Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.
Není zahrada, ve které by se neuplatnila terasa. Právě ta je místem různých rodinných akcí spojených se stolování a vařením na čerstvém vzduchu. Proto by měla mít dostatečnou plochu. Poměrně pečlivě vybírejte i povrch, ze kterého terasa vznikne. Pozvete si na její stavbu odbornou firmu nebo se do ní pustíte sami? Obě možnosti jsou samozřejmě možné. Zatímco si jistě poradíte s některými typy povrchů, u jiných je mnohdy vhodnější zainvestovat do práce odborníků.
Kam terasu umístit
Pokud bude terasa přímo navazovat na dům, což je praktické řešení z mnoha důvodů, určitě vybírejte slunnou stranu, díky které budete moci terasu využívat co nejdéle během roku. Stinná poloha by byla komplikací brzy na jaře i na podzim, ačkoli v horkém létě byste stín jistě ocenili. Ten lze zajistit markýzou, stínící plachtou proti slunci nebo slunečníkem.
Slunná poloha je důležitá také kvůli povrchu terasy. Stín a vlhko by mohly způsobit tvorbu řas a mechu na terase, kterou byste tím pádem museli pravidelně udržovat, aby nebyla kluzká.
Vhodné povrchy
V dnešní době jsou nejčastější volbou povrchy z dlažby, ze dřeva nebo z moderního kompozitu. Všechny tyto materiály mají své výhody i nedostatky. V sortimentu dlažeb poměrně často vítězí různě kolorovaná zámková dlažba, ale k venkovským domům se stále perfektně hodí především kámen z dané lokality. Nevýhodou kamene nebo betonové dlažby je rozpalování během léta, takže se po této terase nedá chodit bosky. Jinak se jedná o stálý a trvanlivý materiál, u kterého nehrozí rozpínání, což je neduh trápící především dřevo.
Dřevo je pro tvorbu teras oblíbenou volbou, je ovšem třeba upozornit na to, že přírodní vzhled je vykoupen jistou nestálostí. Zvláště méně kvalitní měkká dřeva mohou časem praskat. Kvalitní tvrdá dřeva obsahující pryskyřice jsou mnohem stálejší, jejich cena je ovšem nesrovnatelná. Výhodou dřeva je to, že se po něm dá pohodlně chodit i během horkého počasí. Za nevýhodu lze označit riziko zadření třísky a potřeba obnovy speciálních nátěrů, které poněkud prodražují celkovou údržbu. Jaké výhody nabízí kompozit?
Tento materiál je vyráběn ze dřeva a z plastu. Nevyžaduje žádné nátěry, bez nichž se dřevo rozhodně neobejde. Je tepelně stálý a nerozpínavý, takže nehrozí popraskání. Třísku si z kompozitu určitě nezadřete. Zajímavá jsou také protiskluzová opatření, díky nimž se nemusíte obávat rizika poranění při pádu. Oceníte také odolnost vůči dřevokaznému hmyzu a houbám. Údržba teras z kompozitu je levná a hlavně rychlá. Toto ulehčení je ovšem opět vykoupeno vyšší pořizovací cenou.
Výběru materiálu věnujte dostatek času. Přeci jenom bude terasa po celý rok vystavena nepřízni počasí. Měla by být odolná vůči slunci, větru a mrazům. Nebezpečné jsou také teplotní výkyvy, které se na kvalitě terasy podepisují poměrně rychle.
Dostatek plochy pro celou rodinu
Na ploše terasy se mnohdy šetří, ačkoli toho můžeme velmi rychle litovat. Pořizovací cena materiálů pro stavbu terasy ovšem není zanedbatelná. Je ovšem třeba brát v úvahu, že terasa vám bude sloužit poměrně dlouhou dobu a malý prostor může být velkým nedostatkem.
Plochu terasy odvodíte podle počtu členů rodiny. Stejně tak si položte otázku, zda terasu nebudete užívat i s dalšími přáteli, kteří by výrazně navýšili počet uživatelů. Budete na terase pouze odpočívat nebo zde chcete i vařit? V každém případě neplánujte šíři terasy menší než 2 metry. Pro rodinu s dětmi by měla postačovat terasa přibližně 3,5 x 5 metrů, ale i to je dost individuální.
Foto a text: Lucie Peukertová
Publikováno: 20. 6. 2018, Autor: