reklama

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Celer na zahradě jednoduše nesmí chybět. Je totiž nedílnou a nezastupitelnou součástí našeho jídelníčku, kdy tvoří často součást polévek a pomazánek, ale i omáček. A víte, jak jej pěstovat? Pokud ne, pak nevadí, vše důležité se dozvíte na dalších řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Celer na zahradě prospívá, chce ale dostatek vláhy, živin i sluníčko (Zdroj: Jaromír Malich)

Celer na zahradě nehraje druhé housle

Celer je rostlinou, která se pěstuje již odpradávna. Jde o rostlinu, která patří do čeledi miříkovitých. Celer na zahradě trochu nepotěší velice dlouhou vegetační dobou. Je to ale rostlina, kterou rozhodně nesmí na zeleninové zahradě chybět. 

Obsahuje totiž vitamin A, pak skupinu vitaminů B1, B2 a B6, dále pak vitamin C, draslík, vápník, hořčík, nebo dokonce kyselinu listovou. Je vhodný jako jeden z druhů zeleniny pro hubnutí a při jeho konzumaci působí v trávicím traktu i protizánětlivě.

Mladé sazeničky celeru po výsadbě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mladé sazeničky celeru po výsadbě

V našich podmínkách se pěstuje celer řapíkatý, který je dle svého názvu využívaný jako zdroj zelených řapíků, celer bulvový je pak pěstovaný pro svůj mohutný kořen, který má tvar bulvy, a při vhodném prostředí dosahuje poměrně velkých rozměrů.

Pěstování od semene ke sklizni

Celer na zahradě jen tak neporoste, není nijak náročný, ale potřebuje důsledně předpěstovat. Výsevy provádějte od půlky ledna do sadbovačů nebo nádob, které jsou vyplněné kvalitním supresivním substrátem. Po zhruba čtyřech týdnech od výsevu se vyvinou první pravé lístky. Nezapomeňte, že osivo je nutné zasít velmi mělce a pouze rosit.

Po vyvinutí prvních pravých lístků se provádí také první přepikýrování. Ve větších nádobách poté nechávejte mladé rostlinky zesílit až do doby po zmrzlých mužích v květnu. Nejlepší dobou výsadby je doba, kdy je půda navlhlá pro dešti, ne ale mokrá.

Nezapomeňte na pravidelné odstranění listů u země, opatrné kypření a přihnojování
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Nezapomeňte na pravidelné odstranění listů u země, opatrné kypření a přihnojování

Pokud jsou v období výsadby nízké teploty přes den, sázení o několik dnů posuňte, protože když celer nastydne, pak často na záhoně moc neprospívá nebo vytváří jen malé bulvy a vyběhne do květu. Nezapomínejte na to, že půda musí být na podzim důkladně zrytá a vyhnojená – ideálně ještě do hloubky prokypřená s přídavkem rozleželého kompostu. Vysazujte ve sponu minimálně 30×30 cm.

Celer vyžaduje pravidelnou zálivku během vegetačního období, mírné přísušky nejsou na škodu, dlouhodobé sucho ale rostlinám nedělá dobře. Jednou za dva týdny přihnojujte například jíchou z kopřiv, pravidelně kypřete půdu mezi rostlinami a odstraňujte plevel. Pozor na střídání stanoviště z hlediska ochrany před septoriózou, což je houbová choroba, které se daří na hustých výsadbách a také na vlhkých místech. Řapíky a listy jsou pak nepoužitelné.

Velké bulvy sklidíte při pečlivé péči, zvláště výnosné jsou kultivary Albin, Maxim nebo Neon
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Velké bulvy sklidíte při pečlivé péči, zvláště výnosné jsou kultivary Albin, Maxim nebo Neon

Celer sklízejte zhruba od poloviny září podle potřeby, kdy by již bulvy měly být řádně vyvinuty. Listovou růžici po vyjmutí bulv z půdy neseřezávejte, ale vykruťte, kořeny jen mírně zařízněte. Bulvy pak skladujte v písku na tmavém místě, ideálně ve sklepě, kde nemrzne.

Zdroj informací: rostlinky.cz

Publikováno: 29. 1. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich