drobný roztoč světlé barvy o velikosti zhruba pouhých 0,15 mm, proto jej okem jen těžko spatříte. Existuje jich několik druhů – například hálčivec révový, višňový, hrušňový nebo švestkový, krom stromů jasných podle názvu se vyskytují i na broskvoních a meruňkách. Způsobují kadeřavost listů (akarinózu), světlé neohraničené skvrny na mladých listech, pozdní a nerovnoměrné rašení, kdy jsou velmi napadené mladé letorosty slabé a krátké, květenství jsou poškozená a zasychají.
Samičky hálčivce přezimují v prasklinách kůry, část i přímo na povrchu rostliny nebo za šupinami pupenů. Na počátku rašení, tj. v dubnu až květnu, pak sají na očkách a mladých letorostech, následně se stěhují do horních listových pater. Vajíčka najdete nejvíce na mladých, plstnatých listech, vyvinuté listy je budou mít nakladené ze spodní strany. Vyhovují jim průměrné teploty a střídavě vlhké počasí.
Jak se zbavit hálčivců?
Když zjistíte, že vaše zahradu zasáhla invaze hálčivců, máte k dispozici několik možností, jak s touto situací úspěšně bojovat. Jsou tu samozřejmě nechemické i chemické metody a také preventivní opatření. Mezi ta patří podpora predátorů, nákup zdravé sadby, výsadba rostlin v dostatečném rozestupu, provádění prosvětlovacích řezů a odstraňování a likvidace napadených listů.

Nechemické metody odstranění hálčivce
Na hálčivce můžete jít i bez chemie, a to využitím dravých roztočů rodu Typhlodromus pyri. Běžně je můžete koupit, jeho populace se v papírových sáčcích vyvěšuje na keře a stromy, sáček se natrhne, roztoči ho opouští a začnou vyhledávat svou kořist.
Chemicky se tito roztoči na rostlinách také dají likvidovat
Jakmile se hálčivec přemnoží nebo dochází k jeho pravidelnému výskytu, kdy se ho nechemickými zbraněmi nemůžete zbavit, můžete sáhnout po chemické ochraně rostlin – zásadní je ovšem včasné ošetření, tedy ještě předtím, než roztoči na rostlinách poškodí rašící očka a mladé letorosty. Je tedy potřeba přistoupit k aplikaci na počátku rašení nebo těsně po něm. Pak je vhodné při silném poškození provést ještě další ošetření v létě před tím, než se samičky začnou na zimu schovávat, tj. v druhé dekádě srpna.
Využít můžete přípravky Sulka Extra či Kumulus WG. Je však nezbytné pečlivě vybírat přípravky, které respektují životní prostředí a minimalizují negativní dopady na ostatní organismy v zahradě. Správným výběrem insekticidů můžete dosáhnout efektivního omezení populace hálčivců, aniž byste narušili ekosystém vaší zahrady a zachovali ekologickou rovnováhu.

Hálčivec může představovat pro zahrádkáře nepříjemnost, ale s důkladnou péčí a vhodnými opatřeními lze účinně předejít jeho škodám. Pravidelné prohlídky vaší zahrady a okamžitá reakce na případné problémy mohou zajistit, že vaše rostliny budou zůstávat zdravé a zachovají svou krásu. S takovou péčí budete mít radost z krásné a neporušené zahrady.
Zdroj informací: agromanual.cz, eagri.cz
Publikováno: 5. 11. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová