Právě v těchto týdnech je vhodný čas k ošetření ovocných stromů před nadcházející zimou. Odmění se nám za to příští rok bohatou úrodou.
Ošetření ovocných stromů není náročné
Samotné ošetření ovocných stromů není fyzicky náročná práce, jde spíše o naši laskavou a důslednou péči, která zabrání oslabení a útoku škůdců a houbových chorob. Vše začíná od posbírání všech plodů a hrabání spadaného listí, v němž se mohou přes zimu usadit nejrůznější nepřátelé z hmyzí říše, aby pak na jaře zaútočili na stromy v rozpuku. S končícím podzimem bychom měli mít také hotov prořez peckovin (švestky, třešně, broskvoně a meruňky), s prořezáváním jabloní a hrušní čekáme až na začátek jara.
Vápno ochrání před mrazem
Právě teď je ale vhodný čas na ošetření ovocných stromů vápenným nátěrem, který je vynikající ochranou proti poškození mrazovými deskami a trhlinám. Ty vznikají v zimních dnech, kdy je velký rozdíl mezi denními a nočními teplotami a následně poškozují kůru stromů, které jsou pak náchylnější k nejrůznějším chorobám. Nátěr vápnem zároveň v předjaří oddálí předčasné probouzení stromů, protože bílá barva odráží sluneční paprsky. Vápenný nátěr provádíme vždy od paty kmene směrem vzhůru a končíme až u silných, kosterních větví.
U starších stromů před nátěrem odstraníme mechanicky starou kůru, nejlépe speciální škrabkou nebo kovovým kartáčem, který stromový kmen dokonale očistí.
Jak se poprat s lišejníky a mechy
Na starších stromech a keřích se běžně vyskytuje lišejníkový a mechový porost, který jim sice dodává patinu, ale ta v podstatě není žádoucí. Výskyt lišejníků se řadí mezi houbová onemocnění, a pokud je lišejníkový porost velmi silný, prorůstá až do dřeva a urychluje odumírání stromů a množení dřevokazných hub. Navíc spodní stélky lišejníků kumulují vodu a udržují nezdravě vlhké prostředí, které omezuje dýchání stromů a vede k odumírání plodonosných větviček.
Výskyt lišejníků ve své podstatě vypovídá také o nevhodné lokalitě k pěstování ovocných stromů a keřů (často se vyskytují rovněž na rybízech a angreštech). Daří se jim zvláště v blízkosti vodních ploch nebo hustých lesů.
Ošetření ovocných stromů a keřů proti lišejníkům a mechům začíná prořezem korun, aby se prosvětlily a provětraly. Vedle peckovin můžeme tento prořez provést v těchto týdnech i u rybízových a angreštových keříků. A na porostlé kmeny opět použijeme vápenný nátěr vytvářející zásadité prostředí, které nemají zvláště lišejníky rády, takže alespoň částečně zastavíme jejich množení. Tento nátěr pak každoročně opakujeme.
Ošetření ovocných stromů odežene i zvěř
V zahradách bez oplocení a na pozemcích nacházejících se v blízkosti lesů a remízků, které má v oblibě zvěř, je na místě rovněž ošetření ovocných stromů, které je ochrání zvláště před srnčí zvěří. Kmínky a kmeny ochráníme nejen pletivem, ale pomůže také jedna vychytávka ze starých receptářů. Zvěř totiž odpuzují lidské, nebarvené vlasy, které nasypeme do staré silonky, zauzlujeme a upevníme na strom, kterému se pak prý budou srnky obloukem vyhýbat.
Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; www.pestujeme.cz; ww.levnepostriky.cz
Publikováno: 1. 12. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová