Hořec drsný patří mezi vytrvalé byliny, které jsou nejen krásné na pohled, ale mají také léčivé účinky. Hořec se někdy používá také ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu různých přípravků, jako léčivka může mimo jiné působit jako tonikum a podporovat celkovou vitalitu. Hořec je možné pěstovat jako okrasnou rostlinu v zahradě nebo ve vhodném květináči.
Modrý diamant mezi vytrvalými bylinami
Hořec drsný (Gentiana scabra) je rostlina patřící do čeledi hořcovitých, tedy mezi vytrvalé byliny. Přírodní druh hořce drsného pochází ze severní Asie a Japonska. Hořců v současnosti známe více než 700 druhů. V České republice je známo celkem 8 druhů, z toho 7 původních. Hořce mají význam zejména jako skalničky a okrasné rostliny.
Rostlina je známá velkými tmavě modrými květy zvonkovitého tvaru. Vnitřek květů má bílé hrdlo s drobnými bílými puntíky. Květy začínají kvést v srpnu. Rostlinka je kobercovitá, dorůstá do výšky 20 cm. Má pevné lesklé tmavě zelené listy. Většina druhů hořce roste ve vyšších horských polohách v nadmořských výškách nad 1000 metrů.
Tyto vytrvalé byliny jsou nenáročné na pěstování. Mají v oblibě spíše slunná, ale i polostinná stanoviště. Vhodná je mírně vlhká až vlhká, ale nezamokřená půda, těžší a kyselejší. Ideální je dobře propustná zemina. Během horkého léta potřebuje pravidelné zalévání. Hořec drsný dobře snáší mráz, naše klimatické podmínky mu nijak zvlášť nevadí. Nejsnadněji se množí dělením trsů. Druhy kvetoucí v létě a na podzim doporučujeme dělit na jaře. Velmi často se vysazuje na skalku. Mimo to ale hořec naleznete i ve volné přírodě, kde se mu nejvíce daří mezi kameny.
Hořec a další jemu příbuzné vytrvalé byliny jsou známy pro své léčivé vlastnosti a jsou využívány jako léčivky nejen v lidovém léčitelství, ale i třeba ve farmaceutickém průmyslu. Hořcové rostliny obsahují hořké látky, jako jsou iridoidy, xantonové glykosidy a flavonoidy. Proto se tyto vytrvalé byliny často využívají jako hořké byliny pro podporu trávení a stimulaci chuťových receptorů, což zlepšuje chuť k jídlu. Může také působit jako tonikum a podporovat celkovou vitalitu.
Přestože je hořec považován za účinnou léčivku, je důležité dodržovat opatrnost při jeho užívání. Hořčiny obsažené v rostlině mohou mít vedlejší účinky, a proto by se měl hořec užívat pouze podle doporučení odborníka. Totéž ostatní platí i při užívání jakýchkoli bylinných přípravků, kdy je vhodné vše konzultovat s lékařem nebo kvalifikovaným odborníkem na bylinnou medicínu.
Vypěstovat hořec zvládne snad i naprostý začátečník. Tyto vytrvalé byliny jsou poměrně nenáročné, vysazují se do truhlíků, na záhon i na skalku. Doba sadby je ovlivněna konkrétní odrůdou, obvykle se však hořce vysazují buď brzy na jaře, anebo v červenci. Nepotřebují nikterak vydatnou zálivku, ale i tak hořce zalévejte přibližně 5× týdně a přihnojujte běžným tekutým hnojivem.
Tip:
U hořců, které kvetou na podzim, si hlídejte vápno v půdě, nesnášejí ho.
Po odkvětu odstraňte vybledlé květy, to podpoří tvorbu nových pupenů a prodlouží období kvetení hořců. Tyto vytrvalé byliny lze rozmnožovat semeny nebo dělením. Semena se mohou vysévat na podzim nebo na jaře – stejně tak dělení trsů.
Hořec jako spousta vytrvalých bylin není náchylný k vážným chorobám nebo škůdcům. Přesto je důležité sledovat každou rostlinu, a případně zasáhnout proti škůdcům nebo chorobám, pokud se objeví. Všímat byste si měli hlavně výskytu mšic, housenek nebo slimáků.
Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; jaktak.cz; hnojik.cz
Publikováno: 2. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová