reklama

Když teploty klesají, připravte trvalky na zimní spánek

V listopadu pokračujeme v pracích, které souvisejí s přípravou zahrady na zimní odpočinek. V okrasné části zahrady je nutná péče o trvalky před zimou, protože je musíme cíleně chránit především před mrazy, které je mohou poškodit. Na kompletní problematiku se podíváme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Péče o trvalky probíhá celoročně, před zimou je nutné je zakrátit a zbavit květů (Zdroj: Jaromír Malich)

Péče o trvalky a příprava k zazimování

Péče o trvalky je v podstatě nikdy nekončící proces. Během sezóny zaléváte, odstraňujete plevel z prostoru mezi rostlinami a stejně tak rostliny zbavujete odkvetlých květenství, protože tvorba semen všechny druhy hodně vyčerpává.

S nastupujícím podzimem, ještě když jsou nadzemní části rostlin zelené, je vhodné všechny trvalky vydatně zalít, pokud neprší. Postupně odstraňte všechny květy tak, aby v sobě rostliny uchovaly co nejvíce energie na příští rok.

Když se zima přiblíží

Péče o trvalky v listopadu je poměrně radikální. Ty rostliny, které se po ukončení vegetační doby zatahují, není potřeba téměř vůbec chránit proti mrazům, stačí jen ostříhat nadzemní části. Týká se to hlavně srdcovek a pivoněk, které jsou vůči zimním mrazům velmi odolné, a i při teplotách hluboko pod nulou jejich kořenový systém nebývá poškozen.

Japonské sasanky zakryté chvojím, které je dobrou ochranou před mrazy
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Japonské sasanky zakryté chvojím, které je dobrou ochranou před mrazy

Jednou ze zajímavých trvalek je také perovskie, krásná namodrale kvetoucí rostlina keřového vzrůstu, která během období kvetení přiláká obrovské množství včel a dalších opylovačů. Tento druh zásadně před zimou nestříhejte a ponechejte jej tak, jak je na podzim. Trochu jiná situace je v místech, kde často silně mrzne, zde se vyplatí krček rostliny alespoň ochránit nasypáním kompostu.

V deštivém listopadu klidně trvalky ještě před zazimováním rozdělte a rozsázejte
i (Zdroj: Jaromír Malich)
V deštivém listopadu klidně trvalky ještě před zazimováním rozdělte a rozsázejte

Trvalky, jako jsou třapatky, bohyšky, boubelíky, podzimní astry a další, před zimou určitě ostříhejte. Porost nechte vysoký pouze několik centimetrů. Listopad, zvláště pokud je deštivý, je vhodným obdobím pro dělení trsů a tedy pro jejich množení. Po ostříhání a rozdělení trsů potom využijte chvojí z jehličnanů a tyto rostliny důkladně zakryjte.

Péče o trvalky ale jen zde nekončí. Pokud máte na zahradě levanduli, její ochrana před zimou je naprosto nezbytná. Levanduli odstraňte všechna zbývající květenství, více ale exempláře nestříhejte, nadělali byste více škody než užitku. Levanduli opravdu důkladně zakryjte chvojím, zvláště na větrných místech se stává, že vymrzne.

Zdroj informací: zahradnickakucharka.cz

Publikováno: 21. 11. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich