Každý zahrádkář nám potvrdí, že práce na zahradě nekončí ani v období vegetačního klidu. Na podzim musíme provést důležité kroky, úprava zahrady před zimou nesmí být nijak podceněna. Než napadne sníh, můžeme stále provádět úkony, které naší zahrádce pomohou. Správná péče nám zaručí zdravý pozemek, který bude na jaře připravený pro nadcházející zahradnickou sezónu.
Úprava zahrady před zimou
Pokud ještě nenapadl sníh, můžeme stále provádět úpravu pozemku před zimou. Než uhodí tuhé mrazy, musíme zakrýt choulostivější rostliny, aby nám v zimě nepomrzly. Pečlivě zakrýt musíme jak růže, tak i skalničky a některé druhy trvalek. K tomuto úkonu použijeme chvojí, které opatrně naskládáme na rostlinky. Také poslední spadané listí ze stromů není dobré nechávat na pozemku. Jestliže si řádně uklidíme na zahradě ještě před zimou, o to míň práce pak budeme mít ve chvíli, kdy se příroda začne probouzet po dlouhém zimním spánku. Můžeme je shrabat sekačkou nebo odstranit do kontejnerů na biologický odpad.
Úpravou zahrady před zimou práce na pozemku nekončí. V zimě bývají naše zahrádky pokryty krásnou bílou peřinou. Napadaný sníh odstraňujeme ze stromů a keřů raději ihned, pod jeho tíhou by se totiž mohly větve rozlomit či jinak zdeformovat. Správně se musíme postarat také o zakrslé jehličnany i jiné rostliny v nádobách, které v létě zkrášlují náš pozemek. Musíme je chránit před případnými mrazy. Aby nám nenamrzly a následně nezahynuly, vkládáme je do větších nádob, ve kterých prostor mezi nádobou a rostlinou vyplníme polystyrenem nebo slámou. Vhodnou alternativou je i bublinková fólie, jež naše rostlinky bezpečně ochrání.
Vzhledem k tomu, že mají rostlinky v nádobách poměrně malý kořenový bal, vysychají rychleji než rostliny na záhoně či volně v přírodě.
Nesmíme tedy ani v zimních měsících zapomínat na zálivku. Zavlažujeme je jak před příchodem zimy, tak i během celého zimního období. Pozor však na tuhé mrazy.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 24. 1. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová