reklama

Množení bobulového ovoce pomocí řízků

Množení ostružin řízky nám zajistí nové sazenice pro další sezónu. Nemusíme tak kupovat drahé sazenice u obchodníků nebo objednávat na eshopech. Máme také jistotu, že sazenice budou zdravé a z prověřených rostlin. Samotné řízkování není nic složitého a zvládne to i začínající pěstitel.

Množení ostružin řízky zvládne opravdu každý pěstitel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Množení ostružin řízky

Rozmnožování ostružiníku se provádí dřevitými řízky, přičemž používáme střední část jednoletého výhonku. Samotné množení ostružin řízky je velmi jednoduchá záležitost a z jednoho prutu mateční rostliny si můžeme velmi snadno vytvořit množství nových sazenic.

Ostružiny čili ostružiník křovitý (Rubus fruticosus) nejsou mezi pěstiteli příliš oblíbené kvůli velkému množství drobných trnů na svých šlahounech. Sběr plodů je tak ztížen a většinou se neobejde bez drobných úrazů. Vyšlechtěné velkoplodé, a hlavně beztrnné odrůdy, jsou ale jiná káva. Zde je možné bezbolestně sbírat velké a vyzrálé plody. A také tyto rostliny množit. Plody obsahují vitamin C, vitaminy skupiny B, fosfor, železo, hořčík a vápník. 

Pěstování

Ostružiníky vyžadují stejné podmínky jako třeba maliníky. Potřebují slunečnou polohu, ale spokojí se i s polostínem. K jejich spokojenému růstu budou vyžadovat mírně kyselou půdu s trochou rašeliny a lesní hrabanky obohacenou kompostem. Aby rostliny lépe udržely vlhkost, provádí se zamulčování kořenů. Pruty mohou dorůstat délky až 5 m, proto se vyvazují k oporám – nejlépe na vodorovně vedené dráty či provázky. Jinou péči nepotřebují, jedná se o naprosto nenáročný keř. Množení ostružin řízkováním je záležitost, kterou si může každý pěstitel obstarat sám. 

Z nových výhonů lze nastříhat řízky
Z nových výhonů lze nastříhat řízky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve z matečních rostlin nastříháme letošní výhony, dlouhé alespoň 20 cm. Z těchto výhonů budeme množit ostružiny řízkováním.

Připravte si sadbovač nebo menší květináče
Připravte si sadbovač nebo menší květináče (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dále si připravíme sadbovač nebo jednotlivé malé květináče (výborně se budou hodit i kelímky od jogurtů), podmisku, substrát, nůž a zahradnické nůžky. Také nezapomeneme na konev s vodou na pozdější zálivku.

Dbejte na výběr kvalitního substrátu
Dbejte na výběr kvalitního substrátu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Substrát může být univerzální s přídavkem perlitu. Můžeme také použít přímo substrát pro výsev a výsadbu, který je obohacen živinami pro rozvoj nových rostlin.

U ostružin i malin je výhoda, že se velmi dobře ujmou
U ostružin i malin je výhoda, že se velmi dobře ujmou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z výhonů pak odstraníme spodní listy, aby nezasahovaly do substrátu – tím by docházelo ke tlení a znehodnocování substrátu.

Množení ostružin řízky jde i z kořenů
Množení ostružin řízky jde i z kořenů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zkušenější pěstitelé mohou zvolit i způsob množení ostružin řízky z kořenů. Jednoduše odřízneme kousek kořene, a ten samostatně zasadíme do substrátu.

Nařízkované sazenice zapíchejte do sadbovače
Nařízkované sazenice zapíchejte do sadbovače (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vrcholové i dřevité řízky ostružin zapícháme do substrátu. Pokud chceme mít jistotu, že nám řízek zakoření, můžeme použít stimulátor. V takovém případě ale vyhloubíme do substrátu jamku, abychom zapichováním stimulátor nesetřeli.

Nařízkované výhony zakryjte víkem
Nařízkované výhony zakryjte víkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Všechny zasazené řízky pečlivě zalijeme. Aby substrát tak rychle nevysychal, zakryjeme sazenice průhledným krytem a sadbovač nebo květináče umístíme na světlo, ale ne na přímé sluneční paprsky.

Rychlý způsob množení ostružin řízky

Kdykoli v období od července do září stačí vyhloubit jamku a pohroužit vrchol zdravého výhonu ostružiníku asi 15 cm hluboko. Po zakořenění ho jednoduše odstřihneme zahradnickými nůžkami asi 30 cm od země a přesadíme na nové místo, které se stane jeho trvalým stanovištěm.

Zahradnické nůžky X-series™, které jsme použili při množení ostružin řízky, představují výjimečný výkon. Tato řada spojuje prvotřídní technologie, ergonomii a odolnost, díky čemuž poskytuje zkušenost překonávající očekávání. Vyberte si dvoučepelové nůžky pro čisté střihy živých větví nebo stonků nebo jednočepelové nůžky pro stříhání suchých částí rostlin. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahradník po ruce; bylinkyprovsechny.cz; obyvat.cz

Publikováno: 4. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová