Některé rostliny se mohou zdát jako nepotřebný plevel, který je potřeba vymýtit. Avšak není tomu tak vždy. Jedna užitečná bylina může být ve vaší zahradě nejen krásnou ozdobou, ale i prospěšnou rostlinou pro medonosný hmyz. Navíc získáte z jejích květů blahodárné tonikum nebo může ozdobit suchou květinovou vazbu. Poradíme, jak pěstovat chrpu polní.
Užitečná bylina
Máte na zahradě rádi krásné květy, které mohou být její půvabnou součástí? Můžete si vypěstovat kvetoucí rostlinu, která má zajímavý význam? Její květ je symbolem obětí války. Chrpa polní má krásné květy, je to užitečná bylina pro své léčebné účinky. Pokud se rozhodnete pro její pěstování, budou vám vděčné nejen včely, čmeláci nebo motýli, ale i vaše pleť nebo okolí očí, pro které má blahodárné účinky. V sušeném stavu dodá šmrnc každé květinové vazbě.
Užitečná bylina nesmí chybět na vaší zahradě
Chrpa polní je jednoletá užitečná bylina dorůstající do výšky necelého metru. Má přímo větvenou lodyhu a kopinaté listy. Plodem jsou celokrajné nažky. Jako jiné rostliny i chrpa polní potřebuje ke svému rozmnožování hmyz.
Proto je tato rostlina vybavena výrazným modrofialovým květem, jehož hlavní úlohou je lákat opylovače, kteří svou přelétavostí z květu na květ zajištují reprodukci rostliny. Malé květy chrpy tvoří na společném stonku květenství, které vyvolává dojem velkého květu. Tyto jednotlivé malé květy však nekvetou najednou, a díky tomu může být květenství otevřeno i několik dní. Tím se zaručí, že neunikne pozornosti medonosného hmyzu.
Květy mohou být i kromě modrofialové barvy uprostřed s výrazně modrými okraji, někdy i s růžovým nádechem na okrajích, občas i bílým. Občas se tato užitečná bylina může zaměnit za čekanku obecnou. Květy chrpy polní se sbírají pro svůj zdravotní účel. Rostlina obsahuje alkaloidy, hořčiny, saponiny, sliz, flavonoidy, přírodní barviva a některé minerální látky, jako je mangan.
Výsadba
Chrpa polní je nenáročná na pěstování, a proto si ji na svou zahradu může vysít i úplný začátečník. Vyžaduje slunečné místo, půda nemusí být výrazně bohatá na živiny. Pěstovat ji můžete ze semínek, která zasejte v období po posledních mrazech. Ideální je, pokud teplota neklesne pod 10 °C – a to může být v březnu nebo dubnu. Poté potřebuje tato užitečná bylina pravidelnou zálivku, dokud nevyklíčí. Poté je nutné jednotlivé rostliny rozsadit do vzdálenosti 30 cm. Po vyklíčení již rostlina vydatnou zálivku nepotřebuje.
Chrpa kvete od června do srpna a rozrůstá se do šířky přibližně 30 cm. V době květu přiláká chrpa polní spoustu medonosného hmyzu, a to nejen včely, čmeláky a motýly, ale také ptáky, ze kterých se můžete těšit. Pokud chrpu jednou zasadíte, zůstane vám na zahradě napořád. Díky opylení se opět vysemení. Pokud chcete chrpu trochu zregulovat, postačí staré květy sesbírat ještě před tím, než v nich dozrají semena a znovu se nevysemení. Květy po usušení můžete využít na odvar, který je po vychladnutí účinný jako obklad na unavené oči.
Zdroj informací: pestik.cz, bylik.cz; yves-rocher.cz; sazenicka.cz
Publikováno: 11. 1. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská