reklama

Zazimování hortenzií v nádobách

Pěstování hortenzií v nádobách je oblíbená činnost nejen tam, kde jsou prostory v zahradě omezeny. Tyto rostliny, a to zvláště ve stylových květináčích, nadělají spoustu parády. Co ale dělat s těmito rostlinami ve chvíli, kdy se přiblíží zima a tedy i nutnost zazimování?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování hortenzií v nádobách je oblíbené, rostliny ale nezapomeňte včas zazimovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování hortenzií: nádobové rostliny mají trochu jiné nároky

Pěstování hortenzií v nádobách má poměrně dlouhou tradici. Rostliny při tomto typu pěstování sice nedorůstají takových velikostí jako ve volné půdě, ale blízko předzahrádky nebo u příjezdové cesty před domem působí nesmírně elegantním dojmem. Je to hlavně díky jejich keřovitému vzrůstu a spoustě krásných květů.

Během vegetační doby je vhodné rostliny pravidelně zalévat, hnojit a alespoň jednou za dva roky přesadit do většího květináče, který vyplňte směsí zeminy kupované a té ze zahrádky, která je těžší a také úrodnější. Díky tomu poskytne všem exemplářům startovací dávku potřebných živin nejen ke zdravému růstu kořenů.

Pěstování hortenzií v nádobách a zazimování

Když se přiblíží zimní období, sledujte, kdy rostlinám opadají listy. Pokud je ještě před jejich opadem chladno, postupně je navykněte na zimní zahradu nebo lodžii a ponechejte je tam až do té doby, než se listů zbaví. Pěstování hortenzií poté zakončete tím, že rostlinu ještě mírně zavlažte, aby substrát nebyl úplně suchý, a hortenzie úplně zbavte květů.

Ochrana rostlin před nízkými teplotami je snadno realizovatelná například v lodžii nebo zimní zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana rostlin před nízkými teplotami je snadno realizovatelná například v lodžii nebo zimní zahradě

Poté všechny rostliny připravte na zazimování. Prohlédněte je, zda jsou úplně v pořádku. Někdy se na nich mohou vyskytnout mšice ještě před opadem listů, které stačí pouze lehce postříkat mýdlovou vodou.

Hortenzie je možné přes zimu uchovat ve světlém a chladném prostoru, kde teplota osciluje mezi 5 až 10 °C. Na přímé sluneční světlo je ale nedávejte, aby v průběhu zimy nezačaly předčasně rašit a probouzet se. Na takovém místě není zapotřebí používat ani jakékoliv opatření vůči mrazu. Hortenzie je možné po opadu listů uložit také třeba do nevytápěné garáže, kde není světlo.

Před zazimováním ostříhejte rostlinám všechna květenství
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před zazimováním ostříhejte rostlinám všechna květenství

Jiná situace nastává, pokud máte nedostatek místa, ale volný nevytápěný skleník. Hortenzie pak můžete i s nádobami zimovat tam a to tak, že celou nádobu zahrnete do půdy, kolem krčku rostliny nastelete listí ze zdravých stromů a stvoly hortenzií omotáte buď bublinkovou fólií, nebo vrstvou netkané textilie, čímž vytvoříte jednoduchou ochranu proti nízkým teplotám. Po zazimování nezapomeňte aspoň jednou za dva týdny rostliny velice mírně zavlažit.

Zdroj informací: modernizahrada.com

Publikováno: 28. 11. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich