reklama

Typické vánoční květiny, které by u vás o Vánocích neměly chybět

Vánoční pokojové květiny patří k těm nejkrásnějším dekoracím. V prosinci je překvapivě krásně kvetoucích rostlin poměrně velký výběr. Některé z nich můžete použít dokonce i k výzdobě slavnostně prostřeného stolu. Seznamte se s námi s těmi nejvíce typickými vánočními rostlinami. Dozvíte se, jak o ně pečovat, aby vám na Štědrý den krásně kvetly.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční pokojové rostliny dodají interiéru tu správnou slavnostní atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční pokojové květiny 

Vánoční pokojové květiny jsou úžasné. Již po staletí jsou Vánoce s rostlinami úzce spjaty. Určité květiny se o Vánocích tradičně objevovaly, až se staly součástí tohoto svátku. Různé země přitom mají své vlastní typické vánoční rostliny a pokojové květiny, které se pojí s Vánocemi. V Austrálii je to třeba orchidej, v USA okrasný lilek nebo papričky či vánoční hvězda, která se objevuje i v evropských domácnostech. A jaké rostliny jsou u nás součástí tradičních Vánoc? 

Pryšec nádherný čili Betlémská hvězda

Vůbec tou nejtypičtější a také i nejoblíbenější vánoční květinou je Betlémská hvězda, která je rovněž označována i za jednu z nejkrásnějších vánočních rostlin. Její ozdobou jsou velké a krásně zbarvené listy, které nemusí být jen červené, ale i růžové, bílé nebo krémové. I když by se mohlo zdát, ve skutečnosti nejde o náročnou rostlinu. Aby vám ale vydržela, udržujte ji v místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 18–22 °C. Můžete ji postavit na stůl nebo na parapet, ale mějte na paměti, že by neměla být vystavena silnému průvanu, který nemá příliš ráda.

Jednou za 5–7 dní hvězdu mírně zalijte. Pozor, substrát by však měl být neustále mírně vlhký. Nenechte zeminu úplně vyschnout. Nicméně ji ani nepřelévejte, protože v příliš mokré půdě zase snadno zahnívá. V zimě nevyžaduje hnojení. Na jaře a v létě ji však hnojte univerzálním hnojivem pro kvetoucí rostliny. Po odkvětu pryšec seřízněte a na jaře ho zase můžete umístit na balkon nebo do bytu na mírně zastíněné místo. Bohužel jen málokdy se podaří, aby i následující rok opět vykvetl. Je to proto, že k tomu, aby pryšec kvetl, potřebuje určitý počet hodin tmy, což je v našich podmínkách obtížné dosáhnout.

Na narušení cyklu vývoje květů je velmi citlivý a může ho zrušit i pouhé občasné rozsvícení světla v místnosti, kde se rostlina nachází. Způsobit to navíc může i osvětlení z ulice. Bohužel je to ale také jedovatá rostlina, která může být vážným rizikem nejen pro vaše domácí mazlíčky, ale i děti a dospělé. 

Brambořík má krásné květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brambořík má krásné květy

Cyclamen je vlastně česky brambořík

Cyclamen je u nás znám pod trochu méně vznešeným názvem brambořík. Ve skutečnosti jde o rostlinu neobyčejně krásnou. Jeho ozdobou jsou pěkné listy s mramorovým vzhledem a také i velké barevné květy. Brambořík kvete bíle, růžově, červeně, fialově, lososově i dvoubarevně. Existují i takové druhy, které mají zvlněné okraje okvětních lístků. Typické pro ně je, že bohatě kvetou od podzimu až do jara a v létě potom spí. Nejdéle a nejkrásněji vám pokvete v chladné místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 15 až 20 °C. Skvěle se proto hodí do předsíně, haly nebo do jiné málo vytápěné místnosti. Pokud ho však budete mít v pokoji, kde je větší teplo, dost výrazně se zkrátí jeho doba kvetení.

Nemá rád průvan. Kromě toho je také velmi citlivý i na nedostatek vody a přemokření. Je dobré ho proto zalévat častěji, ale méně vydatně. Před každou zálivkou si raději nejprve zkontrolujte stav půdy v květináči. Půda by měla být stále mírně vlhká. Když začne vysychat, potřebuje zalít. Brambořík je také poměrně náročný na vzdušnou vlhkost, což může být problém, pokud rostlinu postavíte tam, kde je ústřední topení. V takovém případě na ně zavěste keramický zvlhčovač a rostlinu postavte do misky s kamínky, odkud se bude odpařovat voda, která zvlhčí vzduch okolo rostliny. 

Vánoční kaktus patří rovněž k tradičním vánočním pokojovým rostlinám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční kaktus patří rovněž k tradičním vánočním pokojovým rostlinám

Schlumbergera – Vánoční kaktus 

Vánoční kaktus, který je znám i jako schlumbergera, má krásné kožovité a masité listy, které mají typickou podobu dílků. Jde o velmi dekorativní rostlinu, která kvete bíle, růžově nebo červeně. Nejlépe kvete, když je umístěná na světlém místě bez zásahu silného přímého slunce. Rostlina je citlivá na studený vzduch, a proto je zapotřebí, aby byla umístěna takovém místě, kde nebude vystavena průvanu. Pokud si ji budete pořizovat v zimě, dbejte na to, aby byla dobře zabalena do silného papíru. Aby kvetla, potřebuje teplotu 15–20 °C, jinak vám budou květy uvadat mnohem rychleji.

Dále mějte na paměti, že je to sice kaktus, ale nemá rád příliš suchou půdu. Pravidelně ho proto zalévejte malým množstvím vody. Nejlépe je, když je půda v květináči neustále mírně vlhká. Kontrolujte proto stav prstem a dle potřeby rostlinu zalijte. Pozor si dejte, abyste ji nepřelili, mohou jí potom uhnívat kořeny. Jednou měsíčně kaktus přihnojte hnojivem pro kaktusy. Vánoční kaktus se snadno množí prostřednictvím odlomením v bodě přechodu dílku listu. Pokud takový list zasadíte do země, obvykle se velmi dobře ujme. Potom, co kaktus nasadí poupata, je velmi citlivý na změnu místa, a proto byste s ním neměli už hýbat. Přestěhování květináče může mít totiž za následek opadání poupat i květů. 

Zdroje informací: czasnawnetrze.pl; bauhaus.cz; forumkwiatow.pl

Publikováno: 24. 12. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová