reklama

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Škodlivá tráva chundelka metlice se sice často používá k dekorování, ve skutečnosti jde však o velmi rozšířený plevel, který je rozšířen po celém Česku. Je to totiž extrémně invazivní druh s vysokým stupněm tolerance k různým podmínkám prostředí. Navíc produkuje až 4000 semen na rostlinu, jež mohou být životaschopná po celá desetiletí. A proto může být boj s chundelkou velmi komplikovaný. Pojďme se na tuto škodlivou trávu podívat blíže.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škodlivá tráva dokáže dost výrazně snížit úrodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Škodlivá tráva – Chundelka metlice 

Škodlivá tráva chundelka metlice začíná růst již při teplotě 0 °C, tedy ve chvíli, kdy jsou obiloviny ještě v klidové fázi. Její střední list je úzký, jemný a mírně zkroucený, má však jasně špičatou špičku. Starší listy jsou ploché, nepříliš dlouhé a drsně chlupaté. Hrany listu jsou ostré a zubaté. Na bázi je červená. Vyvíjí mělký, ale velmi hustý kořenový systém. Dosahuje výšky 40 až 120 cm. K tomu, aby se jí dařilo, potřebuje vysokou vlhkost půdy. Dobře roste v mírně kyselé půdě. V růstu ji podporují také časté deště na podzim a na jaře. 

Chundelka metlice je škodlivá 

Tato tráva škodí tím, že její semeno roste již ve chvíli, kdy vše ostatní je ještě v zimním klidu, protože klíčí především na podzim nebo brzy na jaře. Už na začátku vegetačního období se stává velmi konkurenceschopnou obilovinám – omezuje jim přístup k vodě a živinám. Velkým úskalím je i to, že její semena dozrávají dříve než semena obilovin, takže mohou být dříve roztroušená. Již 5–10 kusů na m² snižuje výnos hned o několik procent a v případě 40 kusů je pokles výnosu při sklizni už skoro 30%. Nejčastěji obývá pole s ozimými obilninami, kromě nich se chundelka hojně objevuje také v řepce, lnu a okopaninách. Největším problém však působí u pšenice. 

Škodlivá tráva roste především v obilovinách, řepce a okopaninách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škodlivá tráva roste především v obilovinách, řepce a okopaninách

Jaké jsou příčiny chundelky v obilí? 

Semena chundelky se šíří větrem nebo zapracováním do půdy. Mimo to ale za její šíření mohou nevhodné agrotechnické postupy nebo nedostatečná ochrana rostlin. 

Preventivní opatření proti výskytu chundelky metlice 

Pro zamezení rozvoje tohoto plevele se vyplatí vysévat kvalitní semenný materiál a následně pravidelně odplevelovat okraje polí a udržovat pěstební nástroje v čistotě. Při pěstování ozimých obilnin je také důležité pole sledovat a pravidelně a důkladně z něj odstraňovat právě rašící plevel.

Škodlivá tráva klíčí již na podzim
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škodlivá tráva klíčí již na podzim

A co dělat, když už se chundelka rozšíří?

Boj proti chundelce spočívá především v použití vhodně zvolených herbicidů po překročení prahu škodlivosti 10–20 rostlin na m². Jde především o sulfonylmočovinové herbicidy, které fungují na principu inhibitorů acetolaktát syntázy, což znamená, že likvidují jak tuto trávu, tak i všechny dvouděložné plevele.

Nicméně je dobré upozornit, že odstranit již rozšířenou chundelku metlici nemusí být jednoduché. Může za to její zvyšující se odolnost vůči herbicidům (zejména těm ze skupiny B). Aby se předešlo situaci, kdy se postřik herbicidem ukáže jako neúčinný, používají se přípravky, které kombinují více účinných látek. Ošetření pak probíhá na podzim a na jaře. 

Zdroj informací: nufarm.com; wspolu.pl; sumiagro.pl

Publikováno: 18. 1. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová