reklama

Uskladněte si přes zimu ovoce a zeleninu tak, aby tyto plodiny vydržely co nejdéle v dobré kondici

Skladování ovoce a zeleniny se obvykle odehrává v rámci lednice nebo spíže. Jenže i v lednici po čase některé ovoce a zelenina začnou vadnout, hnědnout a plesnivět. Zamezit tomu můžeme tak, že se naučíme opravdu správně skladovat ovoce i zeleninu do správných podmínek a ve správných teplotách.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skladování ovoce a zeleniny má svá pravidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skladování ovoce a zeleniny přes zimu

Nejen vlastní úroda, ale i nákupy u zemědělců, pěstitelů, sadařů a v obchodech nám zaručují prakticky neomezený přísun čerstvého ovoce a zeleniny. V současnosti už prakticky neexistuje sezónní ovoce, jako tomu bývalo dřív, protože dovozy ze zámoří zaručují celoroční konzumaci jahod, salátu nebo melounů, kdy si jen zamaneme.

Abychom nemuseli denně nebo několikrát týdně ovoce a zeleninu nakupovat, je praktičtější si vytvořit zásoby. Takové zásoby je ale potřeba dobře uskladnit. Každá taková plodina má své specifické podmínky pro uskladňování, a to je nutné dodržovat, pokud chceme mít ovoce a zeleninu stále čerstvé a chutné.

Místnost, v níž budeme ovoce / zeleninu skladovat, by měla být tmavá a udržovat teplotu okolo 4 °C. Teplota nesmí klesnout pod nulu. Důležité je větrání místnosti, cirkulace vzduchu totiž znemožní tvoření hub. Vzdušná vlhkost s kombinací nízké teploty je důležitá z toho hlediska, že udržuje dlouhodobě chuť a barvu ovoce / zeleniny.

Některé druhy plodin se spolu nesnesou ani ve sklepě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé druhy plodin se spolu nesnesou ani ve sklepě

Nikdy neskladujeme zeleninu a ovoce v jedné místnosti spolu s potřebami, jako jsou benzín, nafta, barvy, mazadla, nebo dokonce chemikálie. Ve spíži také neukládáme jízdní kola, zahradní techniku nebo nářadí.

Například kořenová zelenina je schopná přečkat dlouhé měsíce ve sklepě při dobrém zazimování. Musí k tomu mít ale správnou teplotu a optimální vlhkost vzduchu. Vůbec nejhorší je, pokud teplota kolísá. Kořenové zelenině můžeme pomoci tak, že ji uložíme do písku.

Zeleninu ukládáme ve vrstvách
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zeleninu ukládáme ve vrstvách

K tomu potřebujeme pevnou nádobu (přepravku, kbelík nebo bedničku), kterou vysypeme vrstvou písku. Do písku naskládáme v jedné vrstvě zeleninu – mrkev, petržel, pastinák, celer, červenou řepu nebo ředkev, přesypeme pískem, a pokud je nádoba dostatečně vysoká, můžeme takových vrstev vytvořit i víc. Poslední vrstva je vždy písek. Ten bychom měli na povrchu udržovat přiměřeně vlhký. Jakmile začne písek vysychat, jemně a šetrně jej zkropíme postřikovačem.

Zeleninu zasypeme pískem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zeleninu zasypeme pískem

Na půdě nebo v suché spíži můžeme skladovat cibuli a česnek. Zeleninu přikryjeme novinovým papírem, a pokud se blíží tuhý mráz, izolujeme ji ještě slámou. Vyplatí se také nechávat cibuli a česnek zavěšené v copech, aby k plodinám proudil suchý vzduch a zelenina nezahnívala. Svázaná cibule se při zavěšení v kuchyni stane součástí podzimní dekorace domácnosti.

Nejlepším prostorem pro uskladnění brambor je sklep. Nedoporučujeme uskladňovat brambory ve vysokých vrstvách. Ideální je výška do 80 cm, teplota by neměla být nižší než 4 °C. Rovněž brambory chráníme před slunečním světlem, aby nezačaly klíčit.

Uskladnění rajčat je trochu ošemetné. Plně vyzrálé plody můžeme ponechat v lednici, ovšem mnohokrát se nám stane, že vlivem podzimních teplot některé plody nedozrají. Ideální je vytrhnout celou rostlinu i s kořeny a nedozrálými plody z půdy, ostříhat listy, kořeny navlhčit a zabalit do mikrotenového sáčku.

Ostříháme všechny listy
Ostříháme všechny listy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obereme zralé plody
Obereme zralé plody (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Takto ošetřenou rostlinu zavěsíme do sklepa nebo do komory kořeny vzhůru a necháme plody postupně dozrát.

Kořeny zabalíme do mikrotenu
Kořeny zabalíme do mikrotenu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stonek zavěsíme kořeny vzhůru
Stonek zavěsíme kořeny vzhůru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ovoce typu jablka nebo hrušky umístíme nejlépe do čistých plastových nebo dřevěných přepravek a bedýnek s otvory na dně, aby úložným prostorem dobře proudil vzduch. Tyto plody se zpravidla ukládají do jedné vrstvy stopkou nahoru.

Praktické je také použít plata od vajíček, která budou odvádět přebytečnou vlhkost a nedovolí plodům namrzat. Rozhodně se nedoporučuje mezi sebou jednotlivé odrůdy míchat. Především proto, že každá odrůda dozrává maličko odlišně. A už vůbec není vhodné jablka nebo hrušky před uskladněním omývat nebo otírat, protože tím plody připravíme o vlastní ochrannou vrstvu.

Přepravky můžeme vystlat platy od vajec
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přepravky můžeme vystlat platy od vajec

Vlhký sklep je dobré vysířit sirnými knoty a vybílit vápnem, které může být obohaceno o modrou skalici, případně sáhneme alespoň po dezinfekčním přípravku a umyjeme regály i přepravky. Nadmíru suchý sklep ovšem také není zrovna výhra. Pomoci mu ale můžeme umístěním nádob s vodou do rohů místnosti. Místnosti, ve kterých kolísá teplota i pod bod mrazu, můžeme vybavit polystyrenovými bednami, ve kterých zelenina i ovoce přečkají bez úhony. 

Proti mrazu pomohou polystyrenové bedny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Proti mrazu pomohou polystyrenové bedny

Pravidelné větraní a kontroly během skladování zaručují, že úroda vydrží až do jara. Jeden nahnilý kus ovšem ale lehce nakazí i ostatní, proto je naprosto nezbytná pravidelná kontrola plodin. Už při samotném skladování ovoce a zeleniny prohlédneme každý kus a nahnilé, pomačkané nebo jinak poškozené plody rovnou selektujeme.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na přírodno; veselebydleni.cz; domekazahrada.cz

Publikováno: 14. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová