reklama

Kvetoucí rostliny vám mohou změnit zahradu v krásnou louku

Už vás nebaví sekání trávníku na vaší zahradě? Máte rádi kvetoucí rostliny, které dodají každému místu barevnou pestrost? Krásná louka z letniček na vaší zahradě nemusí být jen sen. Právě teď si můžete vybrané druhy předpěstovat, aby stačily vykvést. Některé si můžete ze semínek vysadit přímo do vašeho trávníku. Poradíme jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásná louka na vaší zahradě z kvetoucích rostlin vytvoří zajímavé místo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krásná louka na vaší zahradě

Krásná louka z kvetoucích rostlin může na vaší zahradě vytvořit barevnou rozmanitost, která přiláká zajímavé druhy motýlů nebo ptáků, které budete moci pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Některé rostliny (především letničky) vydrží převážně jednu sezónu. Proto je nutné je na jaře znovu vysázet. Právě teď je vhodná doba na jejich přípravu. Rostliny můžete využít při zakládání nové zahrady nebo je vysadit v místě trávníku, který působí příliš monoliticky.

Kvetoucí rostliny vytvářejí barevné variace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí rostliny vytvářejí barevné variace

Krásná louka z rostlin

Některé druhy letniček nebo trvalek musíte předpěstovat, než je zasadíte na dané stanoviště a vznikne vám krásná louka na vaší zahradě. Na předpěstování si připravte malé květináče, miniskleník nebo igelitové sáčky, substrát k množení a k vysévání rostlin si vyberte místo, kde je necháte růst. Nejlépe se jim bude dařit ve světlé místnosti s konstantní pokojovou teplotou okolo 20 °C.

Při zakoupení semen v zahradnictví je na každém sáčku uveden doporučený čas a způsob výsevu. Samotný výsev je následně velmi jednoduchý. Postačí do květináčů nasypat substrát, který jemně zavlažíte vodou. Na něj postupně umístěte vybraná semena a dosypte jemnou vrstvou substrátu. Tato vrstva nesmí být příliš vysoká, jinak semena nebudou mít dostatek světla a nebudou se moci „vytlačit“ ven na povrch. Takto připravené květináče obalte igelitovými sáčky nebo je umístěte do mini skleníku.

Příprava rostlin na výsadbu

Až vyraší první klíčící lístky (alespoň jednoho páru), je vhodná doba na pikýrování. Tímto způsobem získáte odolnější a životaschopnější rostliny. Před pikýrováním je nutné půdu důkladně zavlažit. Opatrně chyťte rostlinky za lístky a vyjměte je ze substrátu – můžete si pomoci kolíkem, kterým rostlinky podepřete. Přeneste je do menších květináčů nebo kořenáčů a využijte k tomu speciální substrát pro sazenice nebo letničky. Doprostřed vytvořené jamky vsaďte rostlinu i s kořenovým balem a jemně přitlačte substrát ke stonku.

Pro tyto rostliny je důležitá pravidelná zálivka. Mladým rostlinkám dopřejte dostatek čerstvého vzduchu, předejdete tak jejich zahnívání. Po výsevu je umístěte na světlé místo, ideálně někam do polostínu. Přímé slunce by je mohlo spálit. Do záhonu tyto sazenice můžete vysazovat od poloviny května do vyhřáté půdy i s kořenovým balem do výšky 15 cm. V oblastech s tužšími zimami s výsadbou však ještě počkejte, dokud nebude půda dostatečně prohřátá. 

Předpěstované rostliny vysazujte až do teplejší půdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Předpěstované rostliny vysazujte až do teplejší půdy

Pro pestrou záplavu květů bude krásná louka vytvořena z těchto vhodných rostlin: agerata, gazánie, sanvitálie, verbeny, nocenky, slunečnice, třapatky, sluncovky, aksamitníků, karafiátů nebo měsíčků. Při výsadbě vždy dodržujte vhodné místo pro konkrétní druh rostliny. Některá preferuje více stínu, některá více slunce, popínavé rostliny nejsou příliš náročné na kvalitu půdy. Výsadbu můžete zvolit i podle barevného odstínu květu či výšky rostliny. Vyšší by měly být vždy na pozadí, v popředí vysaďte nižší a nízké letničky. Takto založená krásná louka bude krásným místem rozličných barevných variací.

Krásná louka z kvetoucích rostlin přiláká řadu živočichů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásná louka z kvetoucích rostlin přiláká řadu živočichů

Vysetí semen přímo do trávníku

Některé rostliny – především ty s kratším vegetačním obdobím, lze vysazovat ze semen přímo do předem posekaného trávníku. Půdu a travní drn je potřeba narušit hráběmi nebo vertikutátorem. Tato krásná louka z rostlin může být založena už v dubnu. Do připravené zeminy si promíchejte semínka, která jste si vybrali, a přidejte i trochu písku.

Ideální může být šalvěj luční, která snese sušší místa. Ideální budou jeteloviny, jako je vičenec ligrus, který zaručuje určitou stabilitu při výkyvech počasí. Kokrhel luštinec parazituje na trávě, a tak umožní růst i dalším bylinám na krásné louce ve vaší zahradě. Mezi nenáročné letničky patří: laskavec, chrpa, krásenka, slézovec, sluncovka, mák, svazenka nebo lichořeřišnice. Substrát i se semínky rovnoměrně rozsypte na připravený trávník, následně vše zapravte hráběmi. Nezapomeňte plochu zarovnat a taktéž dostatečně zalít.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; levnepostriky.cz; svepomoci.cz; J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 15. 1. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská