reklama

I hnojení přírodní zahrady má svá pravidla

Chcete-li se pustit do správného hnojení přírodní zahrady, nemusíte se ničeho obávat. Použitá hnojiva máte pravděpodobně už na své zahradě, stačí je jen použít nebo si je jednoduše vyrobit. Své zahradě s nimi dopřejete jen to nejlepší – jaké výhody přináší? Stačí číst dál.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hnojení přírodní zahrady má svá pravidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro hnojení přírodní zahrady je základem kompost

Jedním z hlavních kritérií úspěšného pěstování je také hnojení přírodní zahrady. Mnoho zahradníků, ať už se snaží, nebo nesnaží o přírodní zahradu, vlastní hnojivo mají a používají ho – jde o kompost. Kromě toho, že nemusíte utrácet za umělá hnojiva, si ho snadno vyrobíte na zahradě a pomocí něj dopřejete rostlinám jejich základní přirozenou výživu. Kompost  dále obsahuje i humus, který zvyšuje úrodnost půdy a je potravou pro půdní organismy.

Kompost si snadno založíte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kompost si snadno založíte

Co ještě lze ke hnojení přírodní zahrady použít?

Kromě kompostu můžete ale ke hnojení přírodní zahrady využívat i další hnojiva, která si jednoduše vyrobíte, a to tekutá hnojiva neboli rostlinné výluhy. Materiál pro jejich výrobu najdete všude a jejich používáním dodáte rostlinám důležité živiny a také zvýšíte jejich odolnost proti nemocem i škůdcům.

Proč hnojit organickými hnojivy?

Obecně je hnojení přírodní zahrady i jakékoli jiné využívané půdy důležité pro to, aby se udržela úrodnost půdy a vrátily se do ní živiny, které rostliny využily pro tvorbu plodů. Využít můžete ideálně organická hnojiva, ta minerální se v přírodní zahradě objevit nesmí.

Půdní organismy mají svůj význam
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Půdní organismy mají svůj význam

Jaké výhody mají organická hnojiva?

Pod pojmem organická hnojiva si můžete představit kompost či kompostovaný hnůj. Nabízí mnoho výhod. Kromě již zmíněné možnosti vyrobit si ho sami na své zahradě jsou to například tyto:

  • živiny se uvolňují pro rostliny až zapracováním kompostu do půdy a činností půdních organismů
  • rostliny takto přijímají výživu plynule podle svých potřeb
  • jsou výživou i pro půdní organismy
  • půdní organismy chrání rostliny biologickým způsobem (půdní houby vytvářejí antibiotika, žížaly likvidují škodlivé organismy)
  • díky jeho použití se uzavírá koloběh živin

Pro použití kompostu a vynechání rozpustných minerálních hnojiv, tedy těch umělých, hovoří nevýhody těchto kupovaných přípravků:

  • hrozí nebezpečí předávkování rostlin
  • jejich účinek je rychlý a neodpovídá aktuálním potřebám rostlin, ty jsou pak náchylnější k chorobám i napadení škůdci
  • můžou se vyplavovat do spodních vod
  • jejich výroba je energeticky náročná

Rozpustná minerální hnojiva také stojí peníze. Ty můžete, pokud nemáte možnost vyrábět si kompost vlastní, máte ho málo nebo si ho nemůžete opatřit jinde, například u sousedů, investovat lépe, a to do organických obchodních hnojiv. Vyrábějí se z rostlinných a/nebo živočišných odpadních látek a také se po zapracování do půdy živiny postupně uvolňují.

Organická hnojiva vrátí půdě živiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Organická hnojiva vrátí půdě živiny

Jak na zelené hnojení přírodní zahrady?

Další možností hnojení přírodní zahrady je zelené hnojení. To označuje způsob, kdy se vhodné rostliny vysévají, aby pokryly půdu, ale bez jejich následného využití, tedy pro sklizeň. Jakmile je vhodný čas, rostliny se posekají a rozdrtí a následně do půdy zaryjí či zaorají. Využívá se několika způsoby – jako předsev, jako meziplodiny či podsev nebo jako dosev či zimní ozelenění. Nejčastěji narazíte na svazenku vratičolistou, řepku či hořčici, pelušku jarní, slunečnici, kapustu, lupinu setou, ale i další. Zelené hnojení má také mnoho výhod, kromě té zásadní, tedy zvýšení úrodnosti půdy:

  • upravuje vodní režim
  • stíní půdu a chrání ji před erozí
  • aktivuje půdní organismy a tvorbu humusu
  • zabraňuje růstu plevele
  • poutá živiny a zvyšuje jejich obsah v půdě
  • v případě kvetoucích rostlin slouží jako potrava pro hmyz

Zdroj informací: prirodnizahrada.cz

Publikováno: 3. 12. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová