reklama

Prosincové zahradničení není jen o plánování příštího roku

Zahrádka sice v prosinci vypadá, že spí, ale opak je pravdou. Práce na zahrádce v prosinci se nesmí zanedbat, protože přípravné činnosti jsou velmi důležité z hlediska nadcházejícího roku. A které činnosti to jsou, to si prozradíme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Práce na zahrádce v prosinci provádějte hlavně za bezmrazých dní (Zdroj: Jaromír Malich)

Práce na zahrádce v prosinci ve znamení úklidu

Práce na zahrádce v prosinci začněte například tím, že odhrabete veškeré zbytky listí ze zahrady, před jejich uložením do kompostu je prohoďte zeminou a smíchejte s dalším odpadem ze zahrady. Po očištění plochy od zbytků listí následně rozhoďte na trávník trochu prosítovaného rozleželého kompostu, tím je připraven na zimu.

Za bezmrazých dnů je možné provádět prořezávku dřevin s cílem prosvětlení jejich korun. Tmavá koruna stromů podporuje růst lišejníků, které je nutné odstranit. Nezapomeňte také na natření kmenů vápnem.

Listí ze zahrady je fantastickou hmotou do kompostu, po smíchání s dalšími složkami se postupně přetvoří v kompost
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Listí ze zahrady je fantastickou hmotou do kompostu, po smíchání s dalšími složkami se postupně přetvoří v kompost

Z užitkové části zahrady můžete stále sklízet zeleninu, včetně mrazuvzdorných druhů, jako je například zimní pór, růžičková kapusta nebo kadeřávek. V bezmrazých dnech je poté ještě možné uvolněné plochy zrýt, aby záhony byly připraveny na jaro. A když začne mrznout, přikryjte venku pěstovanou zeleninu bílou netkanou textilií.

Když přijde sníh

Práce na zahrádce v prosinci omezíme ve chvíli, kdy napadne sníh. Pokud je ho větší množství, pak jej nahrňte ke stálezeleným keřům a stromům, hlavně pak pod jehličnany, které často během zimy trpí na nedostatek vláhy. Dávejte pozor, aby se ke stromům nedostal sníh zasolený.

Uskladněnou zeleninu kontrolujte, zda nepodléhá zkáze, včasným zásahem zachráníte zbývající dobré kusy
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Uskladněnou zeleninu kontrolujte, zda nepodléhá zkáze, včasným zásahem zachráníte zbývající dobré kusy

Pravidelně provádějte kontrolu skladované zeleniny a ovoce na skladovacích místech. Především rané brambory je nutné do konce roku spotřebovat, protože začínají rychleji klíčit, a tím se snižuje kvalita jejich hlíz. Pozdnější odrůdy pak vydrží na skládce až do jara. Podobné je to i s kořenovou zeleninou, jejím skladováním v nádobách s pískem vydrží ve velmi dobrém stavu až do konce zimy.

Začněte si plánovat podrobnější osazovací a výsevní plány na jednotlivé záhony podle jejich výživy. Tam, kde je zapravený do půdy hnůj, patří vždy plodiny 1. trati, tedy ty nejnáročnější druhy. Neopomínejte však nutnost pravidelného střídání plodin s cílem snižování rizika jednostranné únavy půdy a některých chorob, které vám mohou zkomplikovat úsilí, jako je třeba nádorovitost košťálovin.

Objednejte si semena, ze kterých vytvoříte v příštím roce úrodu. Kromě vašich osvědčených typů vyzkoušejte i některé nové, jako například protiplísňové kultivary rajčat, které osloví především ty pěstitele, kteří nevlastní skleník ani fóliovník, ale zároveň touží po velké úrodě chutných rajčat.

Nezapomeňte ani na přikrmování drobného ptactva
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Nezapomeňte ani na přikrmování drobného ptactva

Práce na zahrádce v prosinci neomezujte jen na činnosti venku, důležité je i pravidelně kontrolovat a mírně zalít i zimované druhy, jako jsou muškáty nebo hortenzie, které máte uloženy na bezmrazém místě, ale teplota zde nepřesahuje 10 °C.

Zdroj informací: levnepostriky.cz

Publikováno: 1. 12. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich