Výsadba v přírodní zahradě je klíčovým krokem k vytvoření harmonického prostředí, které podporuje biodiverzitu a přirozený ekosystém. Při této činnosti je důležité dbát na správný výběr rostlin, kvalitní sazenice a pečlivou přípravu půdy. Samotná výsadba vyžaduje preciznost v tvorbě výsadbových jamek, správnou hloubku výsadby a péči o kořenový systém rostlin.
Výsadba v přírodní zahradě
Jak postupovat při výsadbě v přírodní zahradě? Zahrada plná keřů, stromů a trvalek přináší nejen estetickou hodnotu, ale také podporuje životní prostředí pro mnoho živočichů. Pro dosažení úspěšného výsledku je klíčové dodržovat postupy péče o nově vysazené rostliny včetně pravidelné zálivky a ochrany před vnějšími vlivy. Při správném přístupu k výsadbě v přírodní zahradě můžete dosáhnout trvalého a přírodního krásna ve svém venkovním prostoru.
Jakmile nastane doba, kdy je na řadě výsadba v přírodní zahradě, dodržte potřebné kroky, které zajistí, že nově vysazené rostliny budou zdárně prosperovat. Zaměřte se také na postup před samotnou výsadbou – vyberte vhodný druh rostlin a dbejte především na to, aby byly jejich sazenice kvalitní. Na místo, kde je budete vysazovat, je přemístěte co nejšetrnějším způsobem.
Samotná výsadba v přírodní zahradě
- Výsadbovou jamku vytvořte minimálně dvakrát větší, než je kořenový bal, půdu okolo zkypřete a v případě potřeby přidejte zralý kompost.
- Volte správnou hloubku výsadby, rostliny nesázejte ale hlouběji než ve školce a počítejte také s tím, že půda následně ještě sedne.
- Ostříhejte dlouhé, zatržené či poraněné kořeny, zkraťte podle pravidel řezu nadzemní výhony rostliny.
- Zeminu nasypejte pečlivě i do dutin mezi kořeny, použít můžete také drátěné pletivo, které ochrání kořeny před hryzci.
- Na návětrnou stranu upevněte opěrný kůl (týká se stromů), ke kterému kmen připevníte širokou páskou nebo provázkem, a to smyčkou ve tvaru osmičky.
- Připevněte ochranu před okusem zvěří a nakonec vytvarujte dolík pro zalévání.
Po výsadbě pak věnujte rostlinám péči v podobě důkladné zálivky a především prostokořenné sazenice pravidelně zalévejte v prvním roce po jejich výsadbě.
Specifika výsadby keřů
Keře mají v zahradě mnoho výhod, zejména naše původní druhy, které byste při výsadbě do přírodní zahrady měli zahrnout. Vysaďte je na vhodném stanovišti a budete mít s péčí o ně minimální starosti, zároveň budou zdravé a odolné. Navíc budou úkrytem i potravou pro mnoho živočichů.
Jak a kdy keře správně vysadit?
Prostokořenné keře vysazujte brzy na jaře nebo na podzim, sazenice v nádobách můžete vysadit na jejich stanoviště kdykoli během roku. Keře určené jako součást živých plotů můžete sázet hlouběji, než byly vysazené ve školce, jde typicky o habr, javor babyku, lísku a hloh. Tím se podpoří tvorba kořenových výhonů a současně hustota keře nad zemí. Vždy mezi jednotlivými keři dodržujte doporučenou minimální vzdálenost – to se týká především bobulových keřů.
I stromy vyžadují vhodný způsob výsadby
Protože stromy pořídíte nejčastěji jako prostokořenné, vysazujte je na jaře nebo na podzim, tedy v chladném období roku, kdy není mráz. Dbejte přitom i na vhodnou dobu výsadby podle druhu stromu – citlivé stromy typu meruňka, broskvoň nebo vlašský ořech vysazujte nejlépe brzy zjara, pro jabloně a hrušně se hodí podzim. Určitě už nevysazujte nic v prosinci. Stromy v nádobách pak můžete vysazovat v průběhu celého roku. I zde dodržte vhodnou vzdálenost mezi stromy a nezapomeňte po výsadbě dostatečně zalévat, hnojit i mulčovat.
Výsadba v přírodní zahradě se týká i trvalek
Jakmile přijde vhodný čas, výsadba v přírodní zahradě se bude týkat i trvalek – to jsou víceleté byliny, které na podzim usychají nebo se zatahují, aby další rok na jaře mohly z kořenů opět obrazit. Rostliny pořízené v hrnku můžete na své místo v zahradě vysadit kdykoli během roku, pokud není mráz. Kupovat byste měli pouze dobře zakořeněné, minimálně rok staré sazenice.
Pokud chcete osazovat větší plochu, je vhodnější především z ekonomického hlediska pěstovat vlastní sazenice ze semen – ta koupíte ve specializovaných prodejců. Můžete je pěstovat buď přímo, nebo je předpěstovávat. Zeminu pro výsev použijte sterilní, lépe chudší na živiny a s neutrálním pH a bez rašeliny (ta se neslučuje se zásadami přírodních zahrad). Můžete využít hlínu z krtinců smíchanou s křemičitým pískem.
Pokuste se nekupovat levné zboží v supermarketech a také se vyhněte rostlinám ze skleníku, které působí obrostle, ale pouze díky umělým hnojivům, a v záhonu kvůli své choulostivosti často dlouho nevydrží.
Zdroj informací: prirodnizahrada.eu
Zdroj videa: Prima DOMA s.r.o.
Publikováno: 14. 1. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová