reklama

Pieris – keř, který vás uchvátí krásou svých listů i květů

Rostliny ozdobné listem, ale i nevšedními květy, to jsou keře rodu pieris. Pocházejí z Asie a Severní Ameriky, ale dva původní druhy nalezneme i v Evropě. Pierisy dorůstají do výšky až několika metrů a vytvářejí rozlehlé keře, které jsou okrasné svými zajímavě vybarvenými listy, ale i množstvím barevných květů ve velkých hroznech.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny okrasné listem – to jsou nádherné a barevné pierisy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pierisy jsou rostliny ozdobné listem

U nás se tyto rostliny ozdobné listem úspěšně pěstují víc jak patnáct let. Pochází z hornatých končin východní a jižní Asie, ale rostou i v oblastech Ameriky. Patří mezi vřesovcovité (Ericaceae).

Rostliny rodu Pieris jsou potravou housenek některých druhů motýlů. Možná se tak i díky tomu jmenují některé druhy motýla běláska – Pieris brassicae čili bělásek zelný nebo Pieris napi – bělásek řepkový.

Pierisy jsou krásné a nenáročné rostliny okrasné listem i květem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pierisy jsou krásné a nenáročné rostliny okrasné listem i květem
  • pieris japonský (Pieris japonica)
  • pieris květnatý (Pieris floribunda)
  • pieris nízký (Pieris nana, syn. Arcterica nana)

Mezi méně známé druhy u nás patří Pieris cubensis, Pieris formosa, Pieris phillyreifolia nebo Pieris swinhoei. Červené listy dávají rostlině její alternativní názvy jako lesní plamen nebo konvalinkový keř. Podobnost květů pierisu a konvalinek dala vznik tomuto názvu. "Forest Flame" je název křížence mezi Pieris formosa "Wakeham" a Pieris japonica.

Nádherný detail květů Pieris japonica
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádherný detail květů Pieris japonica

Pěstování rostlin ozdobných listem

Tvoří husté keře s kopinatými, jemně zašpičatělými listy. Obvykle jsou lesklé a tmavě zelené nebo světle panašované a stálezelené, některé kultivary jsou často zbarveny dočervena nebo bronzového odstínu. Květy pierisů jsou trubkovité, mají bílé nebo růžové okvětní lístky a sbíhají se do květenství.

Pestrobarevné druhy jsou citlivější na mráz, proto žádají zimní přikrytí. Kořeny je nutné přikrýt suchým listím a nadzemní část chvojím. Jinak je ale rostlina spíše mrazuvzdorná. Kvete obvykle od března do května zvonkovitými květy v hustých dlouhých hroznech. Původní druhy dorůstají velikosti od půl metru do tří a více metrů výšky, jsou spíše rozložité a hustě olistěné 

Konvalinkám podobné květy mají mnoho barev
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Konvalinkám podobné květy mají mnoho barev

Pro spokojený růst potřebují pierisy  polostinné stanoviště a dobře propustnou a kyselou půdu, proto při výsadbě používáme rašelinu. Naopak vápenité půdy tato rostlina ozdobná listem nesnáší. Pieris by měl být zavlažován pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřelá. Není příliš tolerantní vůči suchu nebo přemokření. Měli bychom jí také zajistit dostatečné množství slunce, ale zároveň chránit před přímým slunečním zářením. Má podobné nároky jako pěnišníky či azalky. Možno množit řízkováním nebo semeny. Kultivary se množí hřížením nebo řízkováním.

Pieris je nenáročná rostlina ozdobná listem, která nevyžaduje příliš mnoho pozornosti. Je velmi odolná vůči chorobám a škůdcům. Pieris japonský (Pieris japonica) ‘Prelude‘ je keřík vysoký od třiceti do šedesáti centimetrů, nově rašící listy jsou pestře oranžové. Díky své velikosti se vejde i do menších zahrad.

Kultivar ‘Katsura‘ s růžovým květenstvím a vínovými výhony dorůstá až do výšky jednoho metru. Bílým lemem listů a v zimě růžovějícími a bronzovými výhony se může pochlubit varianta ‘Variegata‘, vysoká kolem 1,5 metru. Mezi další oblíbené kultivary patří také ‘Carnaval‘ – červeně rašící pieris s pestrým žlutozeleným olistěním. 

Listy jsou stálezelené, nové výhony jsou barevné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listy jsou stálezelené, nové výhony jsou barevné

Stálezelené volně rostoucí rostliny ozdobné listem není potřeba upravovat řezem, pouze odstraňujeme suché a poškozené větve. Pierisy se hodí k výsadbě do skalek, k pěstování v nádobách i jako solitéry mezi jehličnany. Pieris se také používá k léčení onemocnění dýchacích cest a jako diuretikum. 

Zdroj informací: ceskestavby.cz; pestujemecr.cz; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 2. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní keře v dendrologické zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jarní keře v dendrologické zahradě