reklama

Připravte svou zahradu na Halloween

Halloweenská výzdoba zahrady začíná většinou u dlabání dýní. Postupně se tento zvyk přenesl i k nám. Při zdobení zahrady můžete sáhnout i po živých květinách. Chryzantémy na nás mrkají svými barevnými očky na každém kroku, ale podzimních květin je mnohem více, stejně tak venkovních dekorací. Pojďme se podívat na některé zajímavé výtvory. A přidáme tip na dekor pro dlabání, který zvládnou i malé děti.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pusťte se do vytváření halloweenské výzdoby zahrady spolu s dětmi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Halloweenská výzdoba zahrady začíná u dýní

Halloweenská výzdoba zahrady nabízí možnost trávit čas společně s rodinou i dětmi při vytváření různých strašidelných dekorací. Zkuste do vymýšlení nápadů zapojit i své ratolesti, bude je o to víc těšit, že se vyrábí třeba právě ten jejich nápad. 

Vše, co je strašidelné, je na Halloween žádoucí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vše, co je strašidelné, je na Halloween žádoucí

Dýně jsou neodmyslitelně spojené právě s Halloweenem. Můžete si zakoupit keramické svícny ve tvaru dýní nebo si vyrobit vlastní vyřezávané dýně se zdobením. Pokud nejste nadáni řezbářským talentem, podívejte se na internetu, kde naleznete mnoho předloh. My jsme pro vás připravili jednoduchý návod na vyřezávanou dekoraci z dýně.

Hlavním motivem budou obyčejné, ale efektní hvězdičky. Na středně velký plod si nejprve namalujeme šest čar, kterými rozdělíme dýni na šestiny. Takto si jednoduchým způsobem zajistíme pravidelnost umístění hvězdiček. Postačí k tomu obyčejná tužka, fixa nebo centrofix (pozor, ten jde z dýně hůř sundat, tak zvolte méně nápadnou červenou barvu).

Můžeme se pustit do dlabání dýně
Můžeme se pustit do dlabání dýně (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Hvězdičky si můžete předkreslit
Hvězdičky si můžete předkreslit (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Ostrým nožem odříznete vršek dýně. Pokud použijete opravdu ostrý nůž, zajede do kouličky jak po másle. Přesto pracujte pomalu a opatrně, aby se vám nepodařilo zaříznout až moc. Já použila na nakrojení sklízecí nůž se zahnutou špičkou na konci, takže nehrozilo, že by nůž po tvrdé slupce sklouzl a zařízl se do mých prstů. Poté již dlouhým nožem odkrojíte celou pokličku. Tu nevyhazujte, použije se na znovu uzavření dýně. 

Malým nožem se zahnutou špičkou naříznete snadno a bezpečně vršek dýně
Malým nožem se zahnutou špičkou naříznete snadno a bezpečně vršek dýně (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Pokličku odříznete dlouhým nožem
Pokličku odříznete dlouhým nožem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Dýni je potřeba vydlabat. Opět jsem použila ostrý dlouhý nůž, který je na konci naostřený do roviny, nikoliv do špičky, dužina šla krásně vykrájet. Dětem dejte raději do ruky kulatý nůž a polévkovou lžíci, aby se neublížily. 

Vydlabat dužinu mohou i děti
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vydlabat dužinu mohou i děti

Nožem s rovným zakončením jednoduše vykrojíte tvary hvězdičky. Opět je potřeba pracovat opatrně, nůž je tak ostrý, že snadno zajede i tam, kam nechceme. Mohli bychom si celý dekor poničit. Mně se bohužel stalo, že díky velice ostrému noži jsem zařízla příliš hluboko a hrozilo, že se dýně rozlomí. Vzala jsem několik sirek, trochu je nožem zúžila a použila jako fixaci do odkrojené části. Aby dýně dobře držela pohromadě, sirky jsem vpichovala cik-cak, tedy nikoliv ve stejném směru. 

Nožem s plochým hrotem na konci jednoduše vyříznete tvar hvězdy
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nožem s plochým hrotem na konci jednoduše vyříznete tvar hvězdy

Do vyřezané dýně stačí již jen umístit svíčku nebo elektrická světýlka a přiklopit pokličku. Umístit ji lze například na schody, do květinových truhlíků nebo ji můžete postavit k venkovním dveřím, vytvoří kouzelnou světelnou halloweenskou atmosféru.

Pokličku vrátíte na vršek dýně
Pokličku vrátíte na vršek dýně (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Dovnitř umístíte svíčku nebo elektrická světýlka
Dovnitř umístíte svíčku nebo elektrická světýlka (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Náš tip: 

Pro dlabání i vyřezávání hvězdiček jsem použila nůž na sklizeň K82 Fiskars X-series™. Využijete jej při sklizni většího množství plodů. Na vlastní kůži (tedy spíše na tvrdou kůru dýně) jsem se přesvědčila, že ostrost čepele je opravdu perfektní. Díky provedení rukojeti se nestane, že vám nůž vypadne z ruky. Pro řezání obzvlášť tvrdých stonků rostlin využijete vroubkovanou část čepele. Plochý konec čepele pak umožní přesný řez. Nůž má navíc praktické plastové pouzdro, které lze zavěsit za opasek.

Na sklizeň menších plodů využijete Skládací nůž Fiskars řady X™ s označením K80. Zvláště oceníte špičku na konci čepele, díky které sklízíte plody jediným pohybem. Pokud se k zelenině prodíráte přes hustý porost, zakulacená špička nijak okolní rostliny nepoškodí. Zavírání je díky tlačítkovému zámku velice snadné, nůž zvládnete zavřít prakticky jednou rukou. 

Halloweenská výzdoba zahrady potřebuje i strašidelné tvory

Pavouci a pavučiny jsou dalším ikonickým prvkem halloweenská výzdoba zahrady. Pavučiny vyrobíte ze síťoviny nebo fáčoviny, můžete je napnout na plot, stromy nebo na venkovní lucerny. Přidejte plastové pavouky, kteří vypadají, jako by se pohybovali po pavučinách, a budete se bát chodit ven za tmy. 

Vyzdobte i plot kolem domu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vyzdobte i plot kolem domu

Co by to bylo za výzdobu bez světýlek a lampiček. Tematické lucerny a svíčky rozmístěte po celé zahradě. Pořídit můžete svíčky v dýních, čarodějnické svíčky nebo svíčky s motivy lebek a kostí. Vytvoříte jedinečnou tajemnou a strašidelnou atmosféru.

Stroboskopická světla a jiné speciální efekty vytvoří dojem, že v zahradě probíhá něco neobvyklého a tajemného. Můžete umístit několik stroboskopů nebo speciálních projektorů s halloweenskými motivy. V posledních letech jsou moderní projekce na fasádu domu. Vánoční motivy nahradíte promítáním strašidelných animací a obrazů, které oživí vaši zahradu.

Moderní jsou projekce na domech
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Moderní jsou projekce na domech

Nezapomeňte vyzdobit schody i vstupní brány a branky. Rozprostřete na sloupky pavučiny, přidejte dýně, plastové halloweenské postavy, čarodějnice nebo duchy. Do záhonů nebo květinových truhlíků zasaďte rostliny s tmavými nebo neobvyklými tvary listů, jako je černá růže, tavola kalinolistá, dlužicha ´Black Pearl´ či sedoulek plochostvolý ´Niger´. Rostliny opět ozdobte například umělými netopýry, pavouky a dalšími strašidelnými výjevy.

Při vytváření halloweenské výzdoby zahrady je důležité použít kreativitu a osobní přístup. Můžete se rozhodnout pro jakékoli kombinace těchto nápadů a přidat své vlastní dekorace, které vytvoří nezapomenutelnou atmosféru pro tento strašidelný svátek.

Zdroj informací: www.fiskars.cz; www.zahradnictvi-spomysl.cz, pinterest.com

Publikováno: 30. 10. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková