Hrnkové rostliny v bytě jsou oblíbené pro své květy – třeba jako fuchsie. Fuchsie je tropická kráska, která se po několika letech upozadění opět vrací do přízně. Dostupná je hned v několika barevných variantách a vytváří pohádkové aranžmá. Víte však, jak o ni pečovat, aby vám kvetla bohatě a zdravě, a to nejen v létě, ale i o Vánocích? Poradíme vám.
Hrnkové rostliny v bytě
Hrnkové rostliny v bytě vám přinesou kus přírody. A jak vypadá taková fuchsie? Jedná se o rostlinu, kterou známe již po staletí – přesněji ji odhalil v 17. století Leonard Fuchs, po němž se také jmenuje. Roste ve formě malých keříků, jejichž původní domovinou jsou horské oblasti Střední a Jižní Ameriky. Fuchsie si můžete pořídit v mnoha odstínech (v intenzivní růžové, oranžové, a dokonce i bílé). Rostlina kvete od dubna do října a zdobí již nejen balkony a venkovní parapety, ale také i místnosti v domech – doma dosahuje výšky 30 cm. Květy mají úzký zvonkovitý tvar a dlouhé tyčinky produkující pyl. Charakteristickým rysem tohoto druhu jsou závěsné liány, které vypadají skutečně fenomenálně.
Jaký květináč je pro fuchsii dokonalý?
Aby vám fuchsie správně a zdravě rostla, potřebuje vhodný květináč, který jí poskytne dostatek prostoru. Na druhou stranu mají tyto rostliny rády mírně těsné květináče – vše závisí na odrůdě rostliny a také na potenciální velikosti, které může nakonec dosáhnout.
Fuchsie má docela tuhé a krátké stonky, a proto je nejlepší zvolit středně velké truhlíky nebo květináče. Ideální jsou ty s dvojitými stěnami, které vytvářejí izolaci: kořenový bal je díky tomu vystaven menšímu riziku vysychání. Odrůdy, které mají povislé a ochablé stonky, je lepší umístit do truhlíků zavěšených na zábradlí terasy na balkonu.
Půda v květináči by měla být humózní, úrodná, dobře propustná a mírně kyselá. Nejlépe bude fungovat směs zeminy, kompostu a písku. Pro zadržování vody smíchejte zeminu s hydrogelem nebo perlitem, protože zadržují vodu a uvolňují vlhkost.
Jak zalévat fuchsii
Pokud jde o zalévání fuchsie, musíte být velmi opatrní, protože tato rostlina nemá ráda příliš intenzivní zavlažování, ale zároveň také netoleruje vyschlou půdu. Špatný poměr vody způsobuje, že rostlina ztrácí listy a poupata, přílišná vlhkost půdy je zase ideálním místem pro rozvoj houbových chorob. Rostlinu proto zalévejte každých pár dní, ale jen malým množstvím odstáté vody.
A kam byste měli umístit svou fuchsii?
Ideálním místem pro fuchsii je polostinné stanoviště s rozptýleným světlem. Tato rostlina by měla být nejlépe umístěná na severní nebo východní straně, kde by také měla být chráněna před větrem a průvanem. Chraňte svou fuchsii rovněž i před jasným slunečním světlem, protože mu může bránit v kvetení.
Hnojení fuchsie
Hrnkové rostliny v bytě by měly být krmeny vícesložkovým hnojivem minerálního původu pro kvetoucí odrůdy, a to ve dvoutýdenních intervalech. Draslík obsažený v těchto produktech způsobuje, že se fuchsie správně vyvíjejí a krásně kvetou, protože tento minerál je odpovědný za hospodaření rostlin s vodou. Druhým důležitým prvkem je fosfor, který se podílí na procesu růstu rostlin. Půda jej absorbuje v malém množství, a proto je hnojení rostlin touto složkou tak důležité. Po odkvětu úplně zastavte hnojení asi začátkem října.
Čemu byste měli věnovat pozornost
Když se počasí ochladí, přeneste venkovní exempláře dovnitř. Místo by to mělo být chladné a teplota by se měla pohybovat alespoň kolem 5–10 °C. Pro přípravu fuchsie na přezimování odřízněte všechny zaschlé výhonky, zdravé výhonky zkraťte asi o ⅓ jejich délky. Řezáním se fuchsie na jaře lépe rozvětvují a vytváří pak více květů. Odstraněním nemocných částí fuchsie rostlinu ochráníte před rozvojem plísňových chorob a napadení škůdci. Pokud toto ošetření neprovedete, v následujícím roce vám nebude kvést. Mimo vegetační období rostlinu zalévejte zřídka, ale pravidelně. Rány na silnějších větvičkách je vhodné chránit přípravkem, který chrání před pronikáním plísní a bakterií, které mohou způsobovat onemocnění dřeva a kůry.
Choroby a škůdci
Nejlepší prevencí proti chorobám a škůdcům je dopřát fuchsiím vhodné podmínky pro pěstování, pak budou rostliny silnější a méně náchylné k chorobám. Při špatném zimování se často objevuje šedá plíseň, která se rozšiřuje při přílišném vlhku a při nedostatku světla. V létě potom fuchsie nejčastěji napadají svilušky, mšice, molice a třásněnky.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; dziendobry.tv.pl; targez.com.pl
Publikováno: 13. 12. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová