reklama

Co udělat, abychom letos sklidili bohatou úrodu ze zahrady?

Půda s těmi nejlepšími možnými vlastnostmi je hotovým snem každého pěstitele. Zamysleli jste se někdy nad tím, zda děláte vše proto, aby jí zůstávala stejná úrodnost a další aspekty? Zajištění kvalitní půdy na zahradě jednoduše není žádný vtip, ale nutnost, pokud se chcete každoročně těšit z velké úrody. Projdeme si jednotlivé body pěkně za sebou.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zajištění kvalitní půdy na zahradě je systematický proces, který nese výsledky (Zdroj: Jaromír Malich)

Zajištění kvalitní půdy na zahradě není jen o humusu

Zajištění kvalitní půdy na zahradě dosáhnete díky několika různým aspektům, které mají přímý vliv na její úrodnost. Tento proces je totiž nepřetržitý a musíte na něj myslet v každém momentu, kdy provádíte práce s půdou. Hned po sklizni nikdy nenechávejte záhony prázdné, protože dochází k vysušování půdy, deště pak zbytečně vyplavují živiny pryč. Prudké dešťové srážky pak utužují půdu, což napomáhá růstu plevelů.

Vhodnou meziplodinou je například zelené hnojení, které rychle roste, vytvoří za krátkou dobu dostatek zelené hmoty jako zdroj živin, k tomu ještě roste natolik intenzivně, že vytlačuje i plevel, který tak nemá šanci. Při dostatečné výšce porostu se tento na podzim nadrobno nadrtí sekačkou nebo mulčovačem a zaryje do půdy. Některé druhy zeleného hnojení jako hrách nebo peluška obohacují půdu o dusík, což je velmi vhodné tam, kde není země v úplně dobré kondici.

Zelené hnojení působí protierozně, udržuje vláhu v půdě a po zapravení dodá důležité živiny
Zelené hnojení působí protierozně, udržuje vláhu v půdě a po zapravení dodá důležité živiny (Zdroj: Jaromír Malich)
Odpočívající plocha po zpracování půdy na podzim, na organickém materiálu nikdy nešetřete
Odpočívající plocha po zpracování půdy na podzim, na organickém materiálu nikdy nešetřete (Zdroj: Jaromír Malich)

Kvalitní půdu si také zajistíte každoročním důsledným rytím, kdy přidáte velké množství organického materiálu. Posekanou trávu s listím, chlévský hnůj, nasekané zbytky zdravých rostlin ze zahrady, proleželý kompost – to vše je možné zapravit do půdy. Ale pozor, aby přídavek materiálu přinesl správný efekt, je nutné zarývat vždy na bok brázdy, nikoliv na její dno. Po zrytí ponechejte půdu v hrubé brázdě – hrubší konzistence povrchu brání růstu plevelům. Mrazy a déšť postupně s hroudami pomohou tak, že zjara bude půda ve skvělé kondici.

Osazovací plány pomohou

Zajištění kvalitní půdy na zahradě si zajistíte nejen přídavkem organického materiálu a poctivým zpracování půdy na podzim, každoroční střídání plodin je nutnost. Pokud budete pěstovat jednu plodinu několik let na jednom místě, půda se postupně přemění na nehezkou a neúrodnou prachovitou hmotu. Je to dáno jejím vyčerpáním, kdy již neobsahuje humus, tedy nemá v sobě ani živiny a velmi rychle vysychá. Kromě toho je zde zvýšené riziko napadení některými opravdu nepříjemnými chorobami, jako je nádorovitost brukvovitých.

Výsadby a výsevy provádějte vždy do řádně nakypřených půd
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Výsadby a výsevy provádějte vždy do řádně nakypřených půd

Vyčerpání půdy je viditelné i dnes na některých vesnických zahrádkách, kde se stále a na jednom místě pěstují pouze brambory. Zde je efekt vyčerpání velmi dobře viditelný za dva až tři roky. Proto si vždy tvořte osazovací a osevní plány, plodiny mezi sebou různě střídejte, a podle toho i používejte organické hnojení. Například česnek chlévský hnůj nesnáší, pro pěstování brambor, rajčat, okurek, dýní nebo celeru je však naprosto nezbytný.

Celoročně kypřete půdu – ať je to hluboké nakypření ornice před sázením a výsevy, nebo meziřádkové v rámci péče o již budoucí sklizeň. Nezapomínejte, že půdu můžete zachovat kyprou například využitím mulčování, kdy mezi rostliny nastýláte menší vrstvy organiky, například nadrobno pokosenou trávu. Pod ní je půda kyprá, dochází k zadržení vláhy, přitom ale postupným tlením trávy dochází i k uvolnění živin.

Zelenina 1. trati prospívá při využití statkových hnojiv, nezapomínejte ale na pravidelné střídání plodin, které brání únavě půdy
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zelenina 1. trati prospívá při využití statkových hnojiv, nezapomínejte ale na pravidelné střídání plodin, které brání únavě půdy

Obrovsky problematická je jílovitá půda. Těžce se zpracovává a zadržuje velké množství vody, tu je nutné nejprve odvést z pozemku pryč, ale ne úplně. Představte si například podzemní nádrž na dešťovou vodu, která se stane zásobárnou pro zalévání v době sucha. Těžkou půdu je vhodné osít zeleným hnojením, nechat do podzimu narůst, posekat a pak hluboce zrýt ještě s přídavkem dalšího organického materiálu. Před zrytím rozhoďte na plochu i písek a dřevěný popel, pomůže to s postupným vylehčením půdy. Zajištění kvalitní půdy na zahradě je i zde možné, ale je nutné být trpělivý.

Zdroj informací: floranazahrade.cz

Publikováno: 16. 1. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich