V lednu je kromě nákupu osiv také třeba začít s prvními výsevy zeleniny a některých okrasných rostlin. Důležitý je nejen výběr správného substrátu, také ale vhodné podmínky. Častým problémem je až nepřiměřená vlhkost, kazící naše snažení. O tom, které druhy rostlin je vhodné začít předpěstovávat v lednu a nejčastějších chybách, si řekneme v našem článku.
Výsevy zeleniny mají svoje pravidla
Pro výsevy zeleniny a dalších rostlin s dlouhou vegetační dobou existují jasně daná pravidla. Je nutné použít propařený nebo ještě lépe rovnou supresivní typ výsevního substrátu, který při vhodném postupu brání rozvoji houbových chorob. Nejčastějším problémem totiž bývá padání klíčních rostlin, které se projevuje u semenáčků. Je to důsledek vysoké vlhkosti, který vede k rozvoji této choroby, krček mladé rostliny je napaden houbami, zčerná a rostlinka hyne.
Proto při výsevech pozor na přílišné přemokření substrátu, nejlepší je pouze rosit a klíčící výsev pravidelně, ale opatrně větrat. Ve vhodných podmínkách stačí rosit opatrně jednou za dva až tři dny.
Při vysévání a přípravě také myslete na to, aby mladé rostlinky měly dostatek volného místa. Příliš husté výsevy jsou na škodu, protože pak jsou slabé, vytáhlé a úroda z takových exemplářů bývá obecně malá.
Které druhy vysévat v lednu
Výsevy zeleniny v lednu je vhodné začít celerem bulvovým. Tato kořenová zelenina má totiž velice dlouhou dobu vegetace, sklizeň probíhá až na přelomu září a října. Prvotní výsev provádějte do kelímků nebo sadbovačů, pouze mírně roste. Poté, co mladé rostlinky vytvoří první pravé lístky, přepikýrujte je, do květnové výsadby výrazně zesílí.
Další druh zeleniny, který můžete vysévat, je paprika. Tu vysévejte výhradně do supresivního substrátu nebo agroperlitu a udržujte přiměřenou vlhkost, semena paprik obecně klíčí velice dobře. Při růstu dávejte pozor hlavně na brzké napadení mšicemi, u okna pak škodí studený průvan. Pokud budete předpěstovávat na okně orientovaném na západ, někdy bývá problém s tím, že mladé rostlinky se vytahují za sluncem.
V druhé polovině ledna je také čas pro výsev rajčat, ale jen tehdy, pokud se je chystáte sázet do vytápěného skleníku. Pro venkovní pěstování bohatě stačí výsev až na začátku března. Rajčata rostou v běžném substrátu a nemají žádné speciální požadavky. Jen pozor na přílišné vytahování sazenic, které jsou pak slabé a méně rodí.
Z okrasných rostlin rozhodně vysejte pelargonii. Té vyhovuje supresivní substrát a dostatek místa, aby mohly mladé rostlinky postupně růst a zesilovat. Mladé a vyvinuté sazenice se v květnu vysazují do nádob a truhlíků.
Zdroj informací: ceskestavby.cz
Publikováno: 12. 1. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich