reklama

Shrabané listí nikam neodvážejte, ale kompostujte

Zahrada dokáže fungovat v perfektně uzavřeném cyklu. Všechny živiny, které do ní nějakým způsobem dáme, můžeme mít po nějaké době k dispozici jako na stříbrném podnosu. Kompostování listí funguje na podobném principu, protože z něj vyrobíme dokonalé přírodní hnojivo, nebo dokonce náhradu rašeliny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositohotos.com))
Kompostování listí znamená získání kvalitního hnojiva pro zahradu, kromě toho jím můžete nahradit i rašelinu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositohotos.com))

Při kompostování listí dbejte na základní zásady

Listí ze zahrady je dokonalý přírodní materiál, proto je nikdy neodvážejte ze zahrady pryč. Aby ale tato věta nebyla špatně pochopena, pak na zahradě toto listí může zůstat, ale na trávníku nesmí být. Kompostování listí provádějte třeba tak, že shrabaný materiál promícháte s naposled sekanou trávou.

Do kompostu rozhodně nepatří listí z nemocných stromů, to je obecně nejlepší uložit do kontejneru na bioodpad, který je dostupný prakticky v každé obci. Pálení listí je sice možné, ale rozhodně ne ekologické a v mnohých obcích i zakázané obecními vyhláškami.

Sběr listí pomocí sekačky na trávu ušetří spousty času i místo v kompostu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Sběr listí pomocí sekačky na trávu ušetří spousty času i místo v kompostu

Nebojte se ani listí z ořešáku, to je možné kompostovat také, pouze se delší dobu rozkládá. Proto je vhodné jej kompostovat odděleně tak, aby bylo možné hotový kompost odebírat co nejdříve.

Kompostování listí urychlí drcení materiálu

Obecná zásada pro maximální urychlení procesu tlení materiálu tkví v jednom aspektu, který spočívá v maximálním možném nadrcení materiálu. Pro kompostování listí toto platí bezezbytku, pokud jej sbíráte sekačkou, zároveň na podzim i sečete trávník a tato směs se v kompostéru rozkládá velice rychle.

Kompostovanou hmotu prohazujte již hotovým kompostem, můžete ale využít i chlévský hnůj a i jiný materiál, jako jsou zbytky zdravých rostlin, které stejně tak rozsekáte na drť, případně štěpky. Nebojte se využít i urychlovač kompostu, případně po založení kompost pravidelně zalévejte.

Nadrcení listí a smíchání s pokosenou trávou urychlí proces tlení
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Nadrcení listí a smíchání s pokosenou trávou urychlí proces tlení

Kompostování listí je navíc nesmírně ekologickou záležitostí. Vytvořená hmota totiž dokáže velmi efektivně nahradit rašelinu, při jejíž těžbě se doslova drancuje příroda. Pokud tedy budete listí ukládat separátně, vytvořenou listovku pak využijete k rododendronům, kanadským borůvkám a dalším kyselomilným rostlinám.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 28. 1. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich