reklama

Ekologické čištění odpadní vody přímo na zahradě. Postavte si kořenovou čističku

Čištění odpadních vod není příliš veselé téma a řada lidí se mu raději vyhne. Jestliže však máme dům a zajímá nás zdravé prostředí kolem nás, k tomuto tématu rádi zabrousíme. Existuje totiž velice ekologický a navíc i efektivní způsob, jak čistit odpadní vodu, kterou můžeme znovu používat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Kořenová čistička vody je ekologický a velice efektivní způsob čištění odpadní vody (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Kořenová čistička vody na zahradě

Kořenová čistička vody znamená přírodní způsob čištění odpadní vody. Čistička funguje celkem jednoduše. Na úplném začátku máme nějaké mechanické přečištění vody, nejčastěji v podobě speciálního septiku pro kořenovou čistírnu. Zde zůstanou veškeré pevné části a vyteče pouze dobře mechanicky přečištěná voda. Takto přečištěná voda dále putuje do kořenové čističky vody.

Samotná kořenová čistička vody je vlastně obyčejná díra či nádoba v zemi, ve které je speciální štěrk. Voda se v této díře distribuuje na povrch čistírny a protéká přes kořenovou čistírnu směrem dolů. V čistírně rostou rostliny, které samotnému čištění pomáhají. Jak odpadní voda protéká přes kořeny, kompletně se pročistí. Ve zjednodušené formě můžeme říct, že se vlastně jedná o simulaci procesů v přírodě, kdy dochází k samočištění vody v řece. Naprosto stejným způsobem tedy probíhá čištění odpadní vody v kořenové čistírně. Tak jako vše kolem nás i kořenové čistírny odpadních vod prošly svým vývojem. Dříve se vyráběly tzv. horizontální čističky vody, které však nečistily odpadní vodu velmi dobře.

Voda se pročišťuje přes kořeny rostlin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Voda se pročišťuje přes kořeny rostlin

Stavba takové čističky vody má samozřejmě svá pravidla, která by se měla dodržovat. Dokonce existuje i evropská norma, která stavbu a provoz kořenové čističky vody upravuje a říká nám, jakým způsobem mají čističky fungovat. Jestliže si tedy necháme na pozemku postavit kořenovou čističku vody s certifikátem, lze povolit stavbu čističky na zahradě pouze na ohlášení.

Vždy je lepší povolat na stavbu kořenové čističky vody firmu, která má zkušenosti. Levné věci nemusí být vždy dobré – ba naopak. Při stavbě kořenové čističky vody je dobré volit dražší variantu, která bude počítat s kvalitními díly, jež budou dlouhodobě fungovat bez jakýchkoliv problémů.

Některé firmy nedávají ke kořenové čističce mechanické přečišťování vody, vypouštějí ji přímo na povrch čistírny. Veškeré kaly pak následně zůstávají na povrchu a otravují nás svým odérem. Jedná se sice o levnou variantu kořenové čističky odpadních vod, ale ne právě zdařilou. Právě správně provedená část mechanického čištění je velice důležité. Pokud zařízení nepracuje správně, hrozí následné ucpání samotné kořenové čističky vody. Údržba kořenové čističky vody je sice jednoduchá, ale to neznamená, že není žádná. Pokud se o ni nebudeme správně starat, může se stát, že čistírna vody zaroste a budeme mít problémy ji následně najít.

Jestliže čistička zaroste, můžeme mít problém ji najít
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Jestliže čistička zaroste, můžeme mít problém ji najít

V části mechanického přečišťování se shromažďují kaly, které je dobré jednou do roka vyvést. Můžeme je nechat odstranit a odvést fekálním vozem, nebo je zkompostovat přímo na našem pozemku. Další částí čističky je kořenové pole. Na podzim či v předjaří je dobré osázené rostlinky posekat. Rostliny opět vyrostou a budou i nadále plnit svou funkci. Hlavní princip čištění odpadní vody  kořenové čističky vody tkví v bakteriích (pro které kořeny rostlin vytvářejí jakýsi substrát), které se shromažďují na povrchu štěrku a v okolí kořenů rostlinek přímo na povrchu.

Na podzim či v předjaří se musejí rostlinky posekat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Na podzim či v předjaří se musejí rostlinky posekat

Kořenová čistička vody funguje spolehlivě i na podzim a v zimě. 

Zdroj informací: pořad Zahrádkářská poradna, rubrika Současné trendy

Publikováno: 17. 11. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová