Olověnec je zajímavá vytrvalá, opadavá květina, která patří mezi popínavé rostliny. Je to oblíbená popínavka, kterou je možné pěstovat od jara do podzimu na záhoně. Je na pěstování poměrně nenáročná a o to víc si dokážete užít krásu jejích nevšedních květů.
Olověnce, popínavé rostliny našich zahrad
Pro olověnec jsou typické chomáče trubkovitých květů s korunou bledě modré nebo čistě bílé barvy. Tyto popínavé rostliny pocházejí z Jižní Afriky. Dorůstají výšky kolem 30 cm. Kvetou kovově modrými květy, které tvarem připomínají květy floxů. Existuje asi 10–20 druhů. Název je odvozen od latinského názvu pro chemický prvek olovo – plumbum.
Jeho lidový název je „Lepivý Honza”, protože má lepkavé žlázky na květním kalichu, a proto jeho květy tak snadno ulpí na oblečení. Olověnec je také znám pod názvy mlékosed a plumbago.
Jeden ze zástupců olověnců je olověnec ouškatý (Plumbago auriculata), jehož barva květů, tedy blankytně modrá, je doslova výjimečná. Existuje i kultivar Alba, jehož květy jsou čistě bílé, ale ten je méně častý. Nalezneme také kultivary s růžovými nebo červenými květy.
Pěstování
Vyžaduje slunné chráněné stanoviště, potom bohatě kvete a bujně roste. Kvete až ke konci sezóny, od srpna do října. Listy na podzim barví do červena. Rostlina se nejlépe hodí pro pěstování v nádobách. V létě rostlinu pěstujeme venku. Olověnci se bude dařit na slunci i v polostínu, vyžaduje mírně vlhkou, dobře propustnou půdu libovolné půdní reakce. Nejvhodnější je jižní, jihovýchodní či západní expozice.
Na venkovní stanoviště tyto popínavé rostliny umísťujeme po 20. květnu, tedy po zmrzlých, kdy jsou teploty během dne i noci již stálé a nehrozí přízemní mrazíky. Přihnojuje se 1× týdně hnojivem pro balkonové rostliny.
Tato popínavá rostlina bohužel není mrazuvzdorná. V zimě se jí daří ve studeném skleníku. Před prvními mrazíky je nutné rostlinu uchovat na světlém stanovišti. Ideální teplota v zimě je 7–10 ° C. Při teplotách nad 10 ° C může rostlina v zimě vykvést. Na jaře nebo na podzim se provádí seříznutí výhonů.
Olověnec lze množit řízkováním nebo hřížením větviček, popřípadě ze semen. Jako ostatní popínavé rostliny se bude dobře vyjímat v závěsných nebo přenosných nádobách. Dobrou volbou jsou samozavlažovací nádoby. Můžete ho nechat převislý, nebo vyvazovat ke konstrukcím a tvarovat řezem. Dekorativně se dá pěstovat na vysokém kmínku jako stromeček.
Tyto popínavé rostliny jsou náchylné na padlí (Erysiphceae) nebo botryotiniovou skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana). Houba způsobuje dva různé druhy infekcí. Větvičky napadené plísní šedou odumřou. Na květech způsobí opadávání a zranění, jako je rýhování. Mají ho rádi plži pro křehké a šťavnaté lístky.
Zdroj informací: obyvat.cz; zahradnictvi-flos.cz; abecedazahrady.dama.cz; ceskestavby.cz
Publikováno: 21. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová