reklama

Vyzkoušejte pěstování netradičních plodin

V zahradě pěstujeme často mnoho druhů rostlin, ke kterým jsme se dostali přes přátele, neboť jsme o nich dříve moc nevěděli. Co takhle zkusit pěstovat netradiční druhy rostlin, které vám přinesou značný užitek? Podíváme se na ně na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi netradiční druhy rostlin patří nepochybně stévie, která se využívá jako sladidlo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Netradiční druhy rostlin: vyzkoušejte sladkou trávu

Netradiční druhy rostlin mají svého výrazného zástupce, stévii, kterou spousta z vás zná také jako sladkou trávu. Lístky této oblíbené rostliny se v sušeném stavu používají jako mimořádně dobré sladidlo, které ale obsahuje pouze minimum kalorií. Je to vhodná alternativa pro diabetiky.

V našich podmínkách se pěstuje především v nádobách za oknem, venku v závětří nebo ve skleníku. Nejvýraznější efekt sladidla má rostlina tam, kde má dostatek světla a tepla. Během zimního období ji pěstujte za oknem, které je orientováno na jih až jihovýchod, teplota by neměla přesáhnout 22 °C a pozor na přelití, které nejednu rostlinu spolehlivě zlikviduje.

Alternativa k bramborám a vitaminová bomba

Netradiční druhy rostlin však nejsou jen o stévii. Velmi zajímavou alternativou k bramborám je slunečnice topinambur. Jedná se o vysokou, krásně žlutě kvetoucí rostlinu, která dosahuje výšky až 2 m. Užitek svému pěstiteli přináší v podobě podzemních hlíz, které obsahují polysacharidy, nejvíce pak inulin. Hlízy je možné vařit, grilovat i jinak upravovat, pro potřeby výroby pyré se ale musí oloupat.

Topinambur patří mezi slunečnice a během vegetační doby krásně kvete
Topinambur patří mezi slunečnice a během vegetační doby krásně kvete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlízy topinamburu jsou ceněné pro svůj obsah polysacharidů
Hlízy topinamburu jsou ceněné pro svůj obsah polysacharidů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Topinambur vysazujte na podzim, již další rok budete mít první hlízy, které můžete jíst i zasyrova. Rostou ve volné půdě, tam, kde nemáte moc místa, je pěstujte ve větších nádobách, které naplníte zahradní půdou. Žádné speciální požadavky na půdu nemají, jen byste jim měli pomoci tím, že půda bude dostatečně vyživená.

Rakytník je právem označován jako citroník severu, bobule mají vysoký obsah vitaminu C
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rakytník je právem označován jako citroník severu, bobule mají vysoký obsah vitaminu C

Velmi oblíbeným druhem netradiční rostliny je rakytník, který se velmi rychle šíří po našich zahradách. Jde o keř, který je doslova obsypán bobulemi, jež obsahují velké množství vitaminu C. Bobule mají sice kyselou chuť – ta jde ale neutralizovat, pokud je smícháte s medem. Kromě této pochoutky je dejte do pečených čajů nebo z nich vyrobte výbornou domácí marmeládu.

Rakytník se v minulosti vždy pěstoval minimálně ve dvou kusech, protože exempláře nebyly samosprašné, takže jste museli pořídit samčí a samičí rostlinu. Dnes již oboupohlavní rostliny existují. Nevyžadují nic zvláštního, rostou a plodí dobře i na chudších půdách. V době sucha je vhodné je zalévat. Prosvětlení již vzrostlých keřů provádějte až zjara.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 23. 12. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich