Hebe patří mezi zajímavé podzimní květiny na zahradě, z nichž některé kultivary běžně přežívají i naše zimy a není je proto nutné zazimovat. Jejich barevné, i když drobné květy jsou ve svých bílých, růžových nebo fialových odstínech velmi dekorativní. Vyzkoušejte si pěstování této nenáročné rostliny.
Hebe, zajímavé podzimní květiny na zahradě
Hebe, česky rozrazilec, je rostlina, která má přes 140 druhů. Pochází z Nového Zélandu, kde může dosahovat až třímetrové výšky, u nás se však dají úspěšně pěstovat pouze nízké druhy. Tyto podzimní květiny na zahradě tvoří nízké husté keříky, které mají kompaktní tvar a mnoho druhů má také atraktivní květy v bílé, růžové nebo fialové barvě. Jedním z nejčastěji vysazovaných zimovzdorných druhů v našich podmínkách je Hebe armstrongii, dorůstá do výšky maximálně 30 – 40 cm. Má téměř vodorovné větve a drobné žlutohnědé lístečky. Občas kvete nenápadnými bílými květy.
Další oblíbené druhy hebe
- Hebe pinguifolia – tučnolistý druh, který patří k nejodolnějším druhům a přežívá běžně i naše české zimy
- Hebe topiary – je hustý keřík, rostoucí jen do výšky 60 cm, ale zato se rozpíná do šířky asi 90 – 100 cm. Tento druh dokáže přežít mrazy až do – 15 ° C.
- Hebe vernicosa dorůstá výšky asi 60 cm a vytváří keříky široké i 120 cm.
- Hebe lycopodioides připomíná trs vidlic, je ideální pro kultivaci větších ploch mezi trsy vřesu.
- Hebe buxifolia je kultivar velmi podobný listům zimostrázu.
Pěstování
Rostlinám se nejlépe daří na chráněném stanovišti ve skalkách, kde tvoří stejně jako další podzimní květiny na zahradě velmi vkusnou dekoraci svými barevnými květy. Hebe potřebují teplé místo a propustnou půdu, dostatek rozptýleného slunečního světla, případně polostinná až slunná stanoviště, která by měla být chráněná před větrem a přímým zimním sluncem. Přihnojování není třeba, při nadbytku dusíku mohou rostliny rychle růst, ale nevytvoří dostatečné množství květů. Pokud už tedy budeme hnojit, je lepší použít hnojiva bohatá na draslík a fosfor. Zálivku potřebují jen občasnou tak, aby půda nevyschla.
Ochrana keříků z rodu Hebe je důležitá, a to zejména v oblastech bez sněhu, kde by mohlo dojít k vymrzání těchto podzimních květin na zahradě. Drobnolisté druhy jsou více mrazuvzdorné a můžeme je bez obav pěstovat na zahradě ve volné půdě. Nevýhodou je, že drobnolisté druhy většinou vůbec nekvetou. Druhy širokolisté bývají na zimní mrazy choulostivější a hodí se proto více pro pěstování v nádobách.
Hebe jsou ideální podzimní květiny na zahradě, která se hodí pro pěstování v nádobách, stejně tak v trvalkovém záhonu, na jeho okraji jako dekorativní lem, na vřesovišti, i na skalkách. Velice dobře se pěstuje a dobře snáší i znečištění vzduch.
Mladé sazenice je lepší na zimu ochránit např. zakrytím chvojím, mulčem nebo netkanou textilií bez ohledu na to, zda jsou tyto podzimní květiny v zahradě mrazuvzdorné nebo ne. Hebe lze pěstovat ze semen, a to tak, že semena hebe sázíme v období od června do srpna. Kromě výsevu semen můžeme rostlinu rozmnožovat i pomocí řízků. Řízky tvoříme v červenci anebo v srpnu, kdy z keře odřízneme asi 10 centimetrů dlouhé nekvetoucí větvičky těsně pod párem listů. Větvičky zbavíme spodních listů, namočíme řezem do stimulátoru a zasadíme do substrátu. První rok i přes zimu necháme mladé sazeničky v pařeništi na chladném a světlém místě při mírné občasné zálivce.
Výskyt specifických škůdců na hebe není znám, proto se zaměříme spíše na prevenci. Na jaře a přes léto budeme kontrolovat, zda si tyto podzimní květiny na zahradě neoblíbily mšice, zda nechutnají housenkám nebo lalokonoscům a chřestovníčkům. Jen zřídka jsou keře napadeny mšicemi a třásněnkami, ale pokud se nevyskytují ve velkém počtu, můžeme je nechat na pokoji, protože během 2-3 týdnů si s nimi poradí jejich přirození nepřátelé a po kolonii škůdců nezůstane ani stopa.
Hebe téměř neonemocní. Jediné, co tyto podzimní květiny na zahradě ohrožuje, je skvrnitost listů a plíseň šedá, proti které bojujeme přípravky doporučenými pro tento účel.
Publikováno: 18. 11. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: modernizahrada.com, obyvat.cz, poradnikogrodniczy.pl, tema.ceskenapady.cz