reklama

U koupacího jezírka se obejdete bez chemie

Zahradní přírodní jezírko je nejen okrasný prvek související se současným trendem přirozeně vypadajících zahrad. Oceníte ho v horkých letních dnech jako vlastní koupaliště a místo pro relax po náročném dni. A v zimě si na něm můžete občas i zabruslit…

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I malé přírodní jezírko oživí zahradu a vy získáte místo k osvěžující koupeli (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Očistu přírodního jezírka zajistí rostliny

Vhodné přírodní jezírko určené ke koupání a relaxaci se hodí prakticky do každé zahrady, stačí jeho vzhled přizpůsobit charakteru a velikosti pozemku. Díky němu získáte nejen plochu pro letní osvěžení, ale prostoru dodá přirozený vzhled a naplní ho životem, který bude přirozeně přitahovat. Vodní plochy mají totiž rádi zpěvní ptáci stejně jako nejrůznější vodní živočichové.

A na rozdíl od klasických bazénů nepotřebujete k jeho ošetření žádnou chemii, vše funguje na přirozených čisticích procesech, o něž se postarají mikroorganismy a vlhkomilné rostliny. Přírodní jezírko určené ke koupání se skládá z hluboké části sloužící k plavání a z mělké mokřadní části podél břehu. Ta by měla být vyplněna kačírkem a osázena rostlinami milujícími vlhkost, jako jsou například orobinec, kosatec, blatouch, žabník nebo vrbina.

Poblíž přírodní vodní plochy vznikne ideální místo k relaxaci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poblíž přírodní vodní plochy vznikne ideální místo k relaxaci

Myslete i na vhodné umístění přírodního jezírka, nejlépe mimo listnaté stromy, ušetříte si tak práci s neustále padajícím listím. Důležitá je i doba slunečního svitu, ideální je její délka kolem 5 hodin denně.

I když je přírodní, občasné péči se nevyhnete

Protože je u přírodních jezírek vše postaveno na přirozenosti, včetně čisticího procesu, takže aby vše fungovalo, jak má, jeho ideální velikost je kolem 10×15 m, z čehož jednu polovinu tvoří koupací část a druhou pak „mokřad“. Hlavní roli v samočisticím procesu hrají již zmiňované mikroorganismy, které během krátké doby pokryjí kačírek, spolu s rostlinami snižují obsah živin ve vodě a udržují je tak v rovnováze.

Nicméně ani tento typ jezírka se neobejde bez občasného zásahu lidské ruky. Přibližně každé dva týdny byste měli pomocí síťky odstranit z hladiny napadané listí, pyl, uhynulý hmyz a další nečistoty. Jednou za rok by se pak měly odstranit vysavačem kaly a nečistoty usazené v hlubších, ale i mělčích úsecích. A přibližně jednou za pět let nastane čas na kompletní očistu, která zahrnuje důkladné propláchnutí kačírku a výměnu vody v přírodním jezírku. Pokud máte obavy, že byste tento „velký úklid“ sami nezvládli, existují firmy, které se na tyto služby specializují.

Jezírko se může stát dokonale promyšlenou součástí přírodní zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jezírko se může stát dokonale promyšlenou součástí přírodní zahrady

Zvláště v horkých letních měsících se může z jezírka odpařit více vody, takže je na místě ji doplnit buď tou z vodovodního řadu, nebo vodou dešťovou, což se dá vyřešit i speciálním svodem pro přirozené srážky.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; korenova-cisticka.cz; stavba-jezirek.cz

Publikováno: 21. 12. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová