reklama

Drchnička rolní je krásná a jedovatá letnička

Mezi drobné plevele našich zahrad bychom měli zařadit také drchničku rolní, opravdu mimořádně krásnou letničku. Ačkoliv je považována za jedovatou, v našich končinách není nebezpečná z hlediska zaplevelování, ale právě díky své jedovatosti.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi drobné plevele řadíme i velmi pěknou jedovatou krasavici drchničku rolní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Drchnička rolní, jedovatý a drobný plevel našich zahrad

Drchnička rolní (Anagallis arvensis) je letnička, která kvete od června do září oranžovočervenými květy, vyskytuje se ale i v jiných barevných variacích – růžové nebo modré, z nichž modré květy rostou výhradně v teplé oblasti na vápnité půdě. Ačkoliv je považována za drobné plevele, po této stránce je spíše neškodná. Tato velmi krásná rostlina ale patří mezi další zahradní jedovaté rostliny našich zahrad. Pochází zřejmě z oblasti Středozemí. 

Rostlina je vysoká 30–50 cm a je vhodná k pěstování na skalkách. Vyrůstá na mírně kyselých půdách také na polích, vinicích, v zahradách, u cest a na rumištích, je přítomna v menší míře téměř u všech plodin pěstovaných na polích.

Tyto něžné rostlinky jsou rozšířeným plevelem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tyto něžné rostlinky jsou rozšířeným plevelem

Je poměrně teplomilná a vyhledává půdy dostatečně zásobené dusíkem. Je to jednoletá rostlina, poléhavá, takřka lysá. Rostlina se opakovaně zdobí stále novými květy.  Plodem je kulovitá tobolka, která obsahuje až 40 drobných semen.

Celá rostlina patří mezi drobné plevele, i když jedovaté, protože dokáže způsobit i smrtelnou otravu. Riziko představuje zejména pro krávy a ovce, které spásají louky, kde se drchnička může vyskytovat. Lidový název kuřímor červený svědčí o její nebezpečnosti pro zvířata. 

Velmi dobře se vyjímá i jako skalnička nebo hrnková rostlina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velmi dobře se vyjímá i jako skalnička nebo hrnková rostlina

Drchničku rolní používali v dřívějších dobách indiánské kmeny k lovu zvěře a šťávou z této rostliny potírali hroty svých šípů. Tyto drobné plevele způsobují v tělech zvířat nejprve nekontrolovatelný třes, otrava se projevuje zvracením a příčinou úhynu zvířat je akutní selhání ledvin v důsledku prudké otravy. 

Modrý kultivar drchničky rolní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Modrý kultivar drchničky rolní

V lidovém léčitelství se drchnička používala k léčbě ekzémů, bradavic či močových cest, také se aplikovala při zácpě nebo proti žlučníkovým a ledvinovým kamenům. Využít lze také květinovou esenci z této rostliny, která navozuje pocit dobré nálady a mírní smutek. Na esenci z drchničkových květů se dají použít jak oranžové, tak i modré květy. Tato květová esence není jedovatá, a tak můžete tímto způsobem bezpečně vyzkoušet účinek i kvalitu drchničky rolní. Obsahuje saponiny a dnes se jako léčivá bylina nevyužívá.

Nerozkvetlá rostlina je snadno zaměnitelná s ptačincem prostředním. Květy tohoto drobného plevele se otevírají až po deváté hodině a brzy odpoledne se zase zavřou – stejně tak, když se blíží dešťové mraky. Než se začaly používat herbicidy, tato rostlina často zaneřádila pole jako neodbytný plevel.

V současnosti je výskyt spíše sporadický, protože tyto drobné plevele nemají tendenci k masivnímu rozrůstání. Patří spíše mezi bezvýznamné drobné plevele – jsou drobnější, v přízemní vrstvě porostu nepředstavují téměř žádné nebezpečí pro plodinu, pomocí je běžná agrotechnika v podobě běžně dostupných herbicidů.

Zdroj informací: semena.cz, bylinkyprovsechny.cz, spektrumzdravi.cz, sites.zf.jcu.cz

Publikováno: 30. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová