reklama

Nevíte, jak využívat textilii na zahradě? Poradíme vám

Využití textilie na zahradě je široké. Existují různé textilie, které můžete na zahradě použít různými způsoby. Víte však, jak kterou textilii správně použít, aby vám skutečně pomohla? Při špatném použití by totiž mohla místo pomoci věc zkomplikovat. Nechte si poradit odborníky. Máme tu pro vás od nich doporučení.

Využití textilie na zahradě 

Využití textilie na zahradě může být pro mnoho lidí spojeno se spoustou otázek, protože se neorientují mezi jejími druhy. Existuje jich totiž hned několik. Jde o tkané a netkané textilie, které mohou mít černou nebo bílou barvu. A věřte, že doopravdy není jedno, jakou použijete. Každá totiž dokáže něco jiného. Pojďme se proto na tyto textilie podívat blíže. 

Bílá netkaná textilie

Bílá netkaná textilie je na každé zahradě opravdu velkým pomocníkem. Nejen, že nám chrání ovoce a zeleninu před ostrým jarním sluncem nebo před velkými teplotními výkyvy, ale také ochrání rostliny před chladem. Velmi dobře se dá také využít i jako ochrana před škůdci u brzkých jarních výsevů (třeba mrkve nebo cibule). Tyto výsevy se zakrývají hned od začátku. Pokud se chcete vyhnout u cibule vrtalce a u mrkve pak pochmurnatce, výsevy už pak neodkrývejte. Tato textilie propouští vodu, takže se vůbec nemusíte bát, že by se voda na textilii k výsevu nedostala. 

Textilní tunely 

Tyto tunely jsou potaženy bílou netkanou textilií a jsou praktické především ke konci sezóny, kdy je zapotřebí chránit už vyrostlou zeleninu. Na rozdíl od běžné textilie (bez obručí) jí není třeba takové množství. 

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Černá tkaná textilie 

Využití textilie na zahradě by mělo být pouze tam, kde nechcete, aby vám cokoliv rostlo. Černá tkaná textilie se proto pokládá třeba na cesty nebo na vysoké záhony, které mají mezi sebou velké mezery. Tam zamezí sesuvu substrátu. Všechny 3 zmíněné textilie rozhodně ve své zahradě využijete. Chce to jen přemýšlet, kam je chcete položit a jak dlouho je tam chcete nechat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Černá netkaná textilie 

Tato textilie se dá používat pouze během jedné sezóny. Po sezóně je nutné ji vždy sejmout. Používá se v místech, kde při sázení, když jsou ještě rostlinky malé (jde především o cukety, dýně, melouny), hrozí, že zde naroste plevel, který by je utlačil. Velmi ji také oceníte při pěstování melounů, protože jsou velmi náročné na teplo. Když pod ně rozprostřete onu netkanou textilii, prohřeje vám půdu. Svou barvou totiž láká sluníčko.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pozor ale, pokud si ji do zahrady pořizujete proto, abyste s její pomocí zabránili prorůstání plevele, není to ten nejlepší nápad. Takhle tato textilie totiž nefunguje. Plevel, který tam nalétá běžně, tam nalétá i přes textilii a zakoření do mulče. Po čase pak, když odhrnete kousek textilie, zjistíte, že pokud jste měli v záhonu pýr, bršlici nebo třeba svlačec (ale i jiný úporný plevel), tak tím, že nemohl nahoru, poroste směrem dolů. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno

 

Publikováno: 28. 12. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.