Rostlinná říše je nepřeberně bohatá a mnohé méně známé druhy rostlin stojí za vaši pozornost, ať už se jedná o dřeviny nebo pokojové květiny. Pojďme si některé z nich představit.
Z méně známých druhů si vybere každý
Atraktivní katalpa se stala oblíbeným okrasným stromem nejen ve velkých zahradách, ale často se objevuje i v městských parcích. Podobný je jí ale i další překrásný strom, který patří právě do skupiny tak trochu opomíjených, tedy méně známých druhů rostlin. Pavlonii královské se přezdívá „císařský strom“ jako připomínka její domoviny v daleké Číně. Je atraktivní nejen svými velkými srdcovitými listy, ale rovněž krásnými modrofialovými květy připomínajícími květenství jírovce maďalu.
Na první pohled je pavlonie skutečnou dvojnicí „katalpy“, nicméně jakmile se začnou z květů tvořit plody, pozná i laik, která je která. Pavlonie totiž plodí kulovité tobolky, z nichž se po uschnutí hojně sypou semínka, ale pro katalpu jsou typické dlouhé lusky, jimž se také někdy říká doutníky.
Pavlonie je také trochu náročnější na životní podmínky než katalpa, která se smíří prakticky s každým půdním typem, kdežto její „dvojnice“ vyžaduje hlubokou a na živiny bohatou zem. Musíte počítat také s tím, že tento strom v dospělosti dorůstá až do výšky 20 metrů a jeho koruna je velmi široká.
Zajímavou dřevinou ze skupiny méně známých rostlin je i maklura pomerančová. Tento listnatý strom dosahuje do výšky kolem 5 – 8 metrů a jeho plody se podobají citronům, ale mají vrásčitou kůru a nejsou jedlé. Maklura je ve své severoamerické domovině oblíbená pro své krásné a kvalitní dřevo.
Méně známé druhy rostlin patří i na balkon
V rodině méně známých druhů rostlin najdeme ale také tipy pro pěstování na balkoně nebo v interiéru. I začátečníci zvládnou pěstování půvabné popínavé „balkonovky“ mandevily, které se někdy říká také dipladenia. Kvete v mnoha pastelových odstínech a jediné, co potřebuje, je dostatek světla a hodně tepla. Nicméně přes zimu potřebuje sestřihnout těsně nad zemí a zároveň ocení zimní odpočinek v nějaké chladnější místnosti se stálou teplotou mezi 4 – 8 °C. Pokud správně přezimuje, na jaře znovu bohatě obrazí.
Zajímavou pokojovkou je pryšec běložilný, který má velmi atraktivní velké listy s výrazným žilkováním. Upoutá na první pohled nejen dužnatým listovím, ale i svou ztepilostí, protože dorůstá až do výšky 90 cm. Není ani nijak náročný na pěstování, má rád mírně propustný a vlhký substrát a mírné hnojení. Ale jeho silný stonek v podobě několikastěnu je obalen drobnými ostny, z nichž vytéká bílá šťáva, která je silným alergenem. A ve chvíli, kdy dozrají jeho plody, začnou z nich vylétávat semínka i na několik desítek centimetrů daleko. Takže se tato rostlina hodí spíše do zimních zahrad, a hlavně do míst, kde se nepohybují děti a zvířata.
Méně známé druhy rostlin obohatí i skalku
Pokud hledáte některou z méně známých druhů rostlin pro oživení venkovních záhonů, pak se vysloveně nabízí pivoňka koprová (ale také úzkolistá nebo skalková). Pochází ze stepí a světlých lesů na Balkáně, na zahradách se ovšem pěstují její šlechtěné kultivary. Typické jsou pro ni listy připomínající kopr a na každém stonku jeden krásný květ v sytých barvách. Často se objevuje na skalkách, kde se jí vysloveně daří i vzhledem ke svému poměrně malému vzrůstu. Některé druhy jsou jen 20 cm vysoké, ale i ty vyšší dorůstají maximálně kolem 60 cm.
Nabídku v kuchyni upotřebitelných méně známých druhů rostlin zase obohatí lilek černý guinejský, jehož listy se používají stejně jako špenát a z jeho černých plodů připomínajících borůvky lze připravit chutnou marmeládu.
Publikováno: 28. 11. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: Receptář Prima nápadů, RNDr. Václav Větvička, www.ceskestavby.cz, www.modernizahrada.cz