Hulevník lékařský je milovanou bylinou i nenáviděným nepřítelem na zahradě. Jedná se o plevel, který dokáže i pomáhat. V bylinkářství však není zdaleka natolik využíván a řadíme jej tedy spíše mezi méně nebezpečné plevele. Jak se hulevníku zbavit? Právě to se dozvíme v tomto článku.
Hulevník lékařský je léčivý nepřítel na zahradě
Hulevník můžeme brát sice jako bylinu, ale většinou se nachází spíše v pozici nepřítele na zahradě. Jedná se o jednoletou ozimou žlutě kvetoucí rostlinu z čeledě brukvovitých, která dorůstá do výšky 30 cm až 80 cm. V našich klimatických podmínkách nemá tato rostlina takový význam jako jiné plevele. Občas zapleveluje řepku olejku, vyskytuje se v okopaninách či víceletých pícninách. Setkat se s ní můžeme však i v blízkosti lidského obydlí či přímo na našich zahradách. Rozrůstá se do velké šířky a zastiňuje jiné rostliny na zahradě, kterým zároveň bere potřebné živiny z půdy.
Tohoto nepřítele na zahradě bezpečně poznáme podle tmavě fialových, skoro purpurových větví, které odstávají od rostliny pod úhlem až 90 °. Na svém konci mají hrozny žlutých květů. Spodní listy rostou v růžici a horní listy mají velmi krátké řapíky. Hulevník má jeden hlavní kulovitý kořen, z kterého vyrůstá síť menších kořínků. Květ rostliny obsahuje tyčinky zakončené pestíkem a každý semeník obsahuje 10–20 vajíček. Plody jsou šešule rostoucí na krátkých a tlustých stopkách. Rýhovaná semena rostliny mají červenohnědou barvu.
Čím tento nepřítel na zahradě škodí?
Rod hulevníku je rozčleněn zhruba do 40 druhů. Na našich zahradách se můžeme nejčastěji setkat pouze s pár druhy. Pokud se tento nepřítel na zahradě vyskytuje v okolí okrasných květin, nejedná se o velký problém, mnohem horší je jejich výskyt v blízkosti zeleniny.
Proti hulevníku lékařskému i jeho příbuzným nejvíce pomáhá prevence. Rostlinu se snažíme odstranit i s kořenem. Kořen jen částečně odstraněný představuje problém. Kořeny poškozených rostlin se snadno odnožují a rostlina tak vyroste znovu. Vysemeňování hulevníku můžeme zabránit včasným seříznutím rostliny. Mladé listové růžice můžeme také zničit jarním či podzimním okopáním záhonu. Pokud nás tato rostlina obtěžuje opakovaně a nejsme schopni se jí žádným způsobem zbavit, použijeme k jejímu zahubení herbicidní přípravky.
Zdroj informací: www.agromanual.cz; eagri.cz; www.ctpz.cz
Publikováno: 28. 12. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová