reklama

Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody

Mezi vřesovištní rostliny patří bezesporu také oblíbená libavka poléhavá, která nabízí chutné a aromatické plody, vhodné pro domácí použití. Zatímco mnoho rostlin se poddá mrazu a uloží se k zimnímu spánku, libavka vesele září tmavými zelenými listy a sytě červenými plody i na sněhu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vřesovištní rostliny jako libavka jsou ozdobou našich zahrad (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi vřesovištní rostliny patří také libavka poléhavá

Libavky a další vřesovištní rostliny jsou původní v různých oblastech Asie, Oceánie i Ameriky. Jejich výška se různí od nízkých poléhavých keřů, nižších než 10 cm, až po 2,5 m vysoké. Známá je ale libavka (G. fragrantissima), která dorůstá do výšky 5–6 metrů a řadí se tak mezi stromy.

Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens) je vřesovištní rostlina, která vyžaduje pro úspěšné pěstování kyselou půdu. Nese tmavě zelené listy. Zvonkovité bílé květy jsou nenápadné, ale do podzimu se z nich vyvinou lesklé načervenalé bobule, které jsou po rozemnutí velice aromatické. Libavka se zalévá pravidelně, aby půda byla stále vlhká, ale ne přemokřelá. Vrstva mulče je vždycky vítána.

Jejich zvonkovité květy jsou bílé až růžové
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jejich zvonkovité květy jsou bílé až růžové

Zajímavé druhy libavek

Libavka shallon dorůstá výšky okolo 50 cm. Vejčité listy jsou tuhé a sytě zelené. Od května přes červen, červenec i srpen kvete bílými květy v převislých hroznech. Velké plody nesou modročernou barvu a jsou jedlé.

Libavka Miguelova je plazivý druh, dorůstá 15 cm. Kožovité listy jsou jemně pilovité. Kvete drobnými bílými květy. Plody jsou drobné bílé bobule.

Sytě červené bobule jsou jedlé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sytě červené bobule jsou jedlé

Oblíbené odrůdy libavky poléhavé: 'Winter Pearls Big Berry',  'Red Baron'.

Rostlina se využívá jako půdopokryvná třeba jako náhrada trávníku pod stíny stromů, vytváří plazivé výhonky, roste kobercovitě. Používá se také pod pěnišníky nebo hortenzie. Stejně jako ostatní vřesovištní rostliny je libavka plně mrazuvzdorná. Neuvěřitelně odolná je díky své schopnosti skladovat vodu a živiny v hlubokých kořenech. Když teploty klesnou, rostlina dokáže omezit svůj růst a zaměřit se na přežití.

Ořezávání této vřesovištní rostliny na konci podzimu pomůže odstranit mrtvé a poškozené části libavky. A my tak máme dostatek materiálu pro suché vazby nebo zimní dekorace. Libavka má protizánětlivé a močopudné účinky, usnadňuje vykašlávání, má dezinfekční účinky. Léčí revmatismus, artritidu, ischias – zánět sedacího nervu, svalovou bolest, výron, neuralgii a nachlazení a rýmu. Aromatické červené plody je možné konzumovat v čerstvém stavu, ale i vařené, dá se z nich připravit koláč, džem, želé nebo sirup.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz, ceskestavby.cz, dumazahrada.cz

Zdroj videa: Prima DOMA s.r.o.

Publikováno: 12. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Rostliny, které využijeme v zimě v domácnosti

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rostliny, které využijeme v zimě v domácnosti