reklama

Okrasné trávy jsou odolné, jedna chyba je ale nenávratně zahubí

V pozdním podzimu stále a plynule připravujeme zahradu na zimní období. Péče o okrasné trávy je nedílnou součástí přípravy okrasné části na zimu, kdy je zapotřebí tyto trávy zabezpečit. Proč je toto zabezpečení nutné, to si řekneme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o okrasné trávy je nutná především na podzim, aby dobře přezimovaly (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))

Péče o okrasné trávy na podzim

Péče o okrasné trávy je poněkud specifická. Od jara do podzimu moc péče samy o sobě nevyžadují, před zimou jim je dobré připravit vhodné prostředí pro snadné přezimování. To spočívá především v zamezení zvýšené vlhkosti u kořenového systému.

A přesně k tomuto zvýšení vlhkosti dochází tam, kde trávy nekompromisně sestříháte až k zemi. Déšť, sníh a jinovatka mají jedno společné, nadměrná vlhkost v době vegetačního klidu velmi zatěžuje kořeny, a tak mohou být rostliny nenávratně zničeny. Proto je nutné dbát na správný postup.

Jaký je správný postup péče o okrasné trávy na podzim?

Příprava okrasných trav na zimní období je velice jednoduchá. Poté, co nadzemní části zaschnou, rozhodně je nikdy nestříhejte, to proveďte až na jaře, kdy už nehrozí velké střídání počasí s neblahými následky pro rostliny.

Svázání trav do snopu je účinnou ochranou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Svázání trav do snopu je účinnou ochranou

Celé nadzemní části svažte do snopů pomocí textilní pásky. Jako ochranu proti větru je nutné použít i oporu, ke které se celý snop přiváže. Místo svázání páskou je také možné použít i bílou netkanou textilii, která se kolem nesvázaných snopů omotá. Opora je důležitá v tom smyslu, že pokud chybí a trsy polehnou, ke kořenům se dostává více vlhka.

Důležité je také vyplnit prostor mezi jednotlivými trsy rostlin, aby ke kořenovému balu pronikalo minimum vlhkosti. Lze to vyřešit v zásadě dvěma způsoby. Prostor se vyplní buď nasypáním listí, nebo vložením chvojí. Nezapomeňte v rámci péče o okrasné trávy také nastlat některý z těchto materiálů přímo kolem rostlin, to riziko poškození kořenového balu dále snižuje.

Takto ne – od sněhu ulehlé nadzemní části znamenají vyšší vlhkost u kořenů, a proto je zde vysoké riziko hniloby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Takto ne – od sněhu ulehlé nadzemní části znamenají vyšší vlhkost u kořenů, a proto je zde vysoké riziko hniloby

Na jaře, když již teploty postupně rostou, celé snopy ostříhejte tak, aby rostlina byla vysoká do 10 cm nad zemí. Půdu kolem rostlin opatrně zbavte plevelů, nakypřete a přihnojte prosítovaným kompostem, který je vhodným zdrojem živin.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 23. 11. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich