reklama

Víte, že ačokču nebo paprikookurku můžete pěstovat i na českém balkonu?

V poslední době je českými zahradníky vyhledávaná trochu jiná zelenina, než s jakou se obvykle setkáváme na českých zahrádkách. Přesně tak tomu je s ačokčou, která není ve střední Evropě stále ještě rozšířená, ale v posledních letech rychle roste její popularita. Poohlíží se po ní proto čím dál větší počet pěstitelů. A není se čemu divit, protože tato rostlina je schopná poskytnout až sto velmi chutných plodů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Jiná zelenina, jako třeba ačokča, vás překvapí svými výnosy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tak trochu jiná zelenina – ačokča

Tak trochu jiná zelenina je ačokča, která je známá i jako cyklantera (Cyclanthera pedata). Tato paprikookurka patří do čeledi tykvovitých rostlin. Je to jednoletá popínavá rostlina, která prakticky netrpí žádnými chorobami. Dorůstá až do výšky 5 metrů, přičemž její lodyha je tenká a hustě rozvětvená. Vyznačuje se plody podobnými okurce s dužinou podobnou paprice. Mladé ačokči mají zasyrova hráškovou chuť, ty naložené ve sladkokyselém nálevu chutnají jako okurky. Když je naplníte masem a rýží, tak pak chutnají jako papriky. Kromě toho je jde však použít také do salátů, do guláše nebo do zeleninových polévek. Rostlina k nám dorazila z Jižní nebo střední Ameriky. 

Jde o popínavou rostlinu, která může dorůst až do 5metrové výšky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Jde o popínavou rostlinu, která může dorůst až do 5metrové výšky

Pěstování ačokči v českých podmínkách

V středoevropských klimatických podmínkách ačokču můžete pěstovat ve fóliovníku, skleníku nebo doma na okenním parapetu, podobně jako okurky nebo papriky. Semenáčky můžete předpěstovat v kelímcích od jogurtů s dírkou ve dně. Vypěstované sazeničky můžete mimo fóliovník nebo skleník přesadit až po třech zmrzlých. Vhodné místo pro ně se nachází na jižní straně u plotu nebo u jiné opory, po níž se mohou rostliny pnout. Preferuje slunečná stanoviště. Pokud ji chcete pěstovat přímo ze semen, vysejte je ven na záhon v polovině května. Má ráda propustnější půdu a nevadí jí dlouhodobější pěstování na stejném místě.

Pozor na zálivku

Ačokča potřebuje totiž dostatečnou zálivku i pravidelné hnojení. Když tomu tak nebude, nebude vám dobře plodit. Ačokča z jarního výsevu vám bude plodit od konce srpna do září. Ačokča pěstovaná po celou dobu ve skleníku (lze ji pěstovat i v průběhu léta) má poměrně dlouhou vegetační dobu. 

Uvnitř se ale podobá paprice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Uvnitř se ale podobá paprice

Pěstovat ji můžete i na balkoně

V tom případě si ji ze semínek předpěstujete doma na parapetu a po třech zmrzlých ji pak přesadíte do květináče na balkoně. 

Svým tvarem se podobá okurce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Svým tvarem se podobá okurce

Ačokča a choroby

Z pohledu chorob je tahle tak trochu jiná zelenina zcela bezproblémová. Na rozdíl od okurek totiž netrpí plísňovými  onemocněními, takže je dokonce ideální i pro všechny ty, co nechtějí svou zahrádku zatěžovat postřiky a chemií.

Zdroj informací: theunconventionalgardener.com; cultivariable.com; theguardian.com 

Publikováno: 8. 1. 2024, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová