reklama

Jak správně zazimovat hortenzie?

Zima se k nám pomalu blíží, a proto je potřeba připravit choulostivější rostliny na zimu. Pěstování hortenzií na zahradě je sice vcelku snadné, na vhodně provedené zazimování ale nezapomeňte, jinak můžete být zjara nemile překvapeni. V našem článku se podíváme na správný postup.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování hortenzií na zahradě má svoje zásady, vhodné je i jejich zazimování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování hortenzií na zahradě: hlavně dostatek vláhy

Pěstování hortenzií na zahradě je opravdu snadné. Hortenziím se daří na téměř všech typech půd – tedy kromě těžkých a jílovitých struktur, které jsou trvale zamokřené a pro pěstování tak nevhodné. Za suchého léta je vhodné hortenzie pravidelně zalévat, jednotlivé kusy pak krásně rostou, jsou silné a stejně intenzivně nakvétají.

Rostliny zalévejte vždy až do podzimu, než jim začnou opadávat listy. Díky tomu je zajištěno, že budou před zimou ve velice dobré kondici. Hnojení během vegetace není úplně nutné, avšak rostlinám můžete přilepšit například výrazně naředěným drůbežím trusem, ale jen do začátku kvetení. Základ pro dobrý zdravotní stav je dostatek vláhy, mírně kyselá půda a rozptýlené světlo. Na přímém slunci se hortenziím daří, půda jim však rychle vysychá. Plný stín je pak naprosto nežádoucí.

Příprava na zimu

Příprava hortenzií  na zimování začíná s postupným opadáváním listů. Všechno spadané listí od rostlin odhrabejte a zbytky vyberte i mezi jejich stonky. Nezapomínejte na to, že je důležité zároveň ostříhat i zaschlá květenství.

Květy před zimou ostříhejte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy před zimou ostříhejte

Po odhrabání listí si připravte kompost, který opatrně navrstvěte kolem rostliny v alespoň 5cm vrstvě. Je možné použít i spadané listí z ovocných stromů, avšak zde je nutné mít na paměti, že toto listí může obsahovat vývojová stadia různých škůdců, kteří nejsou v zahradě žádoucí. Prosítovaný kompost je tedy vhodnější volbou.

Zimování hortenzie do dřevěného boxu obaleného netkanou textilií
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimování hortenzie do dřevěného boxu obaleného netkanou textilií

Nakonec ještě rostliny obalte vrstvou bílé netkané textilie – to však není vyloženě nutné u větších kusů. Mladé exempláře si však ochranu zaslouží, obecně jsou choulostivější. Pěstování hortenzií na zahradě má ale jedno další specifikum – řez se provádí až na jaře, nikoliv na podzim. A pokud se stane, že hortenziím pomrznou některé části, proveďte na jaře řez hlubší. Rostliny pak sice budou kvést málo, o to více však v dalším roce.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 16. 11. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich