Muškáty mohou zůstat venku až do prvního mrazu. Ve chvíli, když teplota začne klesat pod nulu, je zapotřebí rostliny uklidit a zajistit, aby byly řádně zazimovány. Muškáty nevyhazujte, byla by to škoda. Nevíte, jak muškáty zazimovat a skladovat, aby vám vydržely až do jara? Poradíme vám.
§Muškáty nejsou jednoletky
Muškáty nejsou jednoletky. Většina nezkušených zahradníků však s muškáty zachází jako s jednoletými rostlinami, které je třeba po sezóně vyhodit. Je to ale škoda. Muškáty jsou totiž trvalky – můžete je proto zazimovat a těšit se z jejich krásy znovu příští rok. Mimochodem, i tímto způsobem můžete ušetřit nemalé peníze, když pak na jaře nebudete muset kupovat nové.
Jak muškáty zazimovat? Stačí jim zajistit vhodné podmínky a dodržovat několik jednoduchých pravidel. Nutno však říci, že pouhé stažení do bytu v tomto případě nestačí, protože se může stát, že by došlo k oslabení kvetení a změně jejich tvaru.

Kdy uklidit muškáty do interiéru?
Muškáty mají dlouhou dobu květu. Kvetou obvykle od května až do října. Také jsou odolné vůči větru a chladu, je však nutné je chránit před mrazem. Na podzim proto mohou zůstat na balkonech a terasách jen do chvíle, dokud teplota neklesne pod 0 °C. Obvykle by k tomu mělo dojít před 1. listopadem. Důležité přitom je, abyste muškáty asi 2 měsíce před zazimováním přestali hnojit.
Základní pravidla zazimování muškátů
Příprava muškátů na zazimování zahrnuje ochranu rostlin před mrazem a ponecháním je v klidu. Dříve, než je umístíte na několik měsíců do chladné místnosti, je nutné muškáty ostříhat (aby vám příští rok zase kvetly). Dále je zapotřebí muškáty postavit do vhodné nádoby s odtokem vody. Umístěte je do místnosti, kde jste schopni v zimě zajistit optimální vlhkost vzduchu a zavlažování. Rostliny v žádném případě v zimě nehnojte! Držte je mimo dosah silného zdroje tepla a chraňte je před nemocemi. Muškáty na zimu můžete uklidit zhruba 3–4×. Vícekrát se to bohužel nevyplatí, protože starší rostliny špatně kvetou.

Příprava na zazimování muškátů
Pro přezimování si vyberte jen silné a zdravé rostliny, které nejsou napadené chorobami ani škůdci. Než přijde první mráz, odstraňte z nich povadlé listy, příliš dlouhé výhony a odumřelé části. Takto připravené rostliny v květináčích přemístěte do světlé, ale chladné místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 6–10 °C. Pozor, velkokvěté muškáty se skladují při teplotě 12–15 °C.
Ty muškáty, které jste měli zasazeny na zahradě, je nutné na podzim opatrně vyhrabat s velkým kořenovým balem. Dejte si u toho pozor na poškození kořenů. Opatrně z nich zeminu setřeste, krátce zastřihněte a umístěte do hlubokých květináčů se substrátem vhodným pro výsev nebo výsadbu. Nezapomeňte, aby i tato nádoba měla na dně drenážní otvory. V jedné nádobě by přitom měla být zasazena pouze jedna rostlina. Pokud je budete sázet do velkých truhlíků, může jich být vedle sebe hned několik.

Jak je skladovat až do jara?
Každý muškát by měl být před zazimováním zastřižený. Standardním pravidlem je jeho seřezání na ⅓ až ⅔ jeho původní výšky. V praxi by to měly být výhony vysoké od 15 do 20 cm. Někteří zkušení zahradníci také doporučují posypat řeznou ránu po ostříhání práškovým černým uhlím, aby se zabránilo infekci.
V průběhu zimy se muškáty zalévají jednou za 2 týdny, někdy dokonce stačí muškát zalít jen jednou za měsíc. Vždy je u toho důležité sledovat stav půdy a zalívat ve chvíli, když je mírně suchá. Půda by ale rozhodně neměla být středně suchá (tedy tvrdá). V únoru potom rostliny přemístěte do teplejší místnosti s dostatkem světla a začněte je zalévat intenzivněji. V této době již muškátům přidejte i hnojivo, které je povzbudí k růstu. Pozor, zazimované muškáty zalévejte vždy zespodu – čili do nádoby pod muškáty. Zalévání shora může totiž způsobit hnilobu a rostliny mohou začít trpět houbovými chorobami.
Místnost, kde budete muškáty skladovat, by měla být osvětlena přirozeným světlem. Vyhněte se však umisťování rostlin na parapet, protože v zimě jsou okna obvykle velmi studená. Pokud by se v zimě muškát dotkl okna, mohl by zmrznout. Dobré také je, abyste jim zajistili větrání (pozor, ne však přímo u rostlin!). Kde je tedy to nejlepší místo pro muškáty? Obvykle jde o suterén s oknem, oranžérii, přístavbu nebo verandu.

Jak na jaře muškáty probudíte?
Během zimy mohou muškáty vyrašit. Pokud se to stane, nové výhonky odstraňte a ujistěte se, že v místnosti není příliš teplo. Nechte je zazimované ideálně do poloviny ledna. Od února potom zvyšte frekvenci zálivky (to znamená, že by substrát měl být mírně vlhký). V polovině února potom rostliny začněte také přihnojovat. Použijte k tomu tekuté hnojivo a zpočátku použijte jen poloviční dávku. Od poloviny března pak každé dva týdny hnojte plnou dávkou. Od poloviny ledna (nebo od počátku února) by muškáty měly být v místnosti, kde je teplota o 3–4 °C vyšší než v době zazimování.
Pokud není možné teplotu v místnosti zvýšit, je nutné muškáty přestěhovat – díky tomu rostliny rychleji probudíte a povzbudíte jejich růst. V té době vám muškáty opět vyraší. Tentokrát však mladé výhonky již neodstraňujte. Vzít je můžete jen v případě, že je chcete použít jako řízky k zakořenění. V březnu nové výhony pouze zaštípněte, což se projeví silnějším větvením a bohatým kvetením v létě. Muškáty na trvalé místo je možné přesunout až ve chvíli, když už nehrozí mrazy. Obvykle tomu tak je až po zmrzlých. Nezapomeňte je však nejprve přesadit do nové zeminy.
Zdroj informací: planet.pl, mural.pl, moja-pelargonia.pl
Publikováno: 7. 11. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová