reklama

Listopad v zahradě

Listopadové práce na sebe nenechají čekat. Podzimní úklid zahrady není dobré zanedbávat, protože se tím zahrada nejen účinně chrání proti škůdcům a chorobám, zároveň si ale dokonale dokončíte všechny činnosti, které jste nestihli v minulých týdnech. Společně si projdeme všechny činnosti, nad kterými rozhodně v listopadu nesmíme zlámat hůl.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Listopad v zahradě

Listopadový podzimní úklid zahrady

Listopadový podzimní úklid zahrady je jednou z nejdůležitějších činností podzimu vůbec. Kvalita jeho provedení znamená bezproblémové přezimování celé zahrady. Důležitým krokem úklidu je poslední sečení trávníku a s tím spojený sběr listí. Listí a trávu odkliďte do kompostu, kde jej smícháte s dalším materiálem, proházíte zeminou a hned máte perfektní základ do kompostu.

Listí s trávou také využijte při rytí posledních prázdných záhonů, na které se ještě nedostalo. Nebojte se použít velké množství této hmoty do každé z rýh, kterou vytvoříte při rytí, zároveň ale dbejte na to, aby organický materiál byl rozprostřen po celé výšce ornice, tedy je nutné jej vkládat tak, aby nebyl na spodu brázdy, nýbrž na jejím boku.

Listopad v zahradě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Listopad v zahradě

A proč je listí nutné odklidit? Pod spadaným listím se množí plísně, trávník zahnívá a také se zde udržuje líheň pro škůdce, kteří pak budou škodit na úrodě. S odklízením listí neotálejte, nejlepší je ho z trávníku odstraňovat pravidelně, aby ho najednou nebylo velké množství.

Na co nezapomenout při podzimním úklidu zahrady?

Podzimní úklid zahrady udělejte i u trvalek, bylinek a růží. Ostříhejte je, ale ne až k zemi, a přikryjte je chvojím. Choulostivější druhy potom obsypejte nad krčkem kompostem nebo shrabaným listím. Okrasné keře svažte tak, aby bylo zabráněno jejich zlámání větrem nebo těžkým sněhem během zimy. Choulostivé rostliny přesuňte dovnitř, muškáty zazimujte, stejně tak jako fuchsie nebo nádobové hortenzie.

Listopad v zahradě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Listopad v zahradě

Nezapomeňte také na skleník. Před důkladným zrytím půdy uvnitř odstraňte všechny rostliny, které, tedy pokud jsou zdravé, můžete rozsekat a uložit do kompostu. Rytí je nezbytné, s masivním vyhnojením máte záruku toho, že se zde zelenině příští rok bude dařit. Vhodné je i jeho vykouření sirným knotem nebo svící. Toto je lepší provádět přes noc, kdy nelétá hmyz, protože při hoření svíce se likvidují uvnitř skleníku hmyzí škůdci a pokud by se za teplejšího počasí otevřelo automatické větrání, nastane problém.

Vypusťte vodu ze všech nádob, nádoby otočte dnem vzhůru a ponechejte je tak dlouho, dokud nevyschnou. Pak je uložte na tmavé místo bez přístupu světla, UV záření jim totiž zkracuje životnost. Vodu z velkých kontejnerů využijte třeba pro zalévání ovocných stromů a keřů.

Listopad v zahradě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Listopad v zahradě

Při podzimním úklidu zahrady také zpracujte veškerý odpad ze zahrady. S větvemi si poradí drtič nebo štěpkovač, s objemným zeleným odpadem pak výkonnější sekačka na trávu nebo mulčovač. Rozsekané větve použijte jako mulč, rozdrcený zelený odpad pak dejte do kompostu.

Publikováno: 1. 11. 2023, Autor: | autor: Jaromír Malich | zdroj: denik.cz