reklama

Jehličnany v zimě dokáže potrápit nejen těžký sníh

Byť se to na první pohled nezdá, i jehličnany v zimě mohou trpět některými neblahými vlivy naší činnosti. Nízké teploty pro ně obecně nepředstavují problém, rizika jsou trochu jiná, než si můžeme myslet. Pojďme si o největších nástrahách pro jehličnany prozradit něco víc.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jehličnany v zimě trápí nejvíce nedostatek vláhy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jehličnany v zimě bez vody trpí

Jehličnany v zimě může zahubit banální nedostatek vláhy. Pokud je dostatečně vlhký podzim a napadne i dostatek sněhu, pak bývá problém dobře vyřešen a nemusíte se bát, že by byly ohroženy suchem.

Jiná situace nastává tehdy, když je celoroční nedostatek vláhy, tedy výrazné sucho. Jehličnany nutně v tomto případě vyžadují závlahu, a to v průběhu celého podzimního období. Bez potřebné vláhy tak nejspíše tyto rostliny během zimního období uschnou. Během zimy proto pod jehličnaté stromy a keře nahrňte sníh, který v teplejších dnech mírně odtává, a tak se všem exemplářům dostane voda. Pozor ale na sníh zasolený, ten rostlinám škodí.

Zimní období se sněhem je malebné, nezapomeňte ale sníh pod stromy nahrnout
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimní období se sněhem je malebné, nezapomeňte ale sníh pod stromy nahrnout

Nezapomeňte ani na podzimní přihnojení. Naprosto nežádoucí je hnojit dusíkatými preparáty, které sice zajistí přírůstky. Tyto ale do zimy nestačí dozrát, a tak mohou během zimního období zmrznout. Vhodné je použít hnojiva s obsahem draslíku a hořčíku.

Těžký sníh je problém

Jehličnany v zimě dokáže pěkně potrápit sníh. Prachový problémem není, největší potíže působí mokrá a těžká hmota ve velkém množství, díky čemuž dochází ke zlomení větví. Proto je nutné během zimního období, v případě, že tato situace nastane, sníh opatrně z větví, alespoň tedy z těch níže položených, oklepat.

Největší potíže přináší obecně mokrý a těžký sníh ve velkém množství
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Největší potíže přináší obecně mokrý a těžký sníh ve velkém množství

U jehličnanů nízkého vzrůstu je vhodné jako prevenci použít například netkanou textilii a dřeviny ovázat tak, aby na nich sníh nedržel. Mnoho problémů je tak jednoduše odstraněno pomocí vhodně nastavené prevence.

Nejlépe se jehličnanům daří ve skupinové výsadbě, pod nimi nedochází během vegetační doby k vypařování vody, během zimy jsou odolnější vůči těžkému sněhu a při přemokřené půdě nehrozí ani jejich vyvrácení.

Zdroj informací: www.ceskestavby.cz

Publikováno: 5. 12. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich