reklama

Brambořík břečťanolistý vytrvalostí předčí i mnohem větší odolné rostliny

Brambořík břečťanolistý vytváří nádherné barevné květy a tmavě zelené listy srdcovitého tvaru s typickou světlou kresbou. Kvete v průběhu zimy až do jarních měsíců. Tyto odolné rostliny jsou typickými podzimními květinami.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brambořík patří mezi odolné rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brambořík je krásný a patří mezi odolné rostliny

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) patří mezi odolné rostliny. Pochází z jižní Evropy z oblasti Středozemního moře a Malé Asie. Řadíme jej do čeledi Primulaceae – prvosenkovité. V přírodě je tato podzimní okrasná cibulovina přísně chráněným druhem.

Listy bramboříku břečťanolistého se podobají trochu listům břečťanu především stříbřitělezelenou barvou, přecházejí ale i od zelené přes šedou, cínovou až po stříbrnou. Zatahují do půdy v červnu. Listy raší zpravidla už během květu a přezimují do příštího roku. Stonky jsou vysoké 10–15 cm a květy velké 2,5 cm. Od září do listopadu se na stvolech této odolné rostliny, dlouhých až 20 cm objevují malé elegantní květy, které mají barvu od bílé po sytě purpurovou. Rostlina má kořeny, které jsou podobné cibulím.

Kvete od července do září
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvete od července do září

Pěstování

Brambořík se díky tomu, že patří mezi odolné rostliny, snadno pěstuje ve středně úrodných, humózních, suchých až středně vlhkých, dobře odvodněných půdách v polostínu. Snáší všechny průměrné zahradní půdy. Nejlépe prospívá v sušší a propustné hlinitopísčité půdě, ideálně listovce. Přestože je rostlina mrazuvzdorná, poskytneme jí raději zimní nastýlku. Brambořík je typická chladnomilná rostlina, vhodné jsou pro něj teploty okolo 12–15 °C.

Ve volné přírodě je brambořík chráněnou rostlinou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve volné přírodě je brambořík chráněnou rostlinou

Když listy uschnou, zakryjeme je vhodným mulčem. V létě zaléváme velmi umírněně, aby rostliny nezačaly uhnívat. Při podzimní výsadbě hlíz můžeme obohatit zeminu pískem a humusem. Doporučujeme brambořík během růstu a kvetení přihnojovat. Tyto odolné rostliny se hodí ke skupinové výsadbě, před keře a kolem stromů. Atraktivní jsou ve skalce a nepřehlédnutelné ve velkých květináčích a nádobách na terase. Brambořík břečťanolistý je také vhodný pro pěstování v truhlících a na okrajích zahrad. Při pěstování v truhlících je důležité dbát na to, aby byly truhlíky dostatečně velké, aby rostlina mohla volně rozvíjet své kořeny. 

Brambořík břečťanolistý je nenáročná, snadno pěstovatelná rostlina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brambořík břečťanolistý je nenáročná, snadno pěstovatelná rostlina

Brambořík může být také použit k vytvoření krásného květinového aranžmá v interiéru. Nejlépe se brambořík šíří samovýsevem. Semeníky se po dozrání spirálovitě stáčejí a zavrtávají se do země, kde semena vyklíčí. Výsadba probíhá od září do října. Hloubka výsadby je 3 cm. Brambořík břečťanolistý můžeme jednou ročně seříznout, aby se rostlinám umožnilo lépe růst. Řez se provádí na jaře, když se objeví nové listy.

Rostlina má kořeny, které jsou podobné cibulím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostlina má kořeny, které jsou podobné cibulím

Škůdci a choroby

Brambořík břečťanolistý je poměrně dobře odolný vůči škůdcům a chorobám. Pokud už se u bramboříku projeví nějaký problém, může být napadnut houbovými chorobami, jako je například plíseň. Co se týče škůdců, nejčastěji se na bramboříku objeví mšice. Tyto problémy je nutné vyřešit postřikem fungicidu nebo insekticidu.

Kromě toho se brambořík břečťanolistý často používá k léčebným účelům. Listy této odolné rostliny obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Rostlina se také používá k léčbě kožních onemocnění a revmatismu.

Zdroj informací: nkz.cz; zahradnictvi-flos.cz; zesemen.cz; rostliny-houby.cz

Publikováno: 19. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová