Mezi oblíbené a velmi často pěstované balkonové květiny patří také verbeny, jinak též nazývané sporýše. Tyto krásné a barevně velmi variabilní rostliny mají mnoho kultivarů. Péče o ně není příliš náročná. Pokud je budeme chtít pěstovat také v záhonu, budeme muset vybrat správnou odrůdu.
Verbeny jako balkonové květiny
Sporýš čili verbena (Verbena) patří mezi velmi často pěstované balkonové květiny zejména pro svou barevnou variabilitu a velké množství kultivarů, které lze na našem trhu získat. Rod zahrnuje asi 70 druhů a je rozšířen převážně v oblastech Ameriky, kde roste volně v přírodě. Evropa se pak může pochlubit pouze 3 původními druhy sporýše, z toho v České republice roste pouze jeden, a to sporýš lékařský (Verbena officinalis).
Verbeny se vyznačují opravdu velkým množstvím nejrůznějších barev květů, jejich kultivarů a kříženců je téměř nespočet. U nás se tyto rostliny pěstují převážně jako letničky a jako balkonové květiny. S úspěchem je ale lze pěstovat i jako trvalky a v záhonech. Je pozoruhodné, že verbeny i přes úchvatné barevné květy vůbec nevoní. Přesto jsou ale velmi vyhledávané nejrůznějšími druhy opylovačů, a to nejen včelami, ale i denními a nočními motýli. Do skupiny verben se zahrnují i některé jiné rostliny jako aloisie nebo lipie.
Ačkoliv jsou verbeny považovány za ryze okrasné balkonové květiny, mají i léčivé vlastnosti. Mohou být využívány při bolestech v krku a nachlazení, stejně jako při nemocech horních cest dýchacích. Bylinka také pomáhá rozpouštět hleny a usnadňuje vykašlávání, působí močopudně, pomáhá zvyšovat odolnost proti stresu a zmírňuje pocity úzkosti, strachu nebo podráždění.
Sporýš lékařský
Kvete během července a srpna, přičemž jednotlivé květy mají slabě fialovou nebo růžovou barvu a objevují se v klasnatém květenství. Z volné přírody tento druh verbeny pozvolna mizí a je proto považován za ohrožený druh s označením C3. Důvodem jeho úbytku je především přeměna teplých lučních stanovišť na hospodářskou půdu, ale také rozšiřování invazivních plevelných druhů.
Pěstování sporýše jako balkonové květiny
Sporýš je součást letničkových i trvalkových záhonů, dá se pěstovat i v nádobách. Jako balkonovka je velmi oblíbený. Dokáže dokonale nahradit pelargonie pěstované v nádobách. Verbena miluje slunce, proto jí v nádobách na balkóně dopřejeme dostatek slunečního svitu a dobrou zálivku. Vyplatí se verbeny vysazovat do samozavlažovacích truhlíků a květináčů. Už dva týdny po výsadbě je potřeba začít přihnojovat. Použijeme hnojivo pro balkonové květiny pravidelně každý týden.
Pro dobré rozvětvení této balkonové květiny je nutné zaštipování. To provádíme na každé rostlině asi v polovině výhonu. Naopak není nezbytně nutné odstraňovat odkvetlé květy, a když, tak pouze z estetického důvodu.
Verbenu lze pěstovat ze semen, i když mnohem snadnější je pěstovat ji řízkováním a hřížením. Můžeme použít právě zaštípnuté výhony o délce 15 centimetrů, které zbavíme spodních listů a dáme je do vody. Hřížením se verbena množí tak, že střed nových výhonů zahrneme zeminou a po osmi týdnech můžeme oddělit výhon i s kořínky.
Verbeny nemají žádné zvláštní nároky na půdu, vyhovuje jim neutrální pH. Vysazují se v květnu až červnu do dobře propustné zeminy, která je bohatá na živiny a po zálivce vodu podrží, ale nebude příliš přemokřená, ze semen se vysévají už březnu – dubnu. Oblíbeným trikem zahrádkářů je namáčení semen před výsevem do vlažné vody. U mladých rostlinek je nutné pohlídat jak přemokření substrátu, tak i jeho přesušení.
Třebaže je jako balkonové květiny známe jako nižší rostliny, ve volné přírodě ale může dorůstat až do výšky 1 metru. Pokud chceme sporýše pěstovat ne jako balkonové květiny, ale v záhonu, musíme zvolit vhodnou odrůdu. Můžeme si vybrat buď poléhavý druh nebo vzpřímené rostliny či polokeře.
Verbeny jako balkonové květiny i trvalky v záhonu sice bez obtíží zvládají naše léto, nejsou ale mrazuvzdorné. Proto je potřeba je buď pěstovat pouze jako letničky a na zimu likvidovat, nebo je na konci podzimu přenést do vhodných podmínek a pokusit se je přezimovat. Rostliny před zazimováním zkrátíme až o polovinu a umístíme na světlé stanoviště, kde se teplota bude pohybovat kolem 10 °C. I přes zimu je důležité verbenu zalévat.
Na začátku jara pak verbenu zkrátíme radikálně na výšku 5 centimetrů. Pak ji přeneseme na místo, kde se teplota pohybuje kolem 15 °C a začneme pravidelně zalévat a přihnojovat.
Mezi závažné choroby, které verbeny jako balkonové květiny nejčastěji napadají, patří bezesporu padlí. K nejčastějším projevům patří hnědnutí a zasychání lístků na spodní straně rostlin a postupné vyholování stonků. Je proto velmi praktické používat postřik proti padlí už při koupi nových rostlin jako prevenci.
Zdroj informací: nasezahrada.com; radimejak.cz; abecedazahrady.dama.cz
Publikováno: 12. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová