Záhon s trvalkami je krásný, a pokud dodržíme celoroční koncept květin, budeme mít barevný záhon od jara do podzimu. Pokud budeme záhon s trvalkami zakládat, musíme dodržet určitá pravidla, aby byl záhon opravdu pěkný.
Záhon s trvalkami
Pod pojmem trvalky známe skupinu nedřevnatých víceletých rostlin, které umisťujeme na záhony, do truhlíků nebo do jiných pěstebních nádob. Záhon s trvalkami je zárukou krásných kvetoucích rostlin, které vysazujeme tak, aby tvořily zajímavou barevnou kompozici. Květiny pěstujeme nejen pro své potěšení do vázy, ale také pro opylovače, abychom udělali něco pro přírodu.
Jak založit záhon s trvalkami?
Než se pustíme do samotného založení trvalkového záhonu, je třeba si takovou operaci důkladně naplánovat. Je třeba zvážit světelné podmínky – tedy ujasnit si, jak na stanoviště svítí slunce, kde je stín a kde polostín, a půdní podmínky, kdy musíme prozkoumat vlhkost půdy, její kyselost, a také druh půdy – písčitá, jílovitá, hlinitá. Podle těchto podmínek vybereme vhodné rostliny.
Pomocí provázku nebo značkovacího spreje vyznačíme obrys záhonu, abychom věděli, kam až bude náš záhon s trvalkami zasahovat. Záhony zakládáme většinou v místech, kde je nepříliš kvalitní trávník. Travní drny, které se na takovém místě nacházejí, bude ale potřeba vyrýt. Drny pořádně oklepeme, abychom zbůhdarma nevyhazovali kvalitní zeminu.
Po odstranění drnu bude potřeba zpracovat půdu. Těžkou půdu obrátíme rýčem, lehkou rycími vidlemi. Před konečnou úpravou hráběmi je velmi nutné záhon vyplevelit a zbavit ho veškerých částí plevelů, zejména oddenků bršlice nebo pýru. Tyto plevely jsou velmi úporné, a jakmile na záhonu kousek oddenku zapomeneme, máme brzy zamořený celý záhon.
Další důležitý krok je dodat půdě živiny. Na plochu rozhodíme vyzrálý kompost, chlévskou mrvu nebo NPK a do těžké půdy přidáme několik dílů písku, abychom půdu odlehčili. Pokud počítáme s výsadbou šlechtěných trvalek, použijeme pomalu rozpustná hnojiva.
Rozmístění rostlin na záhon s trvalkami znamená nakoupit kontejnery s rostlinami. Jaké? Než se vydáme do zahradnictví, měli bychom mít ucelenou představu, jaké trvalky na záhonech chceme mít. Neuškodí, když si rozmístění rostlin předem rozkreslíme na papír. Rostliny by neměly být vysazeny ani příliš hustě, ale ani řídce. Přehuštěný záhon rychleji stárne, rostliny si zbytečně konkurují a jsou náchylnější k různým chorobám.
Potom na záhon s trvalkami rozložíme kontejnery s rostlinami a zkontrolujeme, zda záhon odpovídá našim představám. Před samotnou výsadbou každý kontejner s rostlinou na chvíli ponoříme do vody, protože nově vysazené trvalky potřebují dostatek vody.
Pro každou rostlinu bude potřeba vyhloubit odpovídající jámu. Rostlinu vyjmeme z přepravního kontejneru a usadíme do připravené jámy, přihrneme zeminu, kterou opatrně udusáme okolo rostliny. Rostlinu vysazujeme do stejné hloubky, v jaké byla v kontejneru.
Po dokončení výsadby záhon s trvalkami důkladně zalijeme. Nejvíce rostlinám prospějeme, pokud použijeme dešťovou vodou. Za suchého počasí dbáme na to, aby byl nově založený záhon s trvalkami stále vlhký, ale ne přemokřený. Pokud by kořeny rostlin zůstaly přemokřené, brzy by začaly hnít.
Mezi vysazenými rostlinami zůstanou nezbytně mezery. Můžeme samozřejmě počkat, až se trvalky rozrostou, ale pokud nechceme čekat, můžeme do mezer vysadit jarní cibuloviny nebo některé letničky. Kdyby se rostliny během roku rozrostly víc, než jsme plánovali, můžeme následně některé trvalky rozsadit na další záhon. Nový záhon s trvalkami ze začátku důsledně odplevelujeme, aby rychle rostoucí plevele mladé sazenice neudusily.
Jaké trvalky na záhon vysadit?
Rostliny vybíráme podle toho, zda máme záhon na plném slunci nebo spíše ve stínu, jaký typ půdy na záhonu máme, jaké je zde pH a zda je půda náchylná k přemokřování, nebo je spíše suchá.
Namátkou vybíráme z kvetoucích trvalek: třapatka, šanta, krásnoočko, svíčkovec, kakost, denivky, perovskie nebo phlox, řebříček, třemdava, sléz, bělotrn, bergénie, máčka, konvalinka, tužebník, škornice, rozrazil, kokořík, pelargonie, stračka, pryšec, čemeřice.
Tip redakce:
Větší trvalky se sázejí ve vzdálenosti 80 až 120 cm, středně velké trvalky asi ve vzdálenosti 40 až 60 cm a menší až malé trvalky na vzdálenost 20 až 40 cm.
Mrazuvzdorné trvalky snesou celkem bez obtíží i nízké teploty, mohou být tedy vysazeny venku po celý rok. Choulostivé rostliny je třeba na podzim vykopat a uložit na bezmrazém místě.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahradník po ruce; Fiskars; modernizahrada.com; nkz.cz
Publikováno: 13. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová