reklama

Vyberte si ovocné stromy, které budou plné plodů

Existují odrůdy ovocných stromů v nespočtu variant. Rozhodnout se mezi nimi může být opravdovou výzvou. Při výběru ovocných stromů je důležité zohlednit několik faktorů včetně podnebí, úrodnosti půdy, orientace ke světovým stranám a preferencí ohledně chuti ovoce. Pojďme se na možnosti výběru podívat důkladněji.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výběr správné odrůdy ovocných stromů zajistí bohatou sklizeň (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyberte ty správné odrůdy ovocných stromů

Moderní šlechtění vám nabízí široký výběr odrůd ovocných stromů, jako jsou meruňky nebo broskve, které jsou schopny dozrávat i ve vyšších nadmořských výškách. Díky těmto inovacím můžete těžit z bohaté sklizně tohoto vynikajícího ovoce i v oblastech, kde byste dříve měli obavy z jeho úspěšného růstu.

Při rozhodování o výběru odrůdy ovocných stromů je prvním a důležitým krokem zaměření se na konkrétní druhy. Existuje nespočet odrůd ovocných stromů a při volbě je důležité vzít v úvahu mnoho faktorů. V České republice, kde jsou specifické podmínky pro pěstování ovoce, máte širokou paletu možností. Mezi populární ovocné stromy, které se zde úspěšně pěstují, patří jabloň, hruška, třešeň a meruňka. Každý z těchto druhů nabízí své vlastní charakteristiky a specifika, což umožňuje přizpůsobit výběr konkrétním podmínkám daného místa a individuálním preferencím pěstitele. Při správném výběru lze dosáhnout zdravého a hojně plodícího ovocného sadu.

Meruňky můžete pěstovat s úspěchem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Meruňky můžete pěstovat s úspěchem

Výběr podnože je stěžejní u každé odrůdy ovocných stromů

Předtím, než se rozhodnete pro konkrétní odrůdy ovocných stromů, je důležité zaměřit se na správnou volbu podnože, která může zásadně ovlivnit prosperitu stromu ve vaší zahradě. Můžete tak zvolit sloupovou variantu či strom malého i velkého vzrůstu, a to v případě jablek, hrušní, a dokonce i ořechů a dalších stromů. Správný výběr podnože může zohlednit specifické podmínky vaší zahrady, jako je typ půdy, dostupnost prostoru a klimatické faktory. Každý typ podnože má své vlastní výhody a vlastnosti, které mohou ovlivnit růst a vývoj stromu, a tím i kvalitu plodů. Vybráním vhodné podnože vytváříte pevný základ pro úspěch vašeho ovocného sadu, který bude dobře přizpůsoben konkrétním potřebám a podmínkám vaší zahrady.

Zrát může ovoce v čase, který preferujete

Při výběru ovocného stromu je klíčové zohlednit čas jeho plodnosti a dozrávání. Například u jabloní existuje rozmanitost odrůd, které zrají v různých obdobích roku. Můžeme rozlišovat mezi podzimními, jarními, letními a zimními jablky. Již z názvu je patrné, kdy můžete očekávat sklizeň a konzumaci tohoto ovoce. Každý druh jablka má svůj vlastní čas dozrávání, což poskytuje rozmanité možnosti pro sklizeň a konzumaci během různých období.

Toto takzvané rozšířené sklizňové okno je typické zejména pro jabloně, hrušně, švestky a třešně, které nabízejí široký výběr odrůd s různými termíny dozrávání. Správný výběr odrůdy zajistí, že budete mít přístup k čerstvému ovoci téměř po celý rok. Tato variabilita v dozrávání umožňuje pěstitelům plně využít sklizňové sezóny a poskytuje možnost mít stále čerstvé a kvalitní ovoce přímo ze zahrady.

Doba kvetení a zrání je důležitá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Doba kvetení a zrání je důležitá

Vhodné podmínky jsou pro všechny odrůdy ovocných stromů zásadní

Pro úspěšné pěstování každé odrůdy ovocných stromů je nezbytné, aby vaše zahrada splňovala specifické podmínky. Předtím, než se rozhodnete pro nákup a vysazení daného stromu, pečlivě prozkoumejte informace dostupné z věrohodných zdrojů. Získání detailních informací o specifikách dané odrůdy vám umožní lépe porozumět jejím potřebám a optimálním podmínkám pro růst.

Hrušně mají rozšířené sklizňové okno
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hrušně mají rozšířené sklizňové okno

Tato důkladná průzkumná fáze je zejména důležitá před nákupem ořešáků, jabloní a třešní, neboť tyto druhy vyžadují specifické prostředí pro optimální vývoj. Věrohodné webové stránky a zahradnické zdroje mohou poskytnout užitečné informace o půdních podmínkách, sluneční expozici a klimatických faktorech, které jsou pro daný druh stromu klíčové.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 8. 1. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová