reklama

Zelenina, která vám na zahradě určitě nesmí chybět

Na výsevy zeleniny je ještě poněkud brzy, ale už teď přemýšlíme o tom, co budeme v příštím roce na zahrádce pěstovat. Existuje hned několik druhů zeleniny, které by vám rozhodně neměly chybět. Představíme si je na dalších řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pokud už plánujete výsevy zeleniny, nezapomeňte ani na osivo rajčat, tento druh rozhodně musí být na každé zahradě (Zdroj: Jaromír Malich)

Výsevy zeleniny: nezapomeňte na plodové druhy

Předjarní výsevy zeleniny se nesmí obejít bez oblíbených plodových druhů. Velmi oblíbenou plodovou zeleninu představují především rajčata, která se nabízejí v mnoha různých odrůdách jako tyčková nebo keříčková. Mimořádně vysoké oblibě se také těší typ cherry. Nemusíte je pěstovat jen ve skleníku nebo fóliovníku, rajčata dobře prospívají i venku – zasazené například do kbelíků nebo velkých nádob. Posledním výdobytkem šlechtění v sortimentu rajčat jsou protiplísňové hybridy, velmi odolné proti napadení plísní bramborovou. Rajčata jsou výborná čerstvě utržená, pečená nebo jako součást různých omáček.

Podobně jsou na tom i papriky. Ty mají nároky mírně vyšší než rajčata, hlavně mají rády opravdu teplo a dobře vydesinfikované prostředí, kde jim nehrozí napadení mšicemi. Půda musí být úrodná, hluboká, zásobená živinami a nejlépe vyhnojená. Jak rajčata, tak papriky vyžadují dostatek vápníku, jinak jim černají konce plodů. V sortimentu jsou nesmírně oblíbené především kapie, pak zeleninové typy, které mají kratší a silnější lusky světle zelené barvy. Výborné jsou koktejlové minipapričky, jsou sladké a jsou jako stvořené jako ozdoba obložených mís nebo naplněné sýrem.

Paprika Boneta má vysoký výnos a i v podhorských oblastech roste venku, jen potřebuje závětří a sluníčko
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Paprika Boneta má vysoký výnos a i v podhorských oblastech roste venku, jen potřebuje závětří a sluníčko

A nezapomeňte ani na okurky. Předchozí dva druhy zeleniny vyžadují předpěstování, ale okurky můžete ve skleníku vysévat rovnou na stanoviště. Pro pěstování venku se tomu ale nevyhnete. Nakládačky a polní druhy jsou vhodné i pro venkovní pěstování v podhorských oblastech. U nakládaček volte především hruboostné hybridy, které jsou odolné a na úrodné půdě vydatně plodí. Polní okurky jsou takový malý zázrak, mají obrovskou úrodu velkých a chutných plodů. A u hadovek je výběr docela těžký, ale jeden tip pro vás máme – nejchutnější jsou svačinové typy, tedy ty s krátkým plodem, kdy úroda ve skleníku bývá až překvapivá.

Při výběru osiv vyzkoušejte i třeba keřové dýně, vlevo je plod odrůdy Amoro F1, což je typ Hokkaido, vpravo pak Gold Nugget, která se dá v kuchyni také využít
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Při výběru osiv vyzkoušejte i třeba keřové dýně, vlevo je plod odrůdy Amoro F1, což je typ Hokkaido, vpravo pak Gold Nugget, která se dá v kuchyni také využít

A když plánujete výsevy zeleniny, nezapomeňte ani na dýně. Mimořádně populární jsou především typy Hokkaido. Ty existují s menšími nebo většími plody, úžasná je ale keřová verze, která vytvoří velkou násadu menších plodů, které jsou žádané v kuchyni. Lze je využít při pečení, grilování, na polévku nebo chutnou domácí marmeládu. A až na občasný okus kořenů hlodavci, dýně na choroby prakticky netrpí.

Pro pestrý jídelníček

Tradičním druhem, který by na zahradě neměl chybět, je celer bulvový. Je poněkud náročnější na výsev a předpěstování, protože začít musíte už v lednu a dvakrát pikýrovat. Ale když se zadaří a bulvy opravdu narostou, máte zajisté radost. Uplatní se v polévkách, salátech nebo pomazánkách. Při výsadbě pozor na uspěchání. Pokud sazenice nastydnou, pak vybíhají do květu a úroda je mizerná. Nezapomínejte ani na to, že celer má rád vyhnojenou a hluboce zpracovanou půdu.

Květák je vítaná brukvovitá zelena, pozor ale na jeho napadení škůdci
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Květák je vítaná brukvovitá zelena, pozor ale na jeho napadení škůdci

Široce zastoupenou skupinou jsou brukvovité druhy, ať už jako nenáročné kedlubny nebo klenoty ve formě vlastního květáku nebo brokolice. Zvláště květák a brokolice jsou náročnější na živiny a mírně choulostivější na napadení škůdci, aby byla úroda velká a rychle dostupná, vyplatí se jejich pěstování ve skleníku nebo fóliovníku. Brokolici i květák si předpěstujte ve skleníku nebo doma za oknem a po zmrzlých mužích je vysaďte na finální stanoviště. Rané odrůdy dávají úrodu už za 3 měsíce po výsadbě.

Červená řepa na zahradě nesmí chybět, je to tradiční zelenina
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Červená řepa na zahradě nesmí chybět, je to tradiční zelenina

Výsevy zeleniny neochuďte o červenou řepu. Její výhodou je, že semena vysejete do řádků, přihrnete půdou, zaléváte a na podzim máte k dispozici opravdu velkou úrodu. Nutností u červené řepy, aby kořen narostl, je pravidelná zálivka. U hustších výsevů také vyjednocujte, tím dosáhnete maximální výnosnosti. Je úžasná do salátů nebo jako základ pro carpaccio.

Osvědčená klasika

Mezi osvědčené druhy zeleniny patří například mrkev. Na hlubokých a dobře zpracovaných půdách dokáže, při výběru vhodného kultivaru a za předpokladu pravidelné zálivky a vyjednocení, dát až neuvěřitelné výnosy. Tam, kde je ornice poněkud mělčí, můžete tento nedostatek eliminovat nahrnováním půdy do podoby hrůbku. Mrkev ale hůře klíčí, proto někteří pěstitelé vysévají už na podzim.

Cibule sečka je výborným druhem, protože poskytuje poměrně rychle vysoký výnos zelené natě, která je úžasná například do salátů, polévek a pomazánek. Při jarních výsevech můžete sklízet už v červenci, při dostatečném vyjednocení pak pěkně naroste. Na úrodných půdách roste velmi dobře, stejně tak jako ve smíšených zeleninových kulturách. Nevadí jí ani středně těžké půdy.

Zdroj informací: vysnenazahrada.cz

Publikováno: 13. 12. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich