reklama

Proč mít svoji vlastní zahrádku?

Vlastní zahrádka je pro mnohé z nás naprostý poklad. Během léta tak trávíme spoustu času venku, vylepšujeme okolí domu nebo chalupy a i pocit z toho je k nezaplacení. A pro ty, kteří se pro vybudování zahrádky teprve rozhodují, jsou výhody vlastní zahrádky nesporné, navíc kladné i pro nás samotné. Více si přiblížíme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Výhody vlastní zahrádky nespočívají jen v úrodě zdravé zeleniny a ovoce, můžete se zde realizovat dle vlastní radosti a tak si třeba vytvořit i kvetoucí ráj (Zdroj: Jaromír Malich)

Výhody vlastní zahrádky: zdravá a čerstvá úroda

Výhody vlastní zahrádky spočívají hned ve dvou zcela pádných argumentech. Tím prvním je čerstvost, kterou nikde jinde nenajdete. Utrhnout si rajče, okurku či vykopat pár brambor pro nedělní oběd, to může být teprve ten pomyslný začátek. Díky mnohokrát velké úrodě se tak dočkáme i vlastních zavařenin, které se s těmi kupovanými v obchodě absolutně nedají srovnat.

Kromě toho je nutné zmínit také zdravotní nezávadnost, pokud se rozhodne se odprostit od chemických preparátů a jdete na pěstování přírodní cestou s využitím organického odpadu ze zahrady a prevencí, jako je střídání plodin a výsevy a výsadby na vhodné místo. Úroda vás pak může opravdu mnohokrát překvapit.

Absolutně čerstvá zelenina a ještě bez chemie, to nemusí být sen, ale realita
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Absolutně čerstvá zelenina a ještě bez chemie, to nemusí být sen, ale realita

Pokud sklidíte velké množství úrody a spočítáte si náklady na pořízení osiv a sadby, uvědomíte si, kolik financí jste si během pár let vlastně uspořili – nejde právě jen o plody sklizené ze zahrady, ale i velké množství zavařenin, které jsou v obchodech také značně cenově nadhodnocené.

Zahrádka přináší majiteli dostatek pohybu

Výhody vlastní zahrádky spočívají kromě zdravé a kvalitní čerstvé úrody i v dalších aspektech. Jedním z nich je dobré psychické zdraví, které je doménou téměř všech zahrádkářů, kteří se těší na každoroční krásnou úrodu. Tento fakt je ještě posílen tím, když se úroda zadaří významně.

Na větší zahrádce vypěstujete spoustu druhů, prakticky všechno, co vám místní podmínky dovolí
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Na větší zahrádce vypěstujete spoustu druhů, prakticky všechno, co vám místní podmínky dovolí

Mezi nesporné výhody patří také pohyb. Ano, záda, nohy a ruce vás mohou bolet, děje se to většinou jen prvních pár dní po začátku nové sezóny, kdy celou zahrádku důkladně připravujete, vyséváte, sázíte, a ještě se k tomu snažíte stíhat zaměstnání a další nezbytné věci.

Nesmíme opomenout ani možnost seberealizace v podobně neustálého vylepšování zahrady, zvětšování pěstebních ploch nebo využití takových odrůd, které vám dají ještě výrazně vyšší výnos. Sečteno a podtrženo, výhody vlastní zahrádky jsou tak velké, že je škoda se do pěstování nepustit.

Zdroj informací: potravinovezahrady.cz

Publikováno: 29. 12. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich