reklama

Zalévejte stromy správně. Odvděčí se šťavnatým ovocem

Suché období posledních let neprospívá stromům na našich zahradách. Zalévání stromů je účinnou a velice efektivní pomocí. Abychom měli krásné, velké a šťavnaté ovoce, musíme se o stromy na zahradě pečlivě starat. Vydatná zálivka je nedílnou součástí zodpovědného přístupu péče o naši zeleň. Mladé stromky vyžadují jiný přístup než stromy vzrostlé v plném rozpuku. Jak se liší péče o mladé stromky od těch vzrostlých?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Zalévání stromků je chrání před dlouhodobým suchem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Zalévání stromů je efektivní pomoc před suchem

Jestliže máme na zahradě stromy, měli bychom přemýšlet, jak jim co nejefektivněji pomáhat před dlouhým suchem. Zalévání stromů je uchrání před nedostatkem vláhy a mnohdy i zachrání život.

Pokud máme na své zahradě z podzimu nebo z jara čerstvě vysazené stromky, musíme je zalévat trochu jinak než stromy velké v plné plodnosti. Základem správně vysazeného stromu je dobře udělaná zálivková mísa. Měla by být dostatečně velká, aby bez problému pojala veškerou vodu, kterou ke stromku dáváme. Voda nesmí nám nikam utéct. Zálivkovou mísu musíme udržovat vždy čistou a bez plevele. Aby se nám u mladého stromku lépe udržela vlhkost, je dobré si z posekané trávy vytvořit kolem stromku límec. Dodaná voda tak bude zůstávat v zálivkové míse a zalévání stromu bude efektivní.

Na takto vysazený stromek stačí jednorázová zálivka. Množství vody při zalévání stromu přizpůsobíme typu půdy, ve které máme stromek zasazený. Jestliže máme na pozemku jílovitou půdu, která celkem dlouho drží vodu, nemusíme provádět zálivku tak často. Na pískové půdě musíme zalévání stromů provádět častěji. Pak už jen stačí stromek hlídat. Na jaře, jestliže jsme na pozemku neměli přes zimu žádný sníh a chybí i jarní srážková voda, provedeme jednorázovou zálivku v množství 2 až 3 konví vody vždy jednou za měsíc.

Mladé stromky vyžadují jednorázovou vydatnou zálivku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Mladé stromky vyžadují jednorázovou vydatnou zálivku

Naši péči a pomoc potřebují nejen mladé či právě vysazené stromky, ale i opravdoví velikáni, kteří již běžně plodí ovoce. Dlouhodobé sucho stromům neprospívá – a nemusí se jednat jen o stromy ovocné.

Velké stromy již nemají žádnou zálivkovou mísu. Většinou nám vyrůstají z trávníků, nebo pod nimi máme políčko, kde pěstujeme zeleninu. Pokud je absence dešťové vody, nebo prší velice málo, tak v době, kdy jdou velké stromy do plodnosti, můžeme zaléváním stromů ovlivnit velikost i chuť plodu.

Zaléváním stromů ovlivníme velikost a chuť plodu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Zaléváním stromů ovlivníme velikost a chuť plodu

U takto velkých stromů můžeme při zalévání velice jednoduše chybovat. Většina z nás by vzrostlý strom zalévala přímo u kmene. U takového kmene je však pouze kořen, který drží strom v zemi. Ve chvíli, kdy chceme takto vzrostlý strom hnojit a zalévat, musíme jej zalévat v okapové linii jeho koruny. Tam, kde končí větvě stromu, končí i kořenové vlášení, které přijímá vodu a živiny pro daný strom. Na opravdu velký strom můžeme použít zálivku o velikosti až kubíku a půl vody.

Vzrostlý strom nezaléváme v okolí kmene
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Vzrostlý strom nezaléváme v okolí kmene

Při zalévání stromu je dobré nechat vodu pomalu vytékat z hadice. Zhruba po 20 minutách hadici posuneme na další místo tak, abychom postupně zvlhčili celý profil pod zavlažovaným stromem. Pokud máme strom zasazený v trávníku, musíme mít na paměti, že i samotný trávník odebírá stromu mnohem víc živin a vody.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno

Publikováno: 9. 11. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová