reklama

Brslen – keř okrasný listem i plody

Neopadavé keře zkrášlují naše zahrady v době, kdy ostatní rostliny ztrácejí listy, tedy na podzim a během zimy. Potěší nás ale nejen listy, ale i zajímavými květy a výraznými plody. Pozor, tato nádherná rostlina je celá jedovatá. Je nenáročná na pěstování a bude jistě ozdobou každé zahrady.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ozdobte si záhony brslenem, tyto neopadavé keře jsou velmi dekorativní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neopadavé keře jménem brsleny

Existuje přes 170 typů brslenu, které nalezneme prakticky po celém světě. Ačkoliv patří mezi neopadavé keře, například opadavý brslen evropský (Euonymus europaeus) je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Tento druh brslenu je naším domácím druhem planě rostoucím v přírodě při okraji lesů a podél cest.

Brslen evropský je sytě zelený, má jedovaté listy a s příchodem chladnějšího počasí se na podzim zbarvuje jasně červeně. Kvete od května do června nenápadnými zelenobílými květy. Všechny brsleny jsou jedovaté, hlavně jejich kůra a plody. Ptáci je konzumují bez problémů, což ale u lidského organismu vyloučeno.

Brslen je nejkrásnější na podzim
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brslen je nejkrásnější na podzim

Brslen obecně je velice nenáročný na pěstování. Nejlépe roste na slunném nebo mírně přistíněném stanovišti. Na půdu není náročný, pouze nesmí být přemokřená. V našich podmínkách je dostatečně mrazuvzdorný.

Velké oblibě se těší neopadavé brsleny. Nejen proto, že jsou stálezelené, ale také protože mají navíc barevné olistění, jsou menší a s výškou kolem půl metru vhodné pro pěstování v korytech či nádobách. Kvetou od května do července, plodem jsou tobolky karmínové barvy.

Brslen evropský je velice nenáročný na pěstování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brslen evropský je velice nenáročný na pěstování

Brslen má výbornou vlastnost – dokáže za krátkou dobu vytvořit hustý a téměř nepropustný kořenový systém, zabraňující sesuvům půdy. Rychle roste a dorůstá až do 4 m, pokud ho nebudete udržovat sestřihem na požadované výšce. Skromný a nenáročný brslen krásně doplní těžko přístupná místa v zahradě nebo v kopci. Zájem o tyto stálezelené keře je hlavně díky tomu, že jsou neskutečně odolné, a to i vůči mrazům. Hodí se výborně jako živý plot, a protože je hustý, skýtá dobrou ochranu proti větru.  

Brsleny byly dříve trochu opomíjené keře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brsleny byly dříve trochu opomíjené keře

Brsleny se sázejí do propustné půdy, těžká půda a trvale mokrá stanoviště jim nevyhovují. Světlo není stěžejní, rostou dobře i ve stínu, ale jejich krásné podzimní vybarvení nebude tak markantní. Neopadavé keře brslenů se budou lépe adaptovat v polostínu. Je potřeba je chránit před přímým sluncem především v zimě. Ačkoliv jsou mrazuvzdorné, mladé rostliny je lepší ochránit chvojím. Mrazem poškozené výhony je lepší ostříhat.

Opadavé i neopadavé keře brslenů se sází brzy zjara nebo později na podzim. Množit brsleny je možné klasicky semeny, která sbíráme počátkem října. Brsleny lze množit i vegetativně řízky během srpna do truhlíků a po zakořenění se přesazují na záhony. Opadavé keře brslenů se řízkují v červnu přímo na záhon.

Zajímavé odrůdy brslenu

  • Nejkrásnějším druhem brslenu, který se vysazuje v posledních letech, je brslen Fortuneův, který má řadu neskutečně krásných kultivarů.
  • Kultivar ‘Red Cascade’ doslova rozsvítí podzimní zahradu, protože barva olistění přechází ze zářivě červených až po fialové odstíny.
  • Brslen křídlatý (E. alatus) je keř asi třímetrové výše a řidšího vzrůstu. Nehodí se příliš na živé ploty, nemusí se ani příliš řezat.
  • Nejnižším křídlatým brslenem je kultivar ‘Compactus’. Dorůstá do cca metrové výšky, ale do trojnásobné šíře.
  • Brslen Fortuneův 'Mickaela' je původem z Číny a vytváří půdopokryvný, kompaktní keř.
Brsleny pravidelný řez nevyžadují
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brsleny pravidelný řez nevyžadují

V posledních letech bývají tyto neopadavé keře napadány jejich největším škůdcem zavíječem zimostrázovým (Cydalima perspectalis). Housenka rostlinu omotá zámotkem, nevytváří ale celistvý pokryv jako jiní škůdci. Nakousané listy odumírají a schnou, rostlina často působí zcela odumřelým dojmem, po čase ale obrůstá. Při výrazném zamoření mohou housenky způsobit až holožír. Nejčastěji je zavíječem napadán druh brslenu Euonymus japonicus. 

Dříve se brsleny využívaly v lidovém léčitelství, ovšem dělat domácí pokusy bez znalosti složení látek obsažených v keři není nejvhodnější a nevědomky byste si mohli poškodit zdraví. Pestrobarevné výhony brslenů se s oblibou používají do nejrůznějších a různých aranžmá, která krásně oživí.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz; zahradnictvi-flos.cz; nkz.cz

Publikováno: 23. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová