reklama

Jak a kdy zazimovat fuchsie?

Fuchsie jsou korunované královny balkonů, teras a jiných ploch u domu nebo bytu. Svými nádhernými květy dokážou rozzářit nejeden kout. Po nástupu podzimu je nutné připravit je na delší odpočinek, fuchsie v zimě by venku nepřežily. Na tuto problematiku a řešení nejčastějších problémů se podíváme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fuchsie v zimě potřebují jiný režim – mnohem méně vody, nižší teploty a hlavně musí být zastřiženy a bez květů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fuchsie v zimě a příprava k odpočinku

Fuchsie v zimě nesmí být v prostředí, kde by jim hrozil mráz. Proto jim připravte hezké a slunečné místo v takovém prostředí, kde teploty během zimního období nevystoupí nad 15 °C. Příliš vysoká teplota je nebezpečná z toho důvodu, že rostliny mohou začít předčasně rašit a nakvétat. Výsledkem je vyčerpání rostlin a vysoké riziko napadení škůdci.

Naopak velmi nízké teploty vedou k poškození rostlin, mrazy fuchsie nenávratně zničí a můžete je rovnou vyhodit na kompost nebo do odpadu. Proto je nutné místo volit tak, aby teplota byla v rozmezí 5 až 15 °C.

Řez a snižování zálivky

Fuchsie v zimě rozhodně nenechejte jen tak, bez provedení řezu. Už v polovině září je nutné důsledně začít snižovat zálivku a úplně vynechat hnojení tekutými preparáty. Řez se provádí tak, že se výhony zakrátí na dvě třetiny až jednu polovinu původní délky. Kromě toho je velice vhodné rostlinám odstranit postupně i všechny květy, aby rostliny nebyly zbytečně vysilovány.

Takhle krásně mohou fuchsie kvést příští rok, pokud jim dopřejete i před zimou řádnou péči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Takhle krásně mohou fuchsie kvést příští rok, pokud jim dopřejete i před zimou řádnou péči

Po přesunu na místo pro zimování zalévejte maximálně dvakrát do měsíce, více vody rostlinám škodí a zesláblé kusy se stávají snadným cílem savých škůdců, jako jsou například svilušky. Zde je na místě také udržovat vyšší vlhkost vzduchu, aby se snižovalo riziko jejich napadení právě tímto škůdcem, který může zapříčinit i úhyn rostlin.

A pokud už dojde k tomu, že budou rostliny napadeny, pak máte v zásadě několik možností – buď sáhnout po chemii, nebo spoléhat na šetrnější ošetření domácími přípravky. Na savé škůdce funguje výluh z česneku či cibule, případně i směs kypřicího prášku, rostlinného oleje, smáčedla a vody. Ošetřit je nutné vícekrát tak, aby všichni škůdci byli zlikvidováni.

Nezapomínejte na rosení listů, fuchsie trpí často na savé škůdce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomínejte na rosení listů, fuchsie trpí často na savé škůdce

V březnu poté postupně zvyšujte zálivku. Pokud kusy přenesete do teplejšího prostředí, začnou postupně rašit. Ještě před zahájením jejich letnění je přesaďte do nového substrátu, který jim zabezpečí dobrý zdravotní stav.

Zdroj informací: modernizahrada.com

Publikováno: 11. 11. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich