reklama

Zasaďte si ostružiny, plody vás v zimě potěší v podobě bublaniny

V prosinci je již většina prací na zahradě hotová. Toto období je však vhodné pro výsadbu drobného ovoce, jakým jsou např. ostružiny. Pokud nám tedy zem ještě nezamrzla, můžeme se pustit do tohoto úkolu a připravit si tak keříky na jaro. Ostružiny bývají oproti jinému ovoci celkem opomíjené, přitom jsou pro nás obrovským přínosem vitaminů a minerálních látek.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Ostružiny můžeme na zahradě vysazovat i prosinci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Ostružiny jsou pro lidské tělo velkým přínosem

Ostružiny stejně jako borůvky nebo i černý rybíz patří do skupiny černého ovoce. Veškeré toto ovoce má blahodárný vliv na lidský organismus. Obsahuje obrovské množství vitaminů a minerálních látek. Traduje se, že by každý člověk měl během letního období zkonzumovat alespoň 2 kg černého ovoce – tím si ve svém těle vytvoří vhodnou zásobu a připraví svůj imunitní systém pro podzimní a zimní období.

Ostružiny dozrávají v době, kdy už žádné jiné ovoce na zahradě nenajdeme. Sklízíme je prakticky až do pozdního podzimu. Z jejich plodů pak můžeme vyrobit vynikající marmelády, šťávy, můžeme je kompotovat i mrazit. Posléze nás mohou provázet opravdu celým dlouhým zimním obdobím.

Ostružiny můžeme vysazovat na záhonek přímo k plotu. Takový záhonek však musíme vylepšit. Do hlíny se vyplatí přidat kompost nebo hnůj a zpravit ho důkladně o půdy. Tak máme zem kvalitně připravenou pro samotnou výsadbu.

Rostliny sázíme do připraveného záhonu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Rostliny sázíme do připraveného záhonu

Ostružiny vyžadují oporu, a právě proto je vhodné vysazovat černé ovoce právě u plotu. Jestliže je plot starý a nápor ostružin by nepřežil, můžeme si velice jednoduše vyrobit vhodnou oporu sami. K tomu budeme potřebovat dřevěné kůly, které natlučeme do země. Nejprve si musíme připravit zem a oporu, a až poté budeme sázet ostružiny. Nikdy se totiž netlučou kůly ke stromu či keři. Opačný postup je správný.

Dřevěné kůly jsou pro ostružiníky vhodnou oporou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Dřevěné kůly jsou pro ostružiníky vhodnou oporou

Samotná výsadba je velice jednoduchá. Pokud máme perfektně již záhon připravený, vyhloubíme jámy, obohatíme je kompostem nebo hnojem a zasadíme ostružiník do země. Jestliže máme více rostlin, měli bychom dodržovat vhodnou vzdálenost mezi nimi, která je zhruba 1 metr.

V případě, že vysazujeme kontejnerované ovoce, mohou se tyto rostliny vysazovat prakticky celé vegetační období až do doby, než nám zem zamrzne.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna

Publikováno: 30. 11. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová