Pro většinu z nás je zahrada místem, kde si hrajeme, ať už při práci, nebo při odpočinku. Především však představuje místo, kde se pořádají dětské hrátky na zahradě. Ať už se jedná o hraní s vodou, hledání hmyzu ve vybudovaném domečku nebo objevování pěstitelského kouzla na záhonku – tím vším se mohou děti zabavit. Jak vytvořit takové kouzelné místo, kde naše ratolesti zapomenou i na mobilní telefony?
Dětské hrátky na zahradě odpoutají naše děti od mobilu
Zahrada je místo pro hru našich dětí. Dětské hrátky na zahradě mohou být různé stejně tak, jak rozdílné jsou právě naše děti. Jedná se o místo, kde se snažíme vybudovat co nejzajímavější koncept pro hru i vývoj dětí.
Zahradní architektura vždy s dětmi na zahradě nepočítá. Když už je zahrada navržena tak, aby počítala s přítomností našich ratolestí, jedná se spíše o jednoúčelové prvky, které děti dost rychle omrzí. Prostor, který by byl kreativní, kde by dětské hrátky na zahradě spočívaly v přetváření místa k obrazu svému, na zahradách moc často nenajdeme. I to je právě dost možná jeden z důvodů, proč naše děti tak často končí ve společnosti mobilních telefonů, kde jim virtuální svět kreativní prvky sám nabízí.
Nejlepší věc, kterou můžeme pro děti udělat, je trávit s nimi na zahradě čas. Hračky a nejrůznější drahé věci jsou sice hezké, ale pouze chvíli. Velice brzy děti omrzí. Ale čas strávený s našimi ratolestmi v lůnu přírody je k nezaplacení. Děti jsou různé, stejně jako my dospělí. Některé děti si raději hrají v kolektivu, jiné si zalezou někam do kouta, kde si sami něco vytvářejí a kutí. Všechny děti však mají některé zásadní znaky společné. V určitém stupni svého vývoje se věnují badatelství, zkoumají různé věci i prostředí a hrají si na malé objevitele. Stejně tak si rády staví domečky, protože potřebují mít prostor, kam se mohou schovat. Úplně nejraději však tvoří. Jsou velice šikovné a ve společnosti nás dospělých vyrábějí nádherné věci.
Co děti v zahradách milují asi nejvíc, je vodní prostředí a vodní hrátky. Takové prostředí je plné života a velice dobře upoutává pozornost i těch živějších dětiček. Stačí třeba stará pumpa, kterou velice jednoduše pustíme vodu, vybudovaný koridor, kudy voda poteče a hned mají děti o zábavu postaráno. Voda cáká, leskne se a tekoucí maličký potůček přináší nejedno potěšení třeba v pouštění obyčejných lodiček. Přehrazením koridoru pak můžeme dětem názorně ukázat, jak si voda umí najít cestu a jak fungují třeba takové vodní nádrže.
Dětské hrátky na zahradě mohou být zkrátka i naučné – jako třeba obyčejná kaluž. Je v ní spousta života. Nalezneme zde nejen nezmara zeleného, ale i larvy komárů nebo třeba čolky. Na zahradě můžeme vytvářet i místa, kde se živočichové mohou schovávat. V takových hmyzích domcích pak mohou naše děti vzápětí zvířátka hledat. Jestliže se nechceme pouštět do výstavby hmyzích domků, postačí obyčejný kompost, který je také plný života, děti zde mohou vydolovat žížaly.
Je dobré nechat na zahradě dětem místečko, kde budou mít naši nejmenší schované své harampádí. Jsou to třeba obyčejné špalky nebo kameny. Zkrátka věci, ze kterých mohou v jakoukoliv chvíli vytvářet cokoliv, co je právě napadne. Pokud chceme, aby dětský poklad nebyl neustále všem na očích, můžeme si vymyslet jednoduchou, ale velice vtipnou stolní schovku. Pod desku stolu vyrobíme prostor s přihrádkami, kam vše potřebné uložíme, a vše zakryjeme vrchní deskou. Jakmile budou děti své poklady potřebovat, jednoduše posunou desku stolu a vyndají vše, co v danou chvíli chtějí.
Existují různá ekocentra a vzdělávací instituce, která dětské bádání a kutění horlivě podporují. Slouží k tomu spousta krásných materiálů, která dětem pomůže jak se samotným pozorováním, tak i s určováním přírodnin. V tomto případě se nemusíme bát ani mobilních telefonů. Existují totiž aplikace, kde mohou naše děti přes telefon sbírat snímky přírodnin a zároveň je poznávat. Toto jsou okamžiky, kdy můžeme virtuální svět trochu přiblížit k přírodě a zahradě, ve které se děti právě pohybují.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno
Publikováno: 6. 11. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová